تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

باغ شهر

باغ‌شهرها بخاطر داشتن انواع جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی و برخورداری از آب و هوای معتدل، از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری ایران هستند. اما متاسفانه عده‌ی کمی از باغ‌شهرهای ایرانی اطلاع دارند. به همین دلیل در این مقاله به معرفی چند باغ‌شهر در ایران می‌پردازیم.

اجاره روزانه خانه در تهران

یکی از مهم‌ترین میراث باستانی کشورمان که از زمان هخامنشیان تا به امروز برجای مانده، باغ‌ ایرانی است. سبک معماری باغ ایرانی که توسط کوروش کبیر با مجموعه‌ی پاسارگاد آغاز شد، در زمان صفویان با توسعه‌ی شهرهایی مانند اصفهان در شکل شهری بزرگ با باغ‌های فراوان که در اصطلاح به آن باغ‌شهر می‌گوییم، به تکامل رسید. اصفهان با اینکه نمونه‌ی کاملی از باغ‌شهر ایرانی است، تنها نمونه‌ی باغ‌شهر در ایران نیست و این سبک از شهرسازی در مناطق دیگر کشورمان هم دیده می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با ۵ نمونه از باغشهرهای ایرانی که کمتر شناخته شده‌اند، آشنا کنیم.

باغ‌شهر بم؛ شهری کهن در میان درختان نخل

باغ‌شهر بم

شهر بم را اکثرمان با زلزله‌ی بم و پیامدهای ناگوار آن می‌شناسیم، اما خوب است بدانید که این شهر کهن سالهاست که سر از خاک بلند کرده و امروزه شهری زیبا و دیدنی است که در آن خبری از ویرانی نیست. سرتاسر شهر بم با درختان سبز خرما پوشیده شده و در فراز آن ارگ بم با شکوه همیشگی‌اش خودنمایی می‌کند. بهتر است در اولین ساعات سفر به بم، از ارگ عظیم و تاریخی بم دیدن کنید که امروزه بخش زیادی از آن بازسازی شده و می‌توانید چندساعتی را در آن به گشت و گذار بپردازید. ارگ بم از بخش‌های مختلف تشکیل شده که هرکدام اطلاعات جالبی از فرهنگ و تاریخ منطقه را نمایان می‌کنند. علاوه بر این، در بخش‌های بالایی ارگ می‌توانید منظره‌ی زیبای شهر بم و باغات خرما را در پیش روی خود ببینید. در سفرتان به بم، حتما سری به باغات زیبای نخل و خرما بزنید و از قنات‌های تاریخی بم هم دیدن کنید. اگر هم دلتان هوای کویرگردی کرده، تنها با یک ساعت رانندگی می‌توانید خود را به کویر زیبای بم برسانید و بر روی تپه‌های شنی راه بروید.

باغ‌شهر تفت؛ شهر خانه‌های خشتی و درختان انار

باغ‌شهر تفت با آنکه در دل کویر قرار گرفته، اما در آن خبری از خشکی بیابان و کویر نیست. این شهر تاریخی بخاطر باغ‌های انارش بسیار معروف است و هرساله در آبان ماه که فصل چینش انار است، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این باغ‌شهر زیبا که در فاصله‌ی بسیار نزدیکی از یزد واقع شده، علاوه بر هوای بسیار تمیز و کوچه باغ‌های پر از انارش، جاذبه‌های تاریخی متعددی هم دارد. شهر تفت از قدیم تا امروز، سکونتگاه پیروان دین زرتشت بوده و به همین دلیل آتشکده‌های متعددی در آن وجود دارد. اگر به آشنایی با این دین باستانی و آداب زرتشتیان علاقه دارید، حتما از آتشکده‌ی تفت بازدید کنید. همچنین سری هم به مجموعه‌ی تاریخی امام بزنید و از مسجد شاه ولی و بازار قدیمی دیدن کنید. در آخر هم به باغ تاریخی صدری بروید و با معماری این باغ ایرانی در دل کویر آشنا شوید. شهر یزد به خاطر بافت تاریخی خاص خود از اقامتگاه‌ها و هتل‌های ویژه‌ای برخوردار است که زیبایی‌ آن‌ها چشم هم بیننده‌ای را خیره می‌کند. در صورت سفر به این استان با رزرو هتل می‌توانید یک تجربه فراموش نشدنی همراه با سفر در تاریخ را برای خود به ارمغان بیاورید.

باغ‌شهر نیاسر؛ یاقوتی در دل کویر

باغ شهر نیاسر

باغ‌شهر نیاسر در نزدیکی شهر کاشان و در دل کویر مرکزی قرار گرفته، اما بخاطر قرار گرفتن در دامنه‌ی کوه کرکس و داشتن اقلیم کوهستانی، منطقه‌ای بسیار سرسبز و خوش آب و هواست. جذابیت باغ‌شهر نیاسر به تفاوت آب و هوا و طبیعت آن با شهرهای کویری اطراف است که برای گردشگران بسیار جالب است. نیاسر علاوه بر باغات سرسبز، چشمه‌ای قدیمی‌ به نام چشمه اسکندر و یک غار تاریخی دارد که گفته می‌شود از دوران اشکانیان باقی مانده است. اما مهمترین جاذبه‌ی طبیعی نیاسر، آبشار نیاسر است که پوشش گیاهی سرسبزی را در اطراف خود به وجود آورده و وجود آن در نزدیکی شهرهای کویری، جذابیت دوچندانی برای گردشگران دارد. باغ‌شهر نیاسر همچنین از جمله شهرهای تاریخی ایران است و بناهای چارطاقی متعددی از دوران ساسانی را در خود جای داده که برای علاقمندان به تاریخ بسیار جالب است.

باغ‌شهر مراغه؛ تلفیق تاریخ و طبیعت

باغ‌شهر مراغه که در استان آذربایجان شرقی و در دامنه‌ی کوه سهند واقع شده، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و نام آن در بسیاری از کتب تاریخی کشورمان به چشم می‌خورد. این شهر به خاطر اقلیم کوهستانی و قرار گرفتن در نزدیکی رودخانه‌های متعدد، از پوشش گیاهی سرسبز و زیبایی تشکیل شده که آن را به یکی از زیباترین باغ‌شهرهای ایران تبدیل کرده است. این باغ‌شهر تاریخی علاوه بر آب و هوای معتدل و طبیعت زیبایش، جایگاه یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های دنیا است که در زمان حکومت ایلخانان به دستور خواجه نصیرالدین طوسی تاسیس شده است. گنبدهای سرخ، کبود، و غفاریه و برج مدور از دیگر جاذبه‌های تاریخی مراغه هستند که از دوران سلجوقیان و ایلخانان برجای مانده‌اند. مراغه امکانات تفریحی متنوعی برای گردشگران دارد که می‌تواند سفر متفاوتی را برای آنان رقم بزند؛ دهکده‌ی توریستی مراغه، چشمه‌ی آب گرم و چشمه‌ی آب معدنی مراغه تنها چند مورد از این امکانات تفریحی هستند. اگر دلتان هوای سفر به این باغ‌شهرهای زیبا و خوش آب و هوا را کرده است پیشنهاد می‌دهیم با اجاره ویلا سفر خود را متفاوت‌تر و لذت‌بخش‌تر کنید.

باغ‌شهر نطنز؛ شهر کوچه‌باغ‌ها و قنات‌ها

باغ‌شهر نطنز هم از دسته شهرهای شگفت‌انگیزی است که با وجود قرار گرفتن در منطقه‌ای خشک و بیابانی، دارای طبیعتی سرسبز و باغات فراوان است. نطنز در دامنه‌ی کوه کرکس قرار گرفته و علاوه بر هوای کوهستانی کرکس، از رودخانه‌های فصلی و چشمه‌های متعددی بهره می‌برد که موجب ایجاد طبیعت سبز این شهر شده است. البته از سوی دیگر به دلیل اینکه بخشهایی از نطنز به مناطق کویری نزدیک است، دارای آب و هوای خشک و بدون بارندگی نیز هست و به همین دلیل از قدیم تعداد زیادی قنات در این شهر ساخته شده تا مردم نطنز در تمامی فصول آب کافی داشته باشند.

اگر از بلندی به باغ‌شهر نطنز بنگرید، حتما متوجه مناره‌ای بلند در میان درختان می‌شوید. این مناره و گنبد کنار آن، متعلق به مسجد جامع نطنز است که در زمان اولجایتو، حاکم ایلخانی، ساخته شده‌ و یکی از زیباترین و نفیس‌ترین مساجد قدیمی ایران است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری باغ‌شهر نطنز می‌توان آتشکده‌ی ساسانی و شکارگاه عباسی را نام برد، اما معروف‌ترین جاذبه‌ی گردشگری نطنز روستای ابیانه است که نیاز به معرفی ندارد و یکی از زیباترین روستاهای ایران است.