تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

کویر لوت

در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم شما را با کویر لوت یا دشت لوت آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

کویر لوت منطقه بسیار وسیع و پهناوری در قسمت جنوب شرقی ایران می باشد. طول کویر لوت به حدود ۹۰۰ کیلومتر و عرض آن به حدود ۳۰۰ کیلومتر می رسد و این بسیار تامل بر انگیز است، همانطور که گفته شد اغلب کویرها در گذشته دریا و یا دریاچه بوده اند که به مرور زمان تبخیر شده اند.

اجاره روزانه خانه در تهران

به گفته باستان شناسان و زمین شناسان کویر لوت نیز در گذشته های دور دریایی به نام تیس بوده است که تابش خورشید آن را تبخیر کرده و تنها نمک و مواد معدنی آن بر جای مانده است و امروزه به یکی از وسیع ترین مناطق کویری جهان بدل گشته است.کویر لوت

بخش‌های مختلف کویر لوت

کویر لوت به سه واحد جغرافیایی تقسیم می شود:

۱) لوت شمالی که از عناصر و ناهمواری هایی از جنس ریگ، شن و ماسه تشکیل شده است.

۲) لوت مرکزی، شگفت  انگیزترین قسمتِ دشت لوت، که یکی از بی نظیرترین پدیده ها در دنیا مانند کَلوت ها (عوارضی طبیعی با اشکال مختلف که در اثر سازوکار آب و باد و فرسایش زمین پدید آمده اند) و همچنین توده ها و تپه های عظیم ماسه ای را در خود پدید آورده است.

۳) لوت جنوبی که غنی ترین پوشش گیاهی این کویر را دارد.

کلوت های شهداد

این کلوت ها قسمت غربی این کویر را پوشانده اند که به کلوت های شهداد شهره اند، کلوت های شهداد در طی هزاران سال به وجود آمده اند و از مهم ترین و زیباترین جاذبه های لوت به شمار می  آیند که طرفداران بسیاری دارند.کویر لوت

تنگه رتیل

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کویر تنگه رتیل می باشد، تنگه ای بزرگ و پهناور که در فاصله ۱۳۰ کیلومتری شهداد در کنار خشک رود یا خسک رود واقع شده است، این تنگه بزرگترین تنگه کویر لوت می باشد.

همانطور که از نام این تنگه مشخص است، مکان مناسبی برای زندگی جانوران خطرناکی همچون رتیل خورشیدی و یا شتری می باشد که خطرناک ترین عنکبوت جهان به شمار می آید و زهری سمی و کشنده دارد.

گندم بریان

در این کویر منطقه ای به نام گندم بریان وجود دارد که در سال ۲۰۰۵ رتبه گرم ترین نقطه جهان به آن تعلق گرفت، این منطقه به قدری گرم است که در آن هیچ جانور و یا گیاهی نمی تواند زیست کند. دمای این منطقه در روزهای تابستان به ۷۰ درجه سانتی گراد می رسد، این منطقه یکی از صعب العبورترین مناطق جهان به شمار می آید و ورود به آن غیر ممکن می باشد.

شب های کویر

یکی از زیباترین و منحصر به فردترین دیدنی هایی که در کویر وجود دارد، آسمان آن در شب است، شب های پر از ستاره کویر یکی از شگفت انگیزترین دیدنی های خلقت است که می تواند به راحتی آدمی را محو خود کند، زیبایی آسمان کویر به قدری محصور کننده است که سالانه ستاره شناسان بسیاری از سراسر ایران و جهان را به سوی خود می کشاند.کویر لوت

کویر لوت کجاست؟

کویر لوت محدوده‌ای وسیع است که بخش‌هایی از سه استان پهناور سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان را در بر می‌گیرد.

این پهنه سوزان و کمتر شناخته شده که از شمال به جنوب امتداد یافته است، از غرب با گسل «نای‌بند» و از شرق با گسل «نهبندان» محدود می‌شود. میانگین طول بیابان لوت در راستای شمال به جنوب آن ۹۰۰ کیلومتر و از غرب به شرق، ۳۰۰ کیلومتر برآورد شده است.