تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

در این مطلب چند مورد از تفریحات تهران یا بهتر است بگوییم پارک های جنگلی که در پایتخت ایران قرار گرفته را به شما گردشگران عزیز معرفی می کنیم و پیشنهاد می کنیم جهت مشاهده اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از این پارک ها و مشاهده سایر تفریحات و مکان های دیدنی تهران و همچنین دسترسی به اطلاعات دیگر نظیر معرفی رستوران ها و بهترین مراکز خرید تهران حتما به سایت توریستگاه سر بزنید.

۱- پارک جنگلی پردیسان

پارک جنگلی پردیسان با وسعت ۲۷۵ هکتار در منطقه ۲ تهران واقع شده است. این پارک زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست اداره می شود و یکی از بزرگترین پارک های تهران است. از آنجایی که دسترسی به این پارک از چندین اتوبان به راحتی ممکن است عده  زیادی از مردم تمایل دارند برای اواخر هفته به این پارک سری بزنند. از پارک از شمال به بزرگراه همت از جنوب به حکیم و مرزداران از شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری و از غرب به رودخانه پونک ختم می شود.در سال ۱۳۹۳ سازمان حفاظت و محیط زیست به آن لقب پارک بدون دخانیات را داد تا شاید تشویقی برای افراد سیگاری باشد تا محوطه پارک را به ته سیگارهایشان آلوده نکنند. از آنجایی که بیشترین زباله مخرب محیط زیست ته سیگار است. خاکی که روی آن ته سیگار باشد بعد از نمناک شدن تا شعاع ۳۰ سانتی متری خاصیت حاصلخیزی خود را از دست خواهد داد. در ضمن ساختمان سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در این پارک وجود دارد.

اجاره روزانه خانه در تهران

6 پارک جنگلی در دل پایتخت که باید رفت

تاریخچه پارک جنگلی پردیسان

ایده اصلی این پارک متعلق به یک آمریکایی به نام «یان مگ هارگ» بود که اسکندر فیروز رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرایی کردن این پروژه به آمریکا سفر کرد تا شرکت مناسبی را به عنوان پیمانکار درجه اول پروژه بیابد. نهایتا با شرکت آمریکایی «دبیلیو ام آر تی» قرارداد بست که با کارشکنی عده ای ژاندارم مواجه شد. «رام» رییس بانک عمران توانسته بود با زد و بند ۳۰۰ هکتار از پارک پردیسان را به شهرک غرب ملحق کند که وقتی متوجه می شود این زمین ها قرار است در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار بگیرد اقدام به کارشکنی می کند. در اینجا فیروز به فرح پهلوی متوسل می شود، فرح نیز در مقابل شاه زانو می زد تا اجازه ساخت و ساز در این ۳۰۰ هکتار را ملغی کند و به این ترتیب تیر رییس بانک عمران به سنگ خورده و پارک جنگلی پردیسان تاسیس می شود.

امکانات پارک پردیسان

 • بادبادک بازی
 • زمین بازی کودکان
 • موزه تنوع زیستی
 • مدرسه طبیعت پردیسان
 • پل آسمان
 • موزه آب
 • سینما
 • پیاده روی و دوچرخه سواری
 • باغ وحش
 • سایت تکثیر یوز آسیایی
 • جشنواره مجسمه های برفی
 • وسایل ورزش همگانی
 • آزمایشگاه آلودگی آب و خاک
 • نماد های اماکن دیگر در پارک پردیسان
 • کلینیک نگهداری از حیوانات
 • دیگر امکانات پارک
 • مالکیت و تولیت باغ

آدرس: تهران، ضلع شمالی بزرگراه حکیم، بین شیخ فضل الله و یادگار امام

۲- پارک جنگلی تلو

پارک جنگلی تلو یا پارک جنگلی غزال با  وسعت ۹۷۵ هکتار در مقام چهارمین پارک بزرگ تهران قرار دارد. کلید ساخت این پارک جنگلی در سال ۱۳۵۰ مانند بوستان های جنگلی دیگری مثل بوستان جمشیدیه زده شد. افزایش واحدهای صنعتی در تهران و خودروهای شخصی در خیابان مسئولین امر را به این فکر وا داشت که از درختان برای تصفیه هوای تهران کمک گرفته شود و مناطق وسیع و بکری چون تلو پتانسیل بالایی برای این کار داشت به همین دلیل جنگلکاری در این منطقه آغاز شد. با انقلاب اسلامی و جنگ این پروژه تا سال ۱۳۸۴ مسکوت ماند و از سال ۱۳۸۴ مجددا جنگلکاری اراضی آن توسط شهرداری تهران آغاز شده است. آب این منطقه با آبیاری قطره ای توسط سد لتیان تامین می شود. در پارک جنگلی غزال یا تلو چشم انداز زیبایی از لواسان و سد زیبای لتیان را می بینید. البته برای دیدن سد لتیان شما باید ماشینتان را پارک کرده و مسافتی را پیاده طی فرمایید تا بتوانید چشم انداز زیبای سد لتیان را از نزدیک ببینید. از آنجا که این منطقه کوهستانی است هوا از ابتدای پاییز سرد می شود و شما باید در فصول پاییز و زمستان حتما لباس گرم به همراه داشته باشید. در ادامه به پوشش گیاهی منطقه و تنوع گونه های جانوری و امکانات تفریحی آن خواهیم پرداخت.

6 پارک جنگلی در دل پایتخت که باید رفت

پوشش گیاهی پارک جنگلی تلو

درختانی چون پسته وحشی، بادام کوهی، سنجد، کاج، بلوط، سرو نقره ای، سرو خمره ای، داغداغان، ارغوان، زبان گنجشک، نارون و چنار پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهند.

تنوع گونه های جانوری

حیواناتی نظیر سگ، روباه، خرگوش، کبک، شغال و پرندگان شکاری مانند عقاب، شاهین و قرقی در ارتفاعات این پارک جنگلی زندگی می کنند. در پارک تعداد زیادی سگ عقیم شده وجود دارد که کاری به انسان ندارند و غذا دادن به سگ ها یکی از تفریحات گردشگران است.

امکانات پارک تلو

زمین بازی بچه ها، فوتبال دستی، میز پینگ پنگ، زمین والیبال، تعداد زیادی آلاچیق، سرویس بهداشتی و نماز خانه از امکانات این پارک است که قرار است میدان اسب دوانی، دیواره های صخره نوردی، پینت بال، بدنسازی، دوچرخه کوهستان، زمین والیبال ساحلی، پاراگلایدر، بانجی جامپینگ، فوتبال ساحلی و میزهای شطرنج نیز به آن اضافه شود.

آدرس: تهران، بزرگراه بابایی شرق، خروجی تلو شمال، ورودی جاده شهرداری، انتهای خیابان، ورودی پارک جنگلی تلو

۳- پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر یکی از پروژههایی است که در سال ۱۳۴۲ برای جلوگیری از شدت بادهای غربی و تامین اکسیژن منطقه ۲۲ تهران در زمینی به مساحت ۹۵۰ هکتار ساخته شد. این پارک در کنار پارک های جنگلی شیان، جمشیدیه، غزال، سرخه حصار و لویزان سعی در تصفیه آلاینده های هوای آلوده کلان شهر تهران دارند. اگر بخواهیم این پارک را از جوانب مختلف بررسی کنیم می بینیم که یک مجموعه گردشگری کامل می باشد چه از لحاظ طبیعت زیبا و آب و هوای مطبوع و چه از لحاظ امکانات فرهنگی، تفریحی و ورزشی حرف اول را در میان بوستان های جنگلی هم تراز خود در ایران می زند. در ادامه این پارک را از لحاظ پوشش گیاهی، تنوع جانوری، امکانات عمومی و امکانات  تفریحی- ورزشی بررسی خواهیم کرد.

6 پارک جنگلی در دل پایتخت که باید رفت

پوشش گیاهی پارک چیتگر

۵۳ درصد از پوشش گیاهی پارک چیتگر را درختان برگ سوزنی تشکیل می دهند. حدود ۳۶۶٫۵ هکتار از زمین های پارک جنگلی چیتگر به کاج الداریکا اختصاص یافته که بیشترین پوشش گیاهی را به خودش اختصاص داده است درختان سرو نقره ای نیز ۲۳ هکتار از جنگل های پارک را تشکیل می دهند و درختان سرو خمره ای ۱٫۴ هکتار از جنگلهای چیتگر را پوشانده اند. مابقی درختان پارک درختان پهن برگ هستند که اقاقیا ۱۸۶ هکتار، زبان گنجشک ۹۸ هکتار، افرای زینتی ۲۸٫۵ هکتار، پلت ۱ هکتار، نارون چتری ۶ هکتار، ارغوان ۵ هکتار، داغداغان ۲٫۴۵ هکتار، انواع بلوط ۱٫۷ هکتاراز اراضی پارک چیتگر را پوشانده اند و جسته گریخته هم درختان عرعر یا ایلان در لابه لای درختان دیده می شوند. در غرب این بوستان باغ راز هستی وجود دارد که مساحت آن ۱۸٫۵ هکتار است. باغ  راز هستی از چند بخش تشکیل شده است. یک بخش آن به کشت درختان زیتون و پرتقال و گیاهان دارویی، رزهای بومی،  گندمزار و یونجه زار تعلق دارد. در بخش دیگری از باغ به بوستان نوازش که محل پرورش حیوانات اهلی مانند بز و شتر است و همچنین بخشی برای نگهداری از حیواناتی مانند گوزن ها وجود دارد. ۱۰۰ عدد طاووس و قرقاول نیز در این باغ زندگی می کنند و حیواناتی در این باغ مانند روباه و خرگوش نیز وجود دارند. باغ نوازش یک درب به دریاچه چیتگر دارد و یک درب هم در فاز غربی بوستان جنگلی چیتگر دارد.

گونه های جانوری

کلاغ، طوطی، گنجشک، مرغ مینا، خرگوش و روباه جزو گونه های جانوری منطقه می باشند. تجربه جالبی است که وقتی نشسته اید یک روباه سفید با سرعت نور از جلویتان عبور کند. گاهی حتی به این که این جانور زیبا را دیده اید شک می کنید.

امکانات تفریحی ورزشی پارک جنگلی چیتگر

بوستان بانوان ریحانه

باغ های بانوان در سالهای اخیر مورد استقبال زیادی توسط خانم ها قرار گرفته اند، سالن بانوان ریحانه در بوستان جنگلی چیتگر با ۱۸ هکتار وسعت در یک فضای جنگلی با امکانات بی نظیر و برگزاری جشنواره ها و کلاس های آموزشی یکی از پرطرفداران بوستان های بانوان در استان تهران و البرز می باشد. این بوستان ها به دلیل حجاب اختیاری و امنیت بالای آن ها مورد استقبال همه خانم ها از تمام اقشار می باشند. امکانات بوستان بانوان ریحانه به شرح یر می باشد:

۱) استیج ورزش صبحگاهی

۲) زمین اسکیت

۳) سالن چند منظوره ورزشی

۴) آمفی تئاتر روباز

۵) دستگاههای ورزش های همگانی

۶) دستگاههای ورزش همگانی کودکان

۷) خانه عکس

۸) سالن پینگ پنگ و فوتبال دستی

۹) زمین بازی محصور

۱۰) ایستگاه تندرستی

۱۱) سالن بدنسازی

۱۲) سالن بیلیارد

۱۳) پیست دوچرخه سواری

۱۴) آلاچیق های سرپوشیده مجهز به باربکیو و میزو صندلی

۱۵) سکوهای نشیمن خانوادگی

۱۶) رختکن مجهز به کمد امانات و آیینه

۱۷) میز شطرنج

۱۸) نمازخانه صحرایی

۱۹) زمین چمن

باشگاه سوارکاری چیتگر

پنج باشگاه سوارکاری چیتگر مکانی بی نظیر برای دوستداران این ورزش مفرح هستند که به ترتیب عبارتند از:

۱)         باشگاه سوارکاری میلاد واقع در ضلع غربی بوستان جنگلی چیتگر

۲)         باشگاه سوارکاری چیتگر

۳)         باشگاه سوارکاری بام، فاز غربی خیابان یکم

۴)         باشگاه سوارکاری ابرش، اتوبان کرج، فاز غربی درب شماره سه خیابان بوستان

۵)         باشگاه سوارکاری آریاسب، ورودی ۲ و ۳ چیتگر انتهای بلوار دستواره

پیست دوچرخه سواری

پیست های دوچرخه سواری پارک جنگلی چیتگر شامل پیست سرعت، پیست استقامت ویژه آقایان و پیست مخصوص بانوان است. از پیست های دوچرخه سواری چیتگر استقبال بی نظیری به عمل آمده است. از ایستگاه دوچرخه در فاز ۱ شرقی در خیابان سرو می توانید دوچرخه کرایه کنید و در پیست های دوچرخه به ورزش و تفریح بپردازید.

طول پیست دوچرخه سواری بانوان: ۱۳۰۰ متر

طول پیست دوچرخه سواری سرعت: ۱۷۰۰متر

طول پیست دوچرخه سواری استقامت: ۵ کیلومتر

طول پیست دوچرخه سواری کوهستان: نامشخص

پینت بال

پینت بال پارک جنگلی چیتگر در زمین چمنی به مساحت ۲،۰۰۰ متری در همسایگی دریاچه چیتگر قرار دارد. از ورودی شماره ۳ پارک چیتگر در خیابان دستواره به راحتی می توانید به این زمین دسترسی پیدا کنید. فقط قبل از مراجعه به پینت بال باید تلفنی زمین را رزرو کنید تا خدای ناکرده برنامه هایتان با مشکل مواجه نشود. این زمین مجهز به سیتم صوت، نورپردازی لیزری در شب، سیستم بخار و سیستم تهویه مناسب به همراه رختکن مجزا برای خانم ها آقایان و پارکینگ می باشد. تعداد نفرات باید بین ۱۰ الی ۲۰ نفر باشد و امکان بازی خانوادگی نیز به صورت مختلط وجود دارد. بازیکنان می توانند  تجهیزات پینت بال را در محل اجاره فرمایند. این تجهیزات شامل دستکش مخصوص، ماسک و روسری مخصوص برای خانم ها، جلیقه، لباس مخصوص و اسلحه می باشد.

 رستوران ها

در پارک چیتگر یک غرفه فروش تنقلات و ۴ رستوران وجود دارد که هر کدام فضا و تم مخصوص به خود را دارند و قابل قیاس با دیگری نیستند.

 • رستوران تشریفات: ضلع غربی بوستان جنگلی چیتگر جنب میشه زار
 • رستوران سنتی شبهای گلستان: ضلع شرقی بوستان جنگلی چیتگر میدان بهار مقابل سالن اجتماعات
 • رستوران باراد:  واقع در فاز غربی جنب سوارکاری بام
 • رستوران و چایخانه سنتی  مروارید: واقع در فاز شرق

کتابخانه 

 در ضلع غربی بوستان جنگلی چیتگر بلوار دستواره جنب اداره فضای سبز ساختمان کتابخانه عمومی پارک چیتگر قرار گرفته است که اهالی منطقه ۲۲ تهران با عضویت در آن می توانند از امکانات این مرکز استفاده نمایند.

سالن اجتماعات

در ضلع شرقی بوستان جنگلی چیتگر در میدان بهار سالن اجتماعاتی با ظرفیت ۱۰۰ نفر برای برگزاری مراسمات مختلف وجود دارد.

میشه زار پارک چیتگر

میشه زار در فاز غربی بوستان جنگلی چیتگر است که در آن گونه ها میش، قوچ، خرگوش و طاووس تحت نظر دامپزشک نگهداری می شوند، زیستگاه اصلی این جانوران لارستان و اوریال است. پارک جنگلی چیتگر به دلیل آب و هوای مشابه با زیستگاه اصلی این جانداران مکان مناسبی برای جلوگیری این جانوران از خطر انقراض می باشد.

درمانگاه آزاد شهر

در موارد اوراژانسی می توانید با درمانگاه و مرکز دیالیز آزاد شهر در ابتدای بلوار گیاه شناسی مراجعه فرمایید.

آدرس: اتوبان تهران، کرج (شهید فهمیده)، بعد از تقاطع اتوبان آزادگان، نرسیده به ایران خودرو

۴- پارک جنگلی سرخه حصار

یکی از بزرگترین پارک جنگلی شرق تهران پارک سرخه حصار با مساحت ۹،۱۶۸ هکتار است که تفرجگاه تهرانی های ساکن در این منطقه است. آب این پارک از رودخانه جاجرود و تعداد زیادی چشمه فصلی، چاه و قنات تامین می شود. سرخه حصار هم مانند تمام پارکهای جنگلی حالت کوهستانی دارد اما کوهستانی نیمه خشک. ارتفاع  پارک جنگلی سرخه حصار بین ۱،۲۱۰ تا ۲،۱۶۹ متر در نوسان است. این پارک زمانی شکارگاه سلطنتی قاجار بوده است و از زمان آغا محمد خان قاجار از سال ۱۱۳۳ هجری خورشیدی در قرق خانواده سلطنتی بود تا سال ۱۳۱۰ که تمام منطقه جاجرود شامل سرخه حصار، خجیر و پارک جنگلی تلو در قرق خاندان قاجار درآمد. در سال ۱۳۴۹ سرخه حصار و تمام منطقه جاجرود به عنوان یک پارک عمومی در اختیار عموم قرار گرفت و بنا شد در آن جنگلکاری شود تا هوای شرق تهران تصفیه شود. ولی در سال ۱۳۵۹ همه منطقه جاجرود به عنوان پارک ملی ثبت شد و مالکیت آن به سازمان حفاظت از محیط زیست سپرده شد. این پارک محلی مناسب برای پیک نیک و فعالیت های فرهنگی-تفریحی- ورزشی با وجود دو مجموعه تفریحی-ورزشی نرسی و کاج می باشد. طبیعت زیبای آن در بهار و پاییز برای عکاسی، پیاده روی، پیک نیک و دوچرخه سواری مناسب است. در تابستان هم برگزاری مسابقات و جشنواره های مختلف شور و هیجانی دیگر به این بوستان جنگلی می بخشد. اما زمستان ها به دلیل فرود آمدن حیوانات وحشی نظیر گربه وحشی، شغال و کفتار از ارتفاعات رفتن به این پارک توصیه نمی گردد. البته در فصل بهار به خاطر همجواری با رودخانه جاجرود و رگبارهای بهاری و هوای خنک به شدت این منطقه دیدنی می شود و نفس کشیدن در هوای بوستان جنگلی سرخه حصار بسیار لذت بخش است. در ادامه به پوشش گیاهی، تنوع جانوری و امکانات رفاهی- تفریحی- ورزشی پارک جنگلی سرخه حصار خواهیم پرداخت.

6 پارک جنگلی در دل پایتخت که باید رفت

پوشش گیاهی پارک سرخه حصار

بر خلاف شمال تهران که میزان بارشها در آن بسیار بالاست. شرق تهران هوای نیمه خشک دارد و بارندگی در سال از ۲۷۵ میلیمتر مکعب تجاوز نمی کند. هوا در این بخش از تهران حالت کویری دارد و روزها دمای هوا بالا و شبها بسیار پایین است. به این دلیل است که در تمام طول سال سرخه حصار سر سبز است. پوشش گیاهی منطقه مثل نواحی نیمه بیابانی شامل گون، اسپیند، کلاه حسن، چوبک، آویشن، قدومه، بومادران، کاکوتی، پونه کوهی، زالزالک، سرو کوهی گوجه وحشی است.

گونه های جانوری

به دلیل تصرفاتی که در این پارک شده و بهره برداری از معدن و کم آبی سالهای اخیر حیات وحش این منطقه در خطر نابودی قرار دارد. زمانی حیوانات ساکن این منطقه از گروههای مختلف پرندگان، خزندگان، دو زیستان و پستانداران زیادی بودند.

از پرندگانی که ساکن پارک جنگلی سرخه حصار بودند و دیگر خیلی از آنها وجود ندارند می توان به عقاب طلایی، شاهین، آبچیلک، عقاب ماهیگیر، دلیجه، بالابان، بحری، آبیا، کرکس، اردک ارده ای، خوتکا، قار بزرگ، حواصیل شب، بوتیمار، حواصیل خاکستری، سرسبز، طرلان، کورکور، قرقی، عقاب شاهی، سارگیه و اردک نوک پهن اشاره کرد.

خزندگان: شامل انواع مار نظیر مار آبی، مار شتری، مار کرمی، تیرمار، پله مار، سوسن مار، افعی کوفی، افعی شاخدار ایرانی، مادر دستی، مار آتشی، مار پلنگی و خزندگانی چون قورباغه، وزغ سبز و لاک پشت ممیز دار غرب را نام برد.

حیواناتی مانند پلنگ، کفتار، روباه قرمز، شغال، گورکن، تشی، خرگوش، سنجاب، گربه وحشی، کل، بز، قوچ و میش البرز نیز زمانی در این پارک زندگی می کردند که در حال حاضر تعداد زیادی از این حیوانات از بین رفته اند.

امکانات تفریحی در پارک جنگلی سرخه حصار

 •     پیاده روی

پیاده روی از مهمترین فعالیت هایی است که تمام کسانی که به سرخه حصار می آیند انجام می دهند. پیاده روی در طبیعت بسیار متفاوت از پیاده روی در پارک ها و خیابان های معمولی است.

 • زمین چمن فوتبال

در قسمت شمال پارک سرخه حصار یک زمین چمن فوتبال وجود دارد که علاقمندان می توانند با هماهنگی قبلی از آن استفاده نمایند.

 • پیست دوچرخه سواری

از سال ۱۳۷۵ یک پیست عریض ۸ کیلومتری برای دوچرخه سواری در پارک جنگلی سرخه حصار ساخته شد که امکان دوچرخه سواری گروهی و دادن مسابقه در این پیست را فراهم آورده است. دوچرخه سواران می توانند با دوچرخه های خودشان به پارک بیایند یا دوچرخه را از پارک کرایه کنند حتی برای معلولان سه چرخه کرایه وجود دارد که آنها هم می توانند در کنار خانواده هایشان از دوچرخه سواری لذت ببرند. کودکان هم پیست مخصوص به خودشان را دارند و می توانند با دوچرخه هایشان با یکدیگر به رقابت بپردازند. داشتن کلاه ایمنی در این پیست برای همه الزامی است و کودکان بهتر است از زانو بند نیز استفاده نمایند. در کنار پیست دوچرخه بوفه هایی هم وجود دارد تا در صورت گرسنگی یا تشنگی دوچرخه سواران بتوانند از این بوفه ها خوراکی تهیه کنند.

 • پارک ترافیک کودکان

این پارک  با داشتن امکاناتی مثل پل عابر پیاده، چراغ راهنمایی، خیابان های خط کشی اصول اولیه تردد و فرهنگ عبور و مرور را به کودکان آموزش می دهد.

 • دیگر امکانات رفاهی- عمومی مجموعه

پارکینگ، بوفه، آلاچیق، باربکیو، نماز خانه و سرویس بهداشتی از سایر امکانات این مجموعه به شمار می آیند.

مجموعه های تفریحی – ورزشی داخل پارک جنگلی سرخه حصار

در داخل پارک جنگلی سرخه حصار دو مجموعه تفریحی-ورزشی وجود دارد.

۱)         مجموعه نرسی در شمال شرق پارک جنگلی سرخه حصار

۲)         مجموعه تفریحی ورزشی کاج

دهکده تفریحی نرسی 

در بخش شمال شرقی پارک یک مجموعه ورزشی تفریحی به نام دهکده تفریحی نرسی وجود دارد که از امکانات زیر برخوردار می باشد.

۱) زمین فوتبال، والیبال، بسکتبال

۲) آکادمی اسکیت

۳) بیلیارد

۴) تیراندازی با تفنگ ( بادی، کلت، دوربین دار)

۵) تیر و کمان

۶) میز تنیس

۷) ایرهاکی

۸) اینترنت وایرلس

۹) کارواش

۱۰) پارکینگ اختصاصی

مجموعه ورزشی- تفریحی کاج 

دهکده تفریحی ورزشی کاج در سرخه حصار علاوه بر داشتن یک باغ رستوران زیبا از امکانات زیر برخوردار می باشد.

۱)          بیلیارد ایت

۲)         بیلیارد اسنوکر

۳)         پی اس فور، ایکس باکس ۳۶۰ درجه

۴)         پینت بال

۵)         تیراندازی با اسلحها(سلحه بادی، اسلحه دوربین دار، کلت، طپانچه)

۶)         دارت

۷)         شطرنج

۸)         فوتبال دستی

۹)         بوفه

۱۰)       پارکینگ اختصاصی

آدرس: انتهای بزرگراه رسالت، بزرگراه شهید یاسینی شرق، بوستان جنگلی سرخه حصار

۵- پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان در ۱۳ کیلومتری از مرکز شهر تهران به منظور جلوگیری از پیشروی بی حد و مرز شهر تهران به داخل طبیعت در اوایل دهه ۱۳۴۰ ساخته شد. این پارک در منطقه شمیران واقع شده است و مساحت آن یازده میلیون مترمربع است. پارک جنگلی لویزان بین دو پارک جنگلی یاس و شیان قرار گرفته است و به همین دلیل هوای این منطقه بسیار سالم و روح بخش است. خیلی ها پارک جنگلی لویزان و شیان را یکی می دانند و از هر دو در یک زمان و در یک سفر بازدید می کنند. کل پارک جنگلی لویزان سرسبز است و به دلیل آب و هوای خوب منطقه درختان چنار، سرو، اقاقیا، بلوط، افرا، زبان گنجشک پوشش گیاهی پارک جنگلی لویزان را تشکیل می دهند. پارک جنگلی شیان در شمال بوستان جنگلی لویزان قرار دارد که یک باغ پرندگان  در سال ۱۳۹۲ در این پارک افتتاح شده است. باغ پرندگان شیان در زمینی به مساحت دویست هزار مترمربع با ۲۵۰ گونه پرنده از پرندگان آبزی نظیر قو، اردک، لک لک و فلامینگو و از این قبیل گرفته تا پرندگان شکاری مانند کرکس، شاهین، عقاب، جغد در آن نگه داری می شود. در منتهی الیه غربی باغ یک کبوترخانه وجود دارد که به سبک کبوترخانه های دوره صفویه است. دیدن باغ پرندگان این مجموعه به شدت توصیه می شود چرا که علاوه بر زیبایی و برکه های پر از پرندگان و حیوانات آبزی تماشای پرندگان حسابی گردشگر را به وجد می آورد.

6 پارک جنگلی در دل پایتخت که باید رفت

امکانات پارک جنگلی لویزان

در واقع با بازدید از پارک جنگلی لویزان یک تیر و دو نشان زده اید هم می توانید از پارک جنگلی شیان و باغ پرندگانش و سایر امکاناتش استفاده کنید .

امکانات بوستان شیان عبارتند از:

۱) آلاچیق

۲) باربیکیو

۳) بوفه

۴) کافه

۵) رستوران و سفره خانه سنتی

۶) کافی شاپ

۷) زمین بازی بچه ها

۸) زمین های ورزشی

۹) میز پینگ پنگ

۱۰)  مسیرهای مناسب برای دوچرخه سواری

۱۱) مسجد

۱۲) سرویس بهداشتی

۱۳) پارکینگ

۱۴) هتل شیان

این پارک پیست دوچرخه سواری ندارد و شما می توانید دوچرخه خودتان را به پارک بیاورید. همچنین امکان استفاده از ماشین شخصی تان در محیط پارک وجود ندارد اما در سرتاسر پارک ون هایی هستند که مسافرین را جابه جا می کنند. در پارک بوفه وجود دارد اما سعی کنید لوازم مورد نیاز پیک نیک را همراه خود داشته باشید. برای استفاده از باربیکیو باید ذغال با خودتان بیاورید.

آدرس: تهران، شمال شرق تهران، اتوبان هنگام، بالاتر از چهار راه استقلال

۶- پارک جنگلی کوهسار

پارک جنگلی کوهسار با وسعت ۶،۲۰۰ هکتار در منطقه ۵ تهران، در شهران شمالی، در شمال کن واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این پارک باعث لطافت هوای این پارک شده است. این پارک از شرق به رودخانه فرحزاد، از غرب به رود کن و از شمال به ارتفاعات توچال ختم می شود به این دلیل در فصل تابستان هم هوای آن بسیار خنک و دلپذیر می باشد. به دلیل شرایط اقلیمی پارک جنگلی کوهسار این پارک روزانه ۱۰,۰۰۰ بازدید کننده دارد. پوشش گیاهی پارک درختان کاج و سرو است و سالانه صد هکتار به پوشش گیاهی این پارک افزوده می شود. یکی از مزایای این پارک آسفالته بودن جاده های آن تا ارتفاعات بالا است که امکان دیدن تهران را برای همگان میسر می سازد.

6 پارک جنگلی در دل پایتخت که باید رفت

امکانات پارک جنگلی کوهسار

در این پارک جنگلی خوش آب و هوا یک پیست موتور سواری کراس هم وجود دارد که علاقمندان به موتور سواری، هم برای استفاده از پیست هم برای تماشای موتورسواری به این پیست مراجعه می فرمایند. در این پارک امکانات لازم برای یک پیک نیک خوب فراهم آورده شده تا خانواده ها روزی به یاد ماندنی را در کنار یکدیگر رقم بزنند.

امکانات عمومی پارک عبارتند از:

۱)         زمین بازی کودکان

۲)         آلاچیق

۳)         باربیکیو

۴)         بوفه

۵)         کافه رستوران

۶)         کافی شاپ

۷)         مسجد

۸)         سرویس بهداشتی

امکانات تفریحی- ورزشی این مجموعه عبارتند از:

۱)         میز پینگ پنگ

۲)         زمین بدمینتون

۳)         باشگاه سوارکاری

۴)         استخر، سونا، جکوزی

پیست پاراگلایدر

در ارتفاعات کوهسار یک پیست پاراگلایدر وجود دارد که علاقمندان به پرواز از آن برای ورزش های هوایی دیگری نیز استفاده می کنند.در ضمن در این مکان  به علاقه مندان نحوه ساخت بومرنگ و پرتاب آن و همچنین طراحی و ساخت بالن آموزش داده می شود. ورزش های هوایی رایج در پارک جنگلی کوهسار عبارتند از:

۱)         بالن سواری

۲)         پریدن با چتر نجات

۳)         پاراگلایدر

۴)         کایت سواری

آدرس: تهران، بزرگراه آبشناسان، میدان اول شهران، انتهای بلوار شهران، بعد از پمپ بنزین

پارک جنگلی یاس فاطمی

پارک جنگلی یاس در شمال شرق تهران در زمینی به وسعت ۱،۴۰۰ هکتار احداث شده است. این پارک که در نوروز ۹۴ افتتاح شد مالکیت آن به شهرداری تهران سپرده شد. با توجه به اینکه بزرگراه شهید بابایی از وسط آن می گذرد این بوستان به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است که مدیریت قسمت شمالی تحت مدیریت منطقه ۱ است و بخش جنوبی تحت مدیریت منطقه ۴ است. بخش شمالی تا ارتفاعات قوچک ادامه پیدا می کند و کمی کیفیت امکاناتش از نیمه جنوبی آن بهتر است.

امکانات پارک جنگلی یاس

بخش جنوبی این پارک با داشتن ۹ زمین بازی برای کودکان و امکاناتی نظیر آلاچیق و باربکیو بسیار مناسب برای پیک نیک خانواده ها و بازی کودکان است. اگر دوچرخه داشه باشید می توانید آن را به پارک یاس برده و از دوچرخه سواری روی جاده های آسفالته آن لذت ببرید. در بخش شمالی زمین های بازی بزرگسالان بیشتر است. مثلا باشگاه مهام (ساصد) در مسیر شرق به غرب اتوبان بابایی در قسمت شمالی پارک یاس امکاناتی نظیر پینت بال، موتور چهارچرخ و تیراندازی ده متر به اهداف پروازی (تراپ) با اسلحه های واقعی و مسابقه دارد.

نکته مهم در مورد پیک نیک پارک جنگلی یاس

۱)         آب آشامیدنی به همراه داشته باشید.

۲)         اگر قصد استفاده ار باربیکیوهای پارک را دارید با خود ذغال ببرید.

۳)         ایستگاه کرایه دوچرخه در این بوستان وجود ندارد در صورت تمایل به دوچرخه سواری دوچرخه خود را با خود ببرید.

آدرس: تهران، بزرگراه شهید بابایی، نرسیده به خیابان استخر، پارک یاس فاطمی شمالی

منبع: www.touristgah.com