آرامگاه حافظ شیراز

آرامگاه حافظ شیراز :: همان طور که می دانید شیراز شهری است پر از جاذبه های گردشگری و دیدنی های شگفت انگیز.اما یکی از مکان های دیدنی و تاریخی شهر شیراز آرامگاه حافظ است که در بین همه مردم ایران ارزش ویژه ای دارد و سفر به شیراز و بازدید از آرامگاه حافظ برای همه ما جذاب است.با هم اقلیم همراه باشید تا با آرامگاه حافظ شیراز بیشتر آشنا شویم.

طراحی سایت و سئو

آرامگاه حافظ شیراز

این آرامگاه که به حافظیه شیراز مشهور است پر بازدید ترین مکان شیراز می باشد که در تمام فصول سال به ویژه فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

حافظ شیرازی شاعر بزرگ ایرانی بین سال های ۷۲۰ و ۷۲۹ هجری قمری به دنیا آمده است.این تاریخ به این دلیل است که تاریخ دقیقی از سال تولد وی وجود ندارد.آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز قرار دارد و بالا تر از آن یکی دیگر از جاذبه های شیراز به نام دروازه قرآن وجود دارد.مساحت این مکان ۲ هکتار بوده و از ۲ ورودی شمالی و جنوبی تشکیل شده است.

تالار حافظیه در دوره زندیان ساخته شد و تا به امروز نیز نمای بسیار زیبایی دارد و همه را شگفت زده می کند.طول این تالار ۵۶ متر و عرض آن ۸ متر می باشد که از ۲۰ ستون که هرکدام به ارتفاع ۵ متر هستند تشکیل شده است.حتی اگر خود آرامگاه حافظ را در نظر نگیریم این مکان باز هم مکان زیبایی برای بازدید و گردشگری است و دارای درخت هغای بلند و رنگارنگ و گل های زیبایی است که به این مکان زیبایی بخشیده است.همچنین معماری این مکان معماری اصیل ایرانی است.

آرامگاه حافظ شیراز

محوطه حافظیه شیراز به چهار بخش تقسیم می شود.

۱: محوطه شمالی که آرامگاه حافظ و درختان نارن زیبا در آن جا قرار دارند.

۲:سنگ مزار حافظ با ارتفاع یک متر از سطح زمین قرار دارد که بر فراز بارگاه حافظ به شکل ترک ترک به ارتفاع ۱۰ متر بنا شده است.

۳:دیوار های اطراف حیاط شمالی: غزل هایی از دیوان حافط بر روی دیوار های این محوطه نوشته شده است و جلوه زیبایی به این دیوار بخشیده است.

۴:کتابخانه حافظیه: کتابخانه حافظیه نیز در بخش شمالی مقبره قرار دارد که  دارای مساحت ۴۴۰ متر مربعی است و ۱۰ هزار جلد کتاب در آن وجود دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذراید