تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

تالاب لیپار چابهار،دریاچه ای به رنگ صورتی

چابهار یکی از شهرهای بندری کشور عزیزمان ایران است که در سال های اخیر در بین گردشگران بسیار محبوب شده و به دلیل آب و هوای بسیار مطبوع آن هر ساله افراد زیادی برای بازدید از این شهر زیبا به آن سفر می کنند.در شهر چابهار جاذبه های گردشکری منحصر به فردی وجود دارد که گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود می کشانند و یکی از این جاذبه های فوق العاده تالاب لیپار چابهار است که در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم قصد معرفی آن را داریم.با ما همراه باشید.

تالاب لیپار

اجاره روزانه خانه در تهران

آشنایی با تالاب لیپار

همانطور که گفتیم تالاب لیپار یکی از محنصر به فرد ترین جاهای دیدنی ایران است به طوری که همانند این جاذبه تنها چهار مورد در دنیا وجود دارد.این تالاب در کرانه دریای عمان متعلق به کشور عزیزمان ایران قرار دارد و صورتی بودن رنگ آن  باعث شده تا گردشگرانی که از آن بازدید می کنند شگفت زده شوند.

نکته جالب این است که این تالاب از نظر محیط زیستی نیز مکانی بسیار امن برای بسیاری از گونه های جانوری است.آب تالاب لیپار به دلیل وجود باکتری ها و پلانکتون های گیاهی به رنگ صورتی است و همین موضوع باعث می شود افراد فکر کنند این آب برای نوشیدن مناسب و خوشمزه است!اما در حقیقت جزو شورترین آب گیر های جهان به شمار می رود.بنابراین پیشنهاد می کنیم در سفر به این تالاب به هیچ عنوان از آب آن نخورید.


همچنین بخوانید : تنگه چاهکوه قشم


گونه های جانوری در تالاب لیپار

همانطور که گفتیم این منطقه مکانی بسیار مناسب برای بسیاری از گونه های جانوری است و حیوانات زیاد و متنوعی در اطراف این منطقه مشاهده می شود که شامل فلامینگو،باقرقره،عقاب دشتی،کشیم و … می شود.جالب است بدانید علاوه بر این در این منطقه پنبه های وحشی وجود دارد که اهالی منطقه برای تهیه بالشت و تشک از آن ها استفاده می کنند.

طبق تحقیقات انجام شده در مورد گونه های جانوری تالاب لیپار تعداد متنوعی از حیوانات در این منطقه در حال زندگی هستند که عبارتند از:

۶۴ گونه از نرم تنان،۹۳ گونه پلانکتون گیاهی،۲۴ گونه از سخت پوستان،۴۶ گونه متنوع از جلبک ها،۸۵ گونه از انواع ماهی ها و ۳۱ گونه پلانکتون

پوشش گیاهی در تالاب لیپار چابهار

لیپار

موقعیت جغرافیایی تالاب لیپار در منطقه ای قرار دارد که برای رویش گونه های مختلف گیاهی بسیار مناسب است و گیاهان در این تالاب به خوبی رشد می کنند و همین موضوع باعث شده تا چشم اندازهای زیبایی در این منطقه ایجاد شود که این تالاب را در منطقه منحصر به فرد کرده است.

در کنار این تالاب یک دشت قرار دارد که اهالی منطقه آن را به نام عروس چابهار می شناسند.دشتان در زبان بلوچستانی به معنای دختران جوانی است که هنوز ازدواج نکرده اند و دلیل نام گذاری این منطقه نیز به دلیل وجود دختران جوان در این منطقه است.

چرا رنگ تالاب لیپار صورتی است؟

همانطور که گفتیم دلیل مشهور بودن این تالاب صورتی بودن رنگ آن است و دلیل آن نیز وجود فراروان پلانکتون های گیاهی است که در آن واقع شده اند.

امکانات رفاهی در تالاب لیپار چابهار

در این منطقه یک مجتمع رفاهی وجود دارد که دارای دو سالن ویژه اردوهای دانش آموزی،۶ سوئیت،آلاچیق،فضای سبز،سرویس بهداشتی، سکوی ویژه رصد ستارگان و امکانات رفاهی و تفریحی دیگری است.

آدرس : ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در مسیر جاده چابهار-گواتر