تور های تابستانی سلام پرواز

معبد پانتئون رم ایتالیا

شهر رم ایتالیا یکی از شهرهای تویستی دنیاست که آثار تاریخی زیادی در آن وجود دارد.هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر رم به کشور ایتالیا سفر می کنند.یکی از دیدنی ترین جاذبه های تاریخی ایتالیا معبد پانتئون رم است که در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم قصد معرفی آن را داریم.با ما همراه باشید.

معبد پانتئون رم ایتالیا

photo ۲۰۲۰ ۱۱ ۱۰ ۱۲ ۲۴ ۱۷

آشنایی با معبد پانتئون رم در ایتالیا

همانطور که گفتیم این معبد یکی از دیدنی ترین جاذبه های تاریخی کشور ایتالیا است و در حال حاضر یکی از قدیمی ترین ساختمان های شهر رم به شمار می رود .پیشینه این ساختمان به 125 سال بعد از میلاد مسیح برمی گردد.وقتی به گنبد این ساختمان نگاه کنید شاهکار معماری رومی را خواهید دید و از آن لذت خواهید برد.این ساختمان تقریبا بی عیب است  به همین دلیل افراد زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از آن به کشور ایتالیا و شهر رم سفر می کنند.با رفتن داخل معبد پانتئون رم به 2000 سال قبل سفر می کنید و با روم باستان بیشتر آشنا می شوید.جالب است بدانید در سال 2013 این بنا بیش از 6 میلیون نفر بازدید کننده را میزبانی کرد.


همچنین بخوانید : کولوسئوم رم


کلمه پانتئون کلمه ای یونانی است و ریشه در لغت یونانی باستانی دارد که به معنی مرتبط با همه خدایان است.سناتور رومی بر این باور بود که این نام برگرفته از دو علت است؛یا به تعداد زیادی مجسمه خدا که در این محل بوده باز می گردد و یا به خاطر همانندگی گنبد آن با بهشت این نام برای معبد در نظر گرفته شده است.شک و تردید او باعث شده تا این موضوع در ذهن ها خطور کند که پانتئون یک نام مستعار است و نام رسمی این معبد نیست.

کلیک کنید
املش کجاست؟ آشنایی با شهر زیبای املش در گیلان

پانتئون رم

در واقع اینکه این نام به تمام خدایان مرتبط باشد کمی شک برانگیز است چراکه هیچ فرقه ای در دنیا نبوده که مردم آن تمام خدایان را بپرستند.بنابراین هدف از ساخت این بنا هنوز نامعلوم است ولی نام،ستون ها و ایوان آن به نوعی تداعی یک معبد است.برخی اعتقاد دارند که به احتمال زیاد این بنا محلی بوده که امپراطور وقت می توانسته در آن در جمع مردم حاضر شود و ارتباط خود را دنیای بالا را نشان دهد.

معبد پانتئون رم که در حال حاضر در این شهر وجود دارد دقیقا در مکان دو پانتئون قبلی قرار دارد.اولین سازه پانتئون در سال 25 تا 27 قبل از میلاد ساخته شد و در سال 80 بعد از میلاد در آتش سوزی نابود شد و دومی نیز در سال 110 دچار صاعقه شد و از بین رفت.ساخت بنای امروزی از سال های 98 تا 117 بعد از میلاد شروع شد اما در سال 125 و در زمان امپراطور هادریان تکمیل شد.

معبد پانتئون رم از زمان روم باستان تا به امروز به خوبی باقی مانده و خسارتی ندیده است.دلیل آن هم استفاده مداوم از این بنا در طول تاریخ و همه سال ها بوده است.

معماری معبد پانتئون رم

معبد پانتئون رم

همانطور که اشاره کردیم معماری این بنا در نوع خود بسیار جالب است و هنر رومی را نشان می دهد.یکی از مهم ترین عواملی که باعث محبوبیت بیشتر این معبد در بین گردشگران شده گنبد 142 فوتی آن است که باعث شده تا این معبد بزرگترین گنبد جهان را در اختیار داشته باشد.

کلیک کنید
در روزهای قرنطینه چطور دنیا را بگردیم؟

همچنین بخوانید : شهر ونیز ایتالیا


دیواره های این معبد تقریبا دارای 6 متر ضخامت هستند و طوری طراحی شده اند که یک نیم کره کامل را در طاق آسمان تشکیل می دهد.در سطح درونی ایوان معبد 16 ستون بزرگ وجود دارد که وزن تقریبی آن ها 60 تن است.این ستون ها از مصر آورده شده اند و کتیبه مثلثی بالای آنها به خوبی سازنده خود را معرفی می کنند.سازنده آن ها مارکوس آگریپا می باشد.

در مجموع معماری معبد پانتئون رم به گونه  ای زیباست که بسیاری از کشورهای اروپایی برای سازه های خود از آن الهام گرفته اند.

بازدید از معبد پانتئوم رم

معبد پانتئون

پیشنهاد می کنیم در سفر به کشور ایتالیا و شهر رم یک ساعت از وقت خود را صرف بازدید از این معبد کنید تا از دیدن زیبایی های آن شگفت زده شوید.برای ورود به این معبد نیازی به پرداخت هزینه اولیه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن بازدید کنید.

درب های این معبد همه روزه بجز روزهای یک شنبه از ساعت 8:30 صبح تا 7:30 عصر به روی گردشگران باز است.

پانتئون در شهر قدیمی رم واقع شده و دورتا دور آن پر است از خیابان ها و کوچه های باریک.میدان معروف و پر جنب و جوش دلا روتوندا نیز در روبروی این معبد قرار دارد.بهترین راه برای رفتن به معبد پانتئون رم این است که خودتان را به این میدان برسانید چراکه اتوبوس ها وارد خیابان های باریک اطراف معبد نمی شوند و مترو نیز در اطراف معبد وجود ندارد