تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

معبد پانتئون رم ایتالیا

شهر رم ایتالیا یکی از شهرهای تویستی دنیاست که آثار تاریخی زیادی در آن وجود دارد.هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر رم به کشور ایتالیا سفر می کنند.یکی از دیدنی ترین جاذبه های تاریخی ایتالیا معبد پانتئون رم است که در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم قصد معرفی آن را داریم.با ما همراه باشید.

معبد پانتئون رم ایتالیا

اجاره روزانه خانه در تهران

آشنایی با معبد پانتئون رم در ایتالیا

همانطور که گفتیم این معبد یکی از دیدنی ترین جاذبه های تاریخی کشور ایتالیا است و در حال حاضر یکی از قدیمی ترین ساختمان های شهر رم به شمار می رود .پیشینه این ساختمان به ۱۲۵ سال بعد از میلاد مسیح برمی گردد.وقتی به گنبد این ساختمان نگاه کنید شاهکار معماری رومی را خواهید دید و از آن لذت خواهید برد.این ساختمان تقریبا بی عیب است  به همین دلیل افراد زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از آن به کشور ایتالیا و شهر رم سفر می کنند.با رفتن داخل معبد پانتئون رم به ۲۰۰۰ سال قبل سفر می کنید و با روم باستان بیشتر آشنا می شوید.جالب است بدانید در سال ۲۰۱۳ این بنا بیش از ۶ میلیون نفر بازدید کننده را میزبانی کرد.


همچنین بخوانید : کولوسئوم رم


کلمه پانتئون کلمه ای یونانی است و ریشه در لغت یونانی باستانی دارد که به معنی مرتبط با همه خدایان است.سناتور رومی بر این باور بود که این نام برگرفته از دو علت است؛یا به تعداد زیادی مجسمه خدا که در این محل بوده باز می گردد و یا به خاطر همانندگی گنبد آن با بهشت این نام برای معبد در نظر گرفته شده است.شک و تردید او باعث شده تا این موضوع در ذهن ها خطور کند که پانتئون یک نام مستعار است و نام رسمی این معبد نیست.

پانتئون رم

در واقع اینکه این نام به تمام خدایان مرتبط باشد کمی شک برانگیز است چراکه هیچ فرقه ای در دنیا نبوده که مردم آن تمام خدایان را بپرستند.بنابراین هدف از ساخت این بنا هنوز نامعلوم است ولی نام،ستون ها و ایوان آن به نوعی تداعی یک معبد است.برخی اعتقاد دارند که به احتمال زیاد این بنا محلی بوده که امپراطور وقت می توانسته در آن در جمع مردم حاضر شود و ارتباط خود را دنیای بالا را نشان دهد.

معبد پانتئون رم که در حال حاضر در این شهر وجود دارد دقیقا در مکان دو پانتئون قبلی قرار دارد.اولین سازه پانتئون در سال ۲۵ تا ۲۷ قبل از میلاد ساخته شد و در سال ۸۰ بعد از میلاد در آتش سوزی نابود شد و دومی نیز در سال ۱۱۰ دچار صاعقه شد و از بین رفت.ساخت بنای امروزی از سال های ۹۸ تا ۱۱۷ بعد از میلاد شروع شد اما در سال ۱۲۵ و در زمان امپراطور هادریان تکمیل شد.

معبد پانتئون رم از زمان روم باستان تا به امروز به خوبی باقی مانده و خسارتی ندیده است.دلیل آن هم استفاده مداوم از این بنا در طول تاریخ و همه سال ها بوده است.

معماری معبد پانتئون رم

معبد پانتئون رم

همانطور که اشاره کردیم معماری این بنا در نوع خود بسیار جالب است و هنر رومی را نشان می دهد.یکی از مهم ترین عواملی که باعث محبوبیت بیشتر این معبد در بین گردشگران شده گنبد ۱۴۲ فوتی آن است که باعث شده تا این معبد بزرگترین گنبد جهان را در اختیار داشته باشد.


همچنین بخوانید : شهر ونیز ایتالیا


دیواره های این معبد تقریبا دارای ۶ متر ضخامت هستند و طوری طراحی شده اند که یک نیم کره کامل را در طاق آسمان تشکیل می دهد.در سطح درونی ایوان معبد ۱۶ ستون بزرگ وجود دارد که وزن تقریبی آن ها ۶۰ تن است.این ستون ها از مصر آورده شده اند و کتیبه مثلثی بالای آنها به خوبی سازنده خود را معرفی می کنند.سازنده آن ها مارکوس آگریپا می باشد.

در مجموع معماری معبد پانتئون رم به گونه  ای زیباست که بسیاری از کشورهای اروپایی برای سازه های خود از آن الهام گرفته اند.

بازدید از معبد پانتئوم رم

معبد پانتئون

پیشنهاد می کنیم در سفر به کشور ایتالیا و شهر رم یک ساعت از وقت خود را صرف بازدید از این معبد کنید تا از دیدن زیبایی های آن شگفت زده شوید.برای ورود به این معبد نیازی به پرداخت هزینه اولیه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن بازدید کنید.

درب های این معبد همه روزه بجز روزهای یک شنبه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۷:۳۰ عصر به روی گردشگران باز است.

پانتئون در شهر قدیمی رم واقع شده و دورتا دور آن پر است از خیابان ها و کوچه های باریک.میدان معروف و پر جنب و جوش دلا روتوندا نیز در روبروی این معبد قرار دارد.بهترین راه برای رفتن به معبد پانتئون رم این است که خودتان را به این میدان برسانید چراکه اتوبوس ها وارد خیابان های باریک اطراف معبد نمی شوند و مترو نیز در اطراف معبد وجود ندارد