تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

جزیره لارک

در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم شما را با جزیره لارک هرمزگان آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

جزیره لارک در استان هرمزگان قرار گرفته است و فاصله آن تا جزیره زیبای قشم تنها 16 کیلومتر است و یکی از جزیره‌های زیبا و دیدنی خلیج‌ فارس می باشد. این جزیره دیدنی‌های زیادی دارد و به همین دلیل گردشگران زیادی به‌خصوص در فصل پاییز و زمستان به آن سفر می‌کنند.

اجاره روزانه خانه در تهران

این جزیره از کوه های آتشفشانی مخروطی شکل تشکیل شده است. در لارک هم مثل دیگر نقاط جنوب ایران با هوایی گرم و مرطوب روبرو هستید. هوایی که ۶ ماه از سال به شدت گرم و ۶ ماه دیگر معتدل است. جمعیت زیادی در این جزیره زندگی نمی کند و کل افراد ساکن در آن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر هستند.

جزیره لارک

تاریخچه لارک

لارک به عنوان جزیره‌ای کوچک در یکی از جنوبی‌ترین نقاط ایران، با وجود ساکنان کم شمار، رویدادهای بسیاری را از سر گذرانده است. پرتغالی‌ها در زمان حضور در خلیج فارس، در لارک نیز مستقر بودند. در طول جنگ ایران و عراق هم جنگ‌های دریایی متعددی در پیرامون این جزیره روی داد. لارک دارای دو منطقه مسکونی است که به نام لارک کوهی و لارک شهری مشهور است.

خلوتی، پاکیزگی، و ساحل تمیز مناسب شنا عامل جذب شدن قشمی‌ها به لارک است. اگر می‌خواهید مدتی در آرامش باشید و از طبیعت بکر لذت ببرید، حتماً گذری به لارک داشته باشید. البته در این جزیره تفریحات متعددی نیز دارد که در ادامه به معرفی هر یک پرداخته خواهد شد:

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه بازمانده از پرتغالی‌ها در جزیره لارک قلعه‌ای بزرگ می باشد و از نظر قدمت با قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز و جزیره قشم هم‌دوره به‌حساب می‌آید. این قلعه از سنگ‌های مرجانی و دریایی و ملات ساروج ساخته‌شده بود و به دلیل ستون‌های چوبی‌ای که دارد همچنان پابرجا مانده است. گفتنی است این قلعه از نظر مساحت بعد از قلعه جزیره هرمز، بزرگ‌ترین قلعه پرتغالی‌ها در خلیج‌فارس به شمار می‌رود.

جزیره لارک

شب‌های درخشان ساحل و کهشکان

فرصت عکاسی در شب‌هنگام و به علت حضور دسته‌ای از پلانکتون‌ها در آب‌های جزیره با انعکاسی از رنگ آبی، در جزیره لارک در شب‌هایی آرام انتظارتان را می‌کشد. آسمان این جزیره بی‌همتا، صاف و مهتابی است. هنوز دوده و غبار و آلودگی زیبایی‌های این آسمان را در خود محو و پنهان نکرده است.

جزیره لارک

ساحل نقره‌فام جزیره لارک

خاک جزیره لارک خاکی گران‌بها به شمار می‌رود. در این خاک معادن بسیاری وجود دارد و به همین دلیل انتظار عجایب بسیار نیز می‌رود. به‌طورکلی در جزیره لارک معادن بسیاری از جمله معادن گوگرد، سنگ‌آهن، خاک سرخ و نمک وجود دارد. سرتاسر این خاک ارزشمند است. گویی در تمام این جزیره خاک طلا و نقره پاشیده‌اند.

گورستان قدیمی

دیدار از گورستان قدیمی جزیرهٔ لارک خالی از لطف نیست. مردم لارک رسم جالب و زیبایی دارند. آن‌ها بر سر هر قبر آتشدانی تعبیه کرده‌اند و در آن آتشدان اسپند، عود و کندر می‌سوزانند. سوختن این گیاهان خشبو بر فراز قبرها رایحه‌ای معنوی و دل‌نشین ایجاد می‌کند. مردم لارک هر هفته در شب‌های جمعه با قرار دادن اسپند و کندر و گاهی هم عود در آتشدان‌ها از رفتگان خود یاد می‌کنند.

غواصی در آب شفاف

ساحل جزیره لارک از عمق ۲ تا ۳۲ متری با شیبی ملایم و داشتن موجودات زیبای دریایی همچون مرجان‌ها، ماهیان آکواریومی و شقایق دریایی پذیرای گردشگران عازم به تورهای جنوب است. آب در منطقه‌ای خاص به‌قدری صاف، پاک و شفاف باشد که به‌راحتی امکان تماشای زندگی آبزیان در زیر آب را فراهم کند.

جزیره لارک

اگر قصد رفتن به جزیره لارک را دارید، نیمه‌ی دوم سال بهترین زمان است و هوای گرم جزیره در پاییز و زمستان مطلوب و معتدل است. باید بدانید که این جزیره امکاناتی برای اقامت گردشگرها ندارد و نمی‌توانید برای ماندن در آن برنامه‌ریزی کنید. بنابراین بهتر است، در مواقعی که مسافر بندرعباس، جزیره هرمز یا قشم هستید، تنها به گشتی در لارک بسنده کنید.