تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

آشنایی با ماسوله ؛ ماسوله یکی از مناطق دیدنی مشهور و محبوب شمال ایران است که آب و هوا و طبیعت بکر باعث شده تا گردشگران زیادی در روزهای مختلف سال به آن سفر کنند. این شهر که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان است،در فصل تابستان هوایی خنک و مطلوب دارد که می‌تواند بهترین زمان سفر به آن باشد. در این مطلب با شما هستیم با یک راهنمای سفر دیگر و این بار معرفی و آشنایی با شهر زیبای ماسوله. با هم اقلیم همراه باشید.

ماسوله

ماسوله کجاست؟

شهر ماسوله در جنوب غربی استان گیلان و در بخش سردار جنگل فومن واقع شده است. فاصله این شهر با شهر رشت ۶۰ کیلومتر و با شهر فومن ۳۶ کیلومتر است.مردم این منطقه به زبان تالشی با یکدیگر صحبت می‌کنند.

اجاره روزانه خانه در تهران

این شهر در کنارٍ رود ماسوله رودخان قرار دارد که به زیبایی‌های آن افزوده است. جنگل‌های اطراف آن اغلب از درختان بلوط و توسکا هستند. دمای متوسط این شهر ۱۲ درجه سانتی‌گراد و میزان بارش برف و باران در این منطقه حدود ۷۵۰ میلی‌متر می‌باشد. بهترین زمان سفر به ماسوله نیز فصل تابستان است.

طبیعت ماسوله

ماسوله در سال‌های اخیر از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده و دلیل آن هم طبیعت بکر و شگفت‌انگیزش است. این منطقه که تحت نظر سازمان حفاظت از منابع طبیعی است، خانه‌های زیادی با معماری بسیار زیبا دارد که در جهان معروف هستند. برخی از این خانه‌ها مانند کندوی عسل ساخته شده‌اند.

محبوبیت و زیبایی آن باعث شده تا هر ساله گردشگران خارجی نیز برای بازدید از این منطقه به ایران سفر کنند؛ به همین دلیل هتل‌ها و چایخانه‌های متنوعی برای استفاده گردشگران در این شهر ساخته شده است.

ماسوله

معماری و ساخت و ساز

یکی از دلایل محبوبیت ماسوله در بین گردشگران، خانه های آن است که با طرح و معماری خاص و بسیار زیبایی ساخته شده‌اند، به طوری که پشت بام‌ها و جلوی هر خانه به عنوان پیاده‌رو مورد استفاده قرار می‌گیرد. بله درست خواندید! پیاده‌رویی که شما از آن عبور خواهید کرد در واقع پشت بام خانه‌ی دیگری است.

اغلب مردم محلی، در بازار این شهر مشغول به کار هستند و مرکز اصلی تجارت این شهر نیز همین بازار است. این بازار که دارای چشم‌اندازی زیبا از جنگل است به صورت روباز و بدون سقف در فضای باز قرار دارد و در آن فروشگاه‌هایی مانند نانوایی، کافه، چاقوسازی، آهنگری، میوه جات و … وجود دارد.

هرساله با ورود گردشگران داخلی و خارجی بازار این شهر رونق خاصی پیدا می‌کند؛ اقتصاد این شهر نیز بر پایه گردشگری و صنایع دستی است.

ماسوله

جاهای دیدنی ماسوله

پارک جنگلی

در شمال کشور و در میان جنگل‌های زیبا پارکی بزرگ با وصعت حدود ۲۰۰۰ هکتار ایجاد شده است که بخشی از آن از کوهستان‌های ماسوله تشکیل شده است. این پارک که به پارک جنگلی ماسوله معروف است باعث شد تا به حفظ محیط زیست بیش از پیش کمک شود و گردشگران بتوانند به راحتی در محیطی زیبا و پارکی جنگلی اقدام به تفریح و گشت و گذار کنند. در این پارک جنگلی درختان متنوعی همچون فندق،ممرز،راش،توسکا و … دیده می‌شوند.

آبشار لارچشمه

ماسوله4

این آبشار زیبا و کم نظیر در نزدیکی روستای ماسوله قرار دارد و امروزه به یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری ایران تبدیل شده است. آبشار لارچشمه دارای حدود ۶ متر ارتفاع است و وجود درختان انبوه در اطراف آن زیبایی آن را دوچندان کرده است. همچنین قهوه‌خانه و رستوران‌هایی نیز در نزدیکی این آبشار برای استفاده و راحتی گردشگران احداث شده است.

ییلاق کوربار

ییلاق کوربار از ییلاق‌های زیبا و محببوب کشور است که در میان کوه‌های جنگلی و وسیع استان گیلان واقع شده است. مسیر رفتن به ییلاق کوربار از مسیرهای بی‌نظیر و بکر طبیعت ایران است که برای علاقمندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی بسیار جذاب و محبوب است. وقتی در این مسیر قدم بگذارید در نگاه اول محو زیبایی‌های اطراف خواهید شد و می‌توانید پس از چند ساعت پیاده روی لذت بخش به ییلاق کوربار برسید.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری ماسوله می‌توان به امام زاده ابراهیم، امام زاده هاشم، چشمه‌ی آب معدنی زمزمه، چشمه‌ی آب معدنی زاخونی،قله شاه معلم و … اشاره کرد.

چطور به ماسوله برویم ؟

اگر قصد سفر به ماسوله با ماشین شخصی را دارید می توانید به قزوین بروید و از قزوین به شهر منجیل رفته و سپس به فومن و از آن جا به سمت ماسوله حرکت کنید. در سال‌های اخیر مسیرهای مختلفی برای ماشین و بین شهرهای اطراف ایجاد شده که باعث راحت‌تر شدن دسترسی به این شهر است.