تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات رامسر

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات رامسر آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات این شهر زیبا در استان مازندران در ادامه با ما همراه باشید.

رامسر یکی از شهرهای استان مازندران است که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد و یکی از زیباترین و محبوب ترین مناطق ییلاقی آن جواهر ده است. رامسر سوغاتی‌های بسیار خوشمزه و متنوعی هم دارد و بسیاری از سوغاتی‌های مشهور استان مازندران در این شهر قابل‌ دسترسی است. یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های رامسر زیتون است که طرفداران زیادی دارد. در ادامه بهترین سوغات رامسر را به شما معرفی می کنیم.

اجاره روزانه خانه در تهران

کلوچه و کوکی

کلوچه یکی از شناخته شده ترین سوغاتی های شمال ایران است که همه ما با آن آشنا هستیم. کلوچه، نوعی نان شیرینی به شمار می رود که از آرد گندم، شکر و روغن در تهیه آن استفاده می کنند. با اضافه کردن پودر نارگیل، گردو، شکلات و … می توان کلوچه هایی با طعم های مختلف طبخ کرد. کوکی هم نوعی کلوچه است که از نظر ظاهر و روش طبخ تفاوت هایی با کلوچه دارد. کوکی فاقد مغز است؛ اما بر روی آن از چیپس های شکلاتی استفاده می شود.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

پشت زیک

شیرینی پشت زیک از شیرینی‌های خوشمزه استان مازندران است که در شهر رامسر هم پخته می‌شود. در تهیه پشت زیک از کنجد، شکر، گردو و عسل و کره استفاده می‌شود. این شیرینی در بسیاری از نقاط استان به‌جای قند در کنار چای استفاده می‌شود.

Sohan

آغوزنون

آغوزنون یکی از شیرینی های خوشمزه ی استان مازندران است. این شیرینی در شهر های استان مازندران مانند رامسر و دیگر شهر ها پخت می شود و در مجالس میهمانی آن را سرو می کنند.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

نان قتلمه

نان قتلمه یکی از نان‌های سنتی مازندرانی است که در ماه مبارک رمضان در سفره افطار دیده می‌شود. در تهیه قتلمه از شیر، تخم‌مرغ، خمیرمایه، آرد سفید، شکر و نمک استفاده می‌شود.

33856498 416230672178267 3920904012777390080 n

قماق

یکی دیگر از شیرینی‌های خاص این خطه از کشورمان، قماق است. در پخت قماق از شکر استفاده نمی‌شود و برای تهیه آن از شنبلیله، آرد گندم، کره، تخم‌مرغ، جعفری، شوید و گردو استفاده می‌شود. قماق در رژیم غذایی مازندرانی‌ها جای به‌خصوصی دارد و یکی از پایه‌های اصلی صبحانه است.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

رشته‌ به ‌رشته

رشته ‌به ‌رشته شیرینی محبوب استان مازندران است که از گردو، رشته آرد برنج، خاک قند، هل، روغن تهیه می‌شود و طرفداران زیادی دارد. رشته‌به‌رشته مازندرانی طعم بسیار خوب و لذیذی دارد. اگر روزی گذرتان به هر یک از شهرهای این استان افتاد، امتحان کردن رشته‌به‌رشته را فراموش نکنید.

93958dca a88e 48d5 88b0 e25707d654fc

برنجک

برنجک نوعی شیرینی مجلسی است که ساکنین تمام شهرهای مازندران از آن برای پذیرایی در مراسم‌های خود استفاده می‌کنند. در تهیه برنجک از آب، شکر، آب‌لیمو استفاده می‌شود.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

زیتون

و اما زیتون این سوغات مشهور رامسر ، زیتون یکی از محبوب ترین سوغاتی های رامسر است و اگر روزی به این شهر سفر کردید، خرید زیتون پرورده را فراموش نکنید. امروز زیتون با شکل های خاصی عرضه می شود؛ نوعی زیتون در بازار شهرهای شمالی به فروش می رسد که هسته آن درآورده شده و به جای هسته از فلفل یا سیر استفاده شده که این نوع از زیتون ها هم بسیار لذیذ است.

636411640173861954 scaled e1599719884392

عسل

عسل ارمغان شهرهای شمالی کشور است که در کوه‌های مازندران یافت می‌شود. عسل دامنه کوه‌های مازندران بسیار ناب و خوشمزه است و اگر روزی به رامسر سفر کردید، خرید عسل کوهی را فراموش نکنید.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

ماهی

ماهی از سوغاتی های تمام شهرهایی است که با دریا مرز مشترک دارند. بسیاری از افراد معتقد هستند که ماهی های جنوب بسیار لذیذتر از ماهی های دریای شمال کشور است، ولی دریای خزر هم ماهی های بسیار لذیذی دارد. ازجمله ماهی های خوشمزه شمالی می توان به قزل آلا، ماهی آزاد یا سالمون، اردک ماهی، ازون برون، سوف و کلیکا اشاره کنیم. فروش ماهی دودی و ماهی شور در بسیاری از بازارهای شمالی رواج دارد و این ماهی ها دیر فاسد می شوند.
یکی از محصولات اصلی دریای شمال کشور خاویار است. بیش از 90 درصد خاویار دنیا از دریای خزر تأمین می شود و خزر بزرگترین منبع خاویار دنیا است. گونه های ماهی های خاویاری که در دریای خزر زندگی می کنند عبارت اند از فیل ماهی، تاس ماهی، روسی یا چالباش، قره برون، ماهی شیب و ازون برون.

bazar mahi ramsar

برنج

برنج شمال هم دیگر نیازی به معرفی و تعریف ندارند. همه ما شمال کشور را به برنج های خوشمزه و خوش عطرش می شناسیم. به هر شهر شمال کشور که سفر کنید می توانید برنج خوش عظر شمالی را به عنوان سوغات برای خود و خانواده تان بخرید.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

صنایع ‌دستی

رامسر نیز مانند تمامی شهرهای ایران صنایع دستی خاص و منحصر به خود را دارد که از طرفی منبع درآمد بسیاری از اهالی این شهر و روستاهای اطراف آن است. از جمله مهمترین صنایع دستی رامسر می توان موارد زیر را نام برد؛

  • صنایع چوبی
  • حصیربافی
  • نمدبافی
  • مرواربافی
  • چادرشب بافی

n3103049 5032461

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: