تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات اهر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات اهر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات و صنایع دستی اهر در ادامه با ما همراه باشید.

اهر یکی از شهرهای آذربایجان شرقی است که به عنوان چهارمین شهر پرجمعیت استان و بزرگترین شهر منطقه ارسباران شناخته می شود. سوغات اهر نیز مانند تمام شهرهای ایران منحصر به فرد است. معمولا هر گردشگری که از این منطقه عبور می کند از شیرینی معروف و خوشمزه این شهرستان سوغاتی همراه خود می‌برد. همچنین صنایع دستی این شهر محبوبیت خاصی دارد. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات اهر آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

شیرینی و نان یتی قات

شیرینی و نان یتی قات اهری از سوغاتی‌های مهم شهرستان اهر و منطقه ارسباران می‌باشد که معمولا هر گردشگری که از این منطقه عبور می کند از این شیرینی خوشمزه و خوش طعم تهیه کرده و سوغاتی از این شهرستان می‌برد. شیرینی اهری در سال 94 از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست آثار ملی ناملموس ایران به ثبت رسیده است.

سوغات اهر
سوغات اهر

میوه های تازه

میوه های خاص این منطقه بدلیل وجود تنوع آب و هوایی و خاک حاصل خیز بسیار تازه و خوشمزه هستند. از جمله میوه های باغات اهر می توان گیلاس افیل، سیب قره قرمز و گردو را نام برد.

همچنین از دیگر محصولات خوراکی که می توانید به عنوان سوغات بخرید باید به عسل، تولید لبنیات مرغوب، تخم مرغ محلی، رشته پلویی، شیرینی اهری، نان یوخا و … اشاره کرد.

152052

صنایع دستی اهر

از صنایع دستی و سوغات مطرح شهرستان اهر می توان به فرش بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی، خورجین بافی، بندبافی، مفرش بافی، جوراب بافی، شال بافی، پالازبافی، صنایع چوبی، ورنی بافی که نوعی دست بافت زیبا و پشمی و یا ابریشمی است اشاره کرد.

ورنی جزو صنایع دستی این شهرستان می باشد که قدمتی بیش از سه قرن دارد. این هنر ناب و منحصر بفرد شهرستان اهر به هنر دستان زنان و دختران عشایری و روستایی که با باورها و آداب و رسوم منطقه ارسباران در آن یافته می شود باز می‌گردد.

سوغات اهر
سوغات اهر

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: