سوغات فومن

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات فومن آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات و صنایع دستی شهر فومن در استان گیلان در ادامه با ما همراه باشید.

فومن در استان گیلان و در ۲۷ کیلومتری جنوبی غربی شهر رشت قرار دارد. شهر فومن یکی از مقاصد برتر گردشگری در شمال کشورمان است که مسافران زیادی هر ساله از آن بازدید می کنند. مردم فومن به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. از محصولات عمده فومن، برنج و چای توتون را می‌توان نام برد. این شهر زیبا سوغات متنوعی دارد. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات فومن آشنا شوید.

کلوچه فومن

کلوچه محلی فومن یکی از هزاران نوع شیرینی دلچسب ایران زمین است که شهرت بسیاری دارد. مواد اصلی آن را آرد، تخم مرغ، شکر، روغن حیوانی، دارچین، وانیل، جوز و مغز هل تشکیل می‌دهند. امروزه در جاهای مختلف ایران پخت می‌شود اما خاستگاه اصلی آن شهر فومن است.

سوغات فومن
سوغات فومن

رشته خشکار

رشته خشکار گیلان از شیرینی های سنتی به شمار می رود که در بسیاری از خانواده های محلی به عنوان شغل محلی محسوب می شود. برای پخت این شیرینی خوشمزه از آرد برنج، شیر، مغز گردو، هل، دارچین و شکر استفاده می شود. هم چنین برای درست کردن رشته های این شیرینی از ابزاری به خصوص به اسم شانه رشته ریز کمک گرفته می شود.

برنج گیلان

برنج گیلان، شهرتش شاید به خارج از مرزهای ایران نیز رسیده باشد. با توجه به اینکه برنج مهم‌ترین ماده غذایی ما ایرانیان است، خرید برنج از فومن به عنوان سوغاتی برای خانواده می‌تواند بهترین گزینه انتخابی شما باشد.

معرفی بهترین سوغات آفریقای جنوبی | South Africa
سوغات فومن
سوغات فومن

چای گیلان

چای در بسیاری از شهر های استان گیلان مانند لاهیجان، رشت، فومن، لنگرود، صومعه سرا و سیاهکل کشت می شود.  چای گزینه ای مناسب برای سوغاتی بردن است چون چای گیلان خوش عطر و طعم است و نسبت به سوغاتی های دیگر مثل برنج جای کمتری را می گیرد.

ترشی هفت بیجار

هفت بیجار نوعی ترشی است که مخلوطی است از گیاهان، میوه و سبزی‌های خرد شده ی ترشی انداخته شده در سرکه. ترشی هفت بیجار در شمال ایران و گیلان درست می‌شود. یکی از سبزیجات استفاده شده در آن سیر است. این نوع ترشی از پرطرفدارترین و پرمصرف ترین نوع ترشی در ایران است.

سوغات فومن
سوغات فومن

نان لاکو

نان برنجی و نان لاکو یکی از سوغات های غرب گیلان و یکی از مهمترین منابع درآمد قسمت بزرگی از اهالی مخصوصا در زمان حاضر است. به گفته بسیاری از مسافرین اگر در سفرها نتوانید غذاهای محلی را مزه کنید مانند آن است که هیچ کاری انجام نداده اید. خوردن غذاهای هر منطقه ما را با فرهنگ و نوع خوراک آن ها آشنا می کند.

حصیربافی

یکی از صنایع بومی گیلان، حصیربافی است که بیشتر توسط بانوان بندرانزلی، آب کنار، غازیان انجام می شود. انواع سبد، زیرانداز، آبکش، زیرداغی و… از محصولات این صنعت بومی است. زیراندازهای زیبای حصیری گیلان در کف خانه ها و دیواره های خانه های اهالی دیده می شود بسیار با آب و هوای مرطوب و معماری خانه های گیلانی هماهنگ است.

سوغات فومن
سوغات فومن

شال بافی

شال بافی هنر دست بانوان گیلانی به خصوص شهرهای تالش و گالش و فومن است؛ دست بافته هایی زیبا و رنگین بومی و سنتی از پشم. این دست بافته از نفوذ رطوبت و سرما جلوگیری می کند و بسیار مورد استفاده مردمان مناطق مرطوب و کوهستانی است.

معرفی سوغات و صنایع دستی آگرا | Agra

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

Load More In راهنمای سفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *