تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

باغ نارنجستان

باغ نارنجستان یکی ازشگفت انگیز ترین باغ های شیراز است این بنا از عمارت قاجاریه و دلیل نام گزاری آن به دلیل درخت های نارنج درون باغ است.در ادامه همراه وب سایت گردشگری هم اقلیم باشید تا با این باغ نارنج در شیراز  بیشتر آشنا شوید.

باغ نارنجستانموقعیت جغرافیایی مجموعه قوام

این باغ درقسمت شرقی خیابان لطفعی خان قرار گرفته یعنیدر انتهای شرقی شهر قدیم شیراز و درواز دولت اینجا قرار داشته  بود.

اجاره روزانه خانه در تهران

باغ نارنجستان

تاریخچه باغ قوام

این باغ به دستور علی محمد خان قوام در سال 1257تا1267 ساخته شده است و بیرون ان به دو قسمت تقسیم می شود.موزه نارنجستان وخانه زینت الموک تشکیل شده که با یک تونل بهم متصل شده است و در سال1345 به دانشگاه تبدیل شده است.

باغ نارنجستان

معماری بنا

مساحت این مجموعه3500 متر مربع و ساختمان در دو ضلع شمالی و جنوبی قرار داردزیر بنا 940 متر مربع و از بنا مربوط دیگر میتوان به حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب‌خانه قوام ، منزل زینت‌الملوک، نارنجستان و حمام اختصاصی قوام اشاره کرد.

باغ نارنجستان

در گذشته بازارچه  زنجیرخانه و اصطبل در این مجموعه موجود بود ولی در اثر ساخت خیابان لطفعی خان از بین رفت.

باغ نارنجستان

پلان قدیمی باغ 

دو ساختمان موجود در باغ توسط معماران شیرازی با آیینه‌کاری، منبت‌کاری، نقش‌پردازی، آجرکاری، معرق‌کاری، حجاری، گچ‌بری، مقرنس‌کاری و… شکل گرفته است.

باغ نارنجستان

 

با ورود به ساختمان که در جنوب وجود دارد شما درختان نارنج و نخل روبه رو می شوید.و با عبور از آن منطقه به ساختمان اصلی که در سمت چپ ان قهوه خانه وجود دارد می رسید.پلکان تعبیه شده در ایوان امکان ورد به ساختمان به شما می دهد.

باغ نارنجستان

اتاق های کوچکی در اطراف وجود دارد که هر کدام از هنر معرق و آینه کاری و مبلمان تاریخی همان زمان پر شده اند.

باغ نارنجستان

سقف اتاق ها از جنس چوب بودونقش روی ان کار شده است.در بخش بالا شومینه مرمر یکپارچه و دو نقاشی از قوام الموک سوم حجاری شده است.

باغ نارنجستان

حوضی تک فوار رو به رو ایوان به زیبای این بنا می افزاید در زیر زمین موزه اشیا عتیقه تشکیل شده از ظروف، سکه‌ها، تابلو‌ها، کاشی‌کاری‌ها و…از دوره مختلف قرار دارد.

باغ نارنجستان

دسترسی به باغ نارنجستان

از چهارراه نمازی و خیابان لطفعلی‌خان به سمت شرق بروید و بعد از عبور از مسجد نصیرالملک،این مجموعه مقابل شماست.