چشمه ورگینه وا ساری

شهر ساری در استان مازندران یکی از شهرهای توریستی شمال کشور است که در فصل بهار و تابستان از بسیاری از گردشگران ایرانی میزبانی می کند.شهرستان ساری علاوه بر نزدیکی به دریا جاذبه های طبیعی و جذاب زیادی در خود دارد که یکی از آن ها چشمه ورگینه وا است.در این مطلب از مجله گردشگر هم اقلیم به معرفی این چشمه زیبا می پردازیم پس اگر به گردشگری و طبیعتگردی علاقه دارید حتما با ما همراه باشید.

ورگینه وا

آشنایی با چشمه ورگینه وا ساری

چشمه ورگینه وا یا گرگین وا یکی از جاذبه های گردشگری ایران است که در بخش دودانگه این شهرستان و در یک کیلومتری روستای خوش نشان واقع شده است.مسیر دسترسی به آن آسان است و برای رسیدن به آن اذیت نمی شوید.

این چشمه در میان درختان انبوه و زیبا قرار دارد و مکان بسیار مناسبی برای تفریح و گردشگری شمرده می شود.یکی از چشمه های این منطقه پیش از ورود به رودخانه در مسیر جاده قرار دارد و برخی از چشمه ها نیز خاصیت درمانی دارند.

برای رفتن به این روستا و بازدید از چشمه ورگینه وا باید از روستاهای محمد آباد،کلامک،خوش رودبار و خوش نشان عبور کنید و از جاده کنار امازاده درویش محمد خوتان را به گرگین آباد برسانید.

چشمه ورگینه وا

اولین چشمه ای که توجه شما را جلب می کند در سمت راست جاده قرار دارد و آب آن به وسیله لوله کشی به سمت چپ جاده هدایت می شود که در مسیر آن آبشار کوچکی نیز وجود دارد که آب آن به رودخانه اشک می ریزد.

مکان های گردشگری ساری ، مازندران | Sari

با توجه به گفته های مسئول این مجتمع،آب چشمه ورگینه وا برای دندان درد و روماتیسم مفید است.در سال های گذشته با توجه به محبوبیت این منطقه در بین گردشگران تلاش شد تا امکاناتی برای رفاه مسافرین در نظر گرفته شود.

در اطراف چشمه بنایی تاریخی از دوره سلجوقیان قرار دارد که برج رسکت نامیده می شود.مردم محلی احتمل می دهند که این برج آرامگاه یکی از شهریاران در دوره سلجوقیان بوده است.این بنا دارای دو کتیبه به خط کوفی و پهلوی ساسانی است و در روستایی به همین نام یعنی رسکت قرار دارد که بازدید از آن می تواند جذاب باشد.


همچنین بخوانید : متل قو کجاست؟


این برج در چشمه ورگینه وا در زمان غزنویان ساخته شده اما در این زمان خاندان باوندیان که از اسپهبدان ساسانی به شمار می رفتند این این بخش از کشور حکومت داشتند.این خاندان از زمان ساسانیان در این بخش از کشور استقرار داشتند و با ورود اسلام به ایران مسلمان شدند و حدود 700 سال نیز در مازندران حکومت کردند.

چشمه ورگینه وا ساری

یکی دیگر از نکات جذاب در مورد چشمه ورگینه وا این است که در مسیر دسترسی به آن جاذبه های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که از ساری آغاز می شود و پس از عبور از دوراهی کیاسر و سد سلیمان تنگخ بخ سمت غرب می رود.این چشمه در تاریخ 9 مرداد سال 1312 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از دیدنی های اطراف این منطقه می توان به رودخانه های شیرین رود و عروس و داماد اشاره کرد که هر کدام در نوع خود دیدنی هستند.همچنین 120 امامزاده و بقاع متبرکه مانند امام زاده باقر روستای کهنه ده و دیدنی های دیگر مانند معادن سرب فلورین در روستاهای پاچی و میانا،روستای ییلاقی پرکوه،سد فریم صحرا در روستای موجی و … از دیگر دیدنی های اطراف چشمه ورگینه وا هستند.

کاخ سعد آباد تهران

همچنین بخوانید : پل ورسک کجاست؟


در سال های گذشته محلیان این منطقه آب را داخل حوض های چوبی که از تنه درختان ساخته شده بود هدایت می کردند و بعد آتش روشن می کردند و سنگ های درون رودخانه را داخل آن می انداختند تا کاملا داغ شوند و بعد سنگ ها را داخل حوض می انداختند تا آب داغ شود و سپس درون حوض می رفتند و به شست و شو می پرداختند.امروزه خبری از این حوضچه ها نیست و مردم به وسیله دیگ آب را گرم می کنند و برای استحمام استفاده می کنند.

چشمه ورگینه وا یا گرگین وا از بهترین مکان های دیدنی ساری برای درمان بیماری های پوستی و روماتسیم است.

Load More In متفرقه

1 نظر

  1. احمد خلیل زاده

    ژوئن 22, 2020 at 07:02

    خدا لعنت کنه اون کسی رو که این گردشگری رو تو ایران باب کرد، گردشگری پدر محیط زیست ایران رو در آورده، اینقدر ادرس ندید به این ملت ، که ساده ترین اصول بهداشت و نظافت عمومی رو رعایت نمیکنن، مازندران بخاطر این گردشگری نابود شد دیگه جنگلی نمونده، دریایی نمونده ، تهران به مازندران وصل شده، از تهران که راه میفتی به سمت مازندران تمام مسیر شده ویلا و ساختمان، تو رو خدا بس کنید بگذارید چند تا منطقه هم بدون گردشگر بمونه , زباله زباله زباله …. ویلا ویلا ویلا …..گردشگر گردشگر گردشگر…… پول پول پول …..ماشین ماشین ماشین …. از بین رفتن زبان و فرهنگ بومی و طبیعت بکر ……

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *