تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات بوشهر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات بوشهر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی بوشهر در ادامه با ما همراه باشید.

استان بوشهر از استان های جنوبی ایران است که در حاشیه خلیج فارس واقع شده و به دلیل صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت، کشاورزی و نخلداری، از اهمیتی ویژه برخوردار است و پایتخت انرژی ایران لقب گرفته است. بوشهر بندری شبه جزیره ای محسوب می شود و یکی از زیباترین بندرهای جنوب کشور است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. وجود نخلستان‌های فراوان در استان و هم‌جواری استان با خلیج فارس، باعث شده تا بیشتر سوغاتی‌های استان بوشهر، به خرما و دریا مربوط باشد. در ادامه با ما باشید تا بهترین سوغات بوشهر را به شما معرفی کنیم.

اجاره روزانه خانه در تهران

خرما

کشت خرما در بوشهر به عصر هخامنشیان برمی‌گردد، تولید خرما و فروش آن امروز به‌عنوان یکی از مشاغل اصلی استان بوشهر به‌حساب می‌آید. از خرمای بوشهر فرآورده‌های بسیاری به دست می‌آید که ازجمله آن‌ها می‌توان به شیره خرما، پنیر نخل، لواشک خرما، شهد خرما، سرکه خرما و بسیاری از فرآورده‌های دیگر اشاره کرد. خرما و فرآورده‌های آن تنها محصول درخت‌های خرما نیست، از درخت‌های خرما صنایع‌دستی نظیر حصیر، زنبیل و کلاه هم تهیه می‌شود.

سوغات بوشهر
سوغات بوشهر

ماهی و میگو

استان بوشهر از جهت حجم صید و تنوع صید، صاحب امتیاز است. به عنوان نمونه، ۴۰ درصد از میگوی کشور در استان بوشهر صید می‌شود. ماهی های بوشهر همانند دیگر شهرهای جنوب کشور تنوع زیادی دارد از جمله ماهی هایی که در این شهر شهر صید می شوند ماهی سنگسر، هامون، ماهی مرکب، ماهی شیر و … هستند. در سفر به استان بوشهر، مسافران می‌توانند علاوه بر مراجعه به مراکز عرضه‌ی این آبزیان، از صیادانی که در اسکله‌ها اقدام به فروش می‌کنند این آبزیان را به صورت تازه خریداری کنند.

fb6c972d c403 4bb4 9839 eb6a58d8eadf

خارک پخته

بوشهری‌ها به خرمای نارس خارک می‌گویند. خارک‌ها را با شکر می‌پزند و این محصول یکی از شیرینی ‌های معروف بوشهر است که همراه چای خورده می‌شود. اگر به بوشهر سفر کردید حتما خارک را امتحان کنید.

سوغات بوشهر
سوغات بوشهر

پنیر نخل

پنیر نخل مغز سفیدرنگ تاج درخت خرما است که در اصطلاح محلی به آن «غاپ» می‌گویند و طعمی شیرین دارد و بسیار مقوی است. این مغز در واقع ماده‌ی اولیه‌ی تشکیل تنه‌ی نخل است قبل از اینکه حالت چوبی پیدا کند. نخل‌داران، آن دسته از نخل‌هایی را که زمان ثمردهی‌ آنها تمام شده است، انتخاب کرده، قسمت فوقانی تنه‌ی آنها را قطع می‌کنند و بخش میانی آن یعنی پنیر نخل را بیرون می‌آورند.

پنیر نخل

ارده

ارده یکی از فرآورده های خوشمزه کنجد است که بعنوان یک غذای پرانرژی در کنار شیره خرما، شیره ی انگور یا عسل لذیذتر و خوش طعم تر می شود. ارده از کنجد تهیه می شود و روغن آن منبع غنی ویتامبن، آنتی اکسیدان، چربی اشباع شده و … است. شما می توانید ارده و در کنار آن شیره ی خرمای مرغوب بوشهر را برای خود و یا بعنوان سوغات بوشهر تهیه کنید

سوغات بوشهر
سوغات بوشهر

مسقطی

مسقطی نوعی شیرینی است که سوغات شهرهای جنوبی ایران است. مسقطی برای اولین بار در حدود دو قرن پیش، از بندر مسقط کشور عمان به سواحل خلیج فارس آمده است. مواد تشکیل دهنده ی مسقطی، نشاسته، روغن، شکر، زعفران، هل و گلاب است و برای تزیین آن از مغز پسته یا بادام استفاده می شود.

halva keshdar

حلوا راشی

حلوای راشی از شیرینی های سنتی بوشهر است. برای پخت و آماده کردن این نوع حلوا شیره خرما را در ظرفی کروی که ته آن گود و مقعر است می ریزند و در شعله کم حرارت داده می شود تا به طور کامل سفید شود. در آخر نیز ارده را به آن می افزایند و آن قدر هم می زنند تا به طور کامل متلاشی گردد.

حلوا پسکی

حلوا پسکی نوعی حلوای محلی است که در برخی از مناطق استان مانند برازجان، مرسوم است. برای پختن این حلوا ابتدا خرمای کاملا رسیده را همراه با آرد در روغن کم سرخ می کنند و سپس با اضافه کردن مقداری ماست، ورز می دهند تا حلوا آماده شود.

حلوا سنگک

پخت انواع حلوا در بسیاری از مناطق بوشهر رواج دارد، برای پخت حلوا سنگک، شیره خرما را که با حرارت سفید کرده‌اند، باضخامت کم در ظروفی شبیه به سینی می‌ریزند و قبل از اینکه سرد شود، کنجد بوداده را بر روی آن می‌پاشند. حلوا پس از سرد شدن آماده مصرف است.

سوغات بوشهر
سوغات بوشهر

صنایع دستی بوشهر

بوشهر نیز مانند سایر شهرهای جنوبی صنایع دستی زیادی دارد، از جمله صنایع دستی معروف بوشهر می توان به گبه بافی، گلیم و عبا بافی، حصیربافی و صنایع دستی دریایی اشاره کرد.

792552

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: