تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات ترکمنستان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم سوغات ترکمنستان را معرفی خواهیم کرد. برای آشنایی با بهترین و معروف ترین سوغات این کشور در ادامه با ما همراه باشید.

ترکمنستان کشوری در همسایگی شمال شرق ایران است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، عشق‌آباد است. این کشور که مرزهای طولانی با ایران دارد به عنوان یکی از بسته ترین و منزوی ترین کشورهای دنیا شناخته می‌شود اما با وجود اینکه از لحاظ گردشگری خیلی شناخته شده نیست، طبیعت زیبا و دیدنی های منحصر به فرد خود را دارد. همچنین سوغات این کشور نمادی از فرهنگ کشور و شهرهای آن است و قسمت عمده آن متعلق به صنایع دستی می‌شود که هر گردشگر و مهمانی را مجذوب خود می‌کند. هم اکنون نیز صنایع دستی این کشور به مرغوبترین کالا میان توریست‌های داخلی و خارجی ترکمنستان تبدیل شده‌ است. سوغاتی‌های سنتی ترکمنی را بیشتر فرش و گلیم اصیل ترکمنی، انواع لباس و زیور آلات سنتی و … تشکیل می‌دهد. در ادامه با ما باشید تا با سوغات ترکمنستان بیشتر آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

فرش ترکمنستان

ترکمنستان را در سراسر دنیا، به فر‌های دستبافت شگفت‌انگزیش می‌شناسند. فرش دستبافت، یکی از صنایع دستی مشهور و نمادین مردم ترکمن است. در ترکمنستان، هر قوم و قبیله‌ای، تزیینات خاص خود را دارد و فرش برای آنها بسیار حائز اهمیت است تا حدی که پرچم ملی این کشور، با نقش‌ونگار فرش تزیین شده است.علاوه بر طرح‌های هندسی و ساده، فرش‌های ترکمن طرح‌های متنوعی مثل انواع حیوانات از جمله پرنده و شتر و اسب و گل و گیاه دارند. طرح فرش‌ها پر از راز نهفته است.

8db59847 d3dd 4305 8f6f 4f6ffaad8c29

پارچه‌های دست بافت Keteni

ترکمنستان، زادگاه نوعی پارچه‌ی ابریشمی دست‌بافت به نام Keteni است. در ترکمنستان، چندین قرن است که  پرورش کرم ابریشم و تهیه‌ی ابریشم رواج دارد. پارچه‌های دست‌بافت به خاطر دوامی که دارند در سراسر دنیا، طرفداران زیادی دارند. ویژگی خاص این پارچه‌ها، رنگ‌های خاص و متمایز آنها است. لباس‌هایی که از این پارچه تهیه می‌شوند، هنوز هم به عنوان لباس سنتی توسط عروس‌ها در مراسم ازدواج مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سوغات ترکمنستان
سوغات ترکمنستان

کلاه خز ترکمنستان

این کلاه‌های خز سنتی مخصوص منطقه‌ی ترکمنستان است و Telpek نام دارد. این کلاه‌ها را با پشم سفید گوسفند تهیه می‌کنند. نوعی کلاه بره‌ی سنتی هم در ترکمنستان رواج دارد که آنها را هم می‌توانید به عنوان سوغات، خریداری کنید. مدل ترکمنی این کلاه‌ها فقط در ترکمنستان پیدا می‌شود.

000246f3 1536x1053 1

زیورآلات سنتی

یکی از سوغاتی‌هایی که در بازارچه‌های ترکمنستان خواهید دید، زیورآلات سنتی است. زنان ترکمن معمولا زیورآلات بزرگ و سنگین استفاده می‌کنند که دارای طرح‌ها و نقاشی‌های سنتی است. این زیورآلات سنتی در زمان‌های قدیم، نشان افتخار و استقلال زنان ترکمن بوده است. طرح و نقش این زیورآلات بسیار متنوع است و حتما مدلی که بپسندید در بین آنها پیدا می‌شود.

سوغات ترکمنستان
سوغات ترکمنستان

ساز بادی Djul-djul

اگر دنبال یک سوغاتی خاص هستید، این ساز را بخرید. این ساز، نوعی ساز بادی ساخته شده از سرامیک است که فضای بیرونی آن را با نقش‌و‌نگارهای رنارنگ تزیین می‌کنند. معمولا به شکل حیوانات کوچک طراحی و تزیین می‌شود. این ساز سنتی در بازارها پیدا می‌شود و این روزها که اکثر کشورها در تلاش هستند تا سنت‌های خود را حفظ کنند، این ساز بیشتر از قبل در دسترس قرار دارد. این ساز، صدایی بسیار گوش‌نواز دارد که شبیه به آواز پرندگان است.

T shirt comp yidaki 1024x676 1

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: