تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات زنجان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات زنجان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی زنجان در ادامه با ما همراه باشید.

زنجان مرکز استان زنجان در شمال غرب ایران و از بزرگ‌ترین شهرهای شمال غرب ایران است. ورشو سازی، نقره‌سازی، ملیله‌کاری، چارق‌دوزی، چاقوسازی و فرش‌بافی (فرش زنجان) از صنایع دستی مشهور این شهر است. یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های این شهر چاقو است ولی شاید کمتر کسی از سوغاتی‌های خوشمزه زنجان خبر داشته باشد. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات زنجان آشنا شویم.

اجاره روزانه خانه در تهران

شیرینی شستی

شیرینی شستی از جمله شیرینی های بسیار سنتی، لذیذ و یکی از سوغاتی های زنجان است که به دلیل استفاده از انگشت شست در شکل دهی آن، به نام شیرینی شستی شناخته می شود. برای درست کردن آن از آرد شیرینی، روغن جامد یا کر طبیعی، زرده ی تخم مرغ، آرد برنج، مربا یا عسل، پودر قند و پودر هل استفاده می شود.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

نان برنجی

نان برنجی از دیگر شیرینی های خوشمزه و محبوب زنجان است. برای تهیه این مورد از سوغاتی های زنجان از آرد برنج، آب، پودر قند، تخم مرغ، گلاب، روغن کرمانشاهی یا کره و تخم خرفه اضافه می کنند.

نان برنجی 1

نان اردک

نان اَردَک نوعی نان سنتی در زنجان است که با  آرد نان بربری، تخم مرغ، شیر، شکر، بکینگ پودر و روغن و گاهی آب پنیر درست می شود. خمیر حاصل از این مواد را در داخل روغن سرخ می کنند و آن را آماده می نمایند. در گذشته در پخت این نان از تخم مرغ و بکینگ پودر  استفاده نمی کردند اما به مرور این مواد به دستور تهیه ی این نان افزوده شده اند. این تجربه ی خوشمزه را در زنجان از دست ندهید و این نان را از شیرینی فروشی ها تهیه کنید.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

انگشت‌پیچ

اگر تا به حال انگشت‌پیچ خورده باشید، حتما لذتش را همیشه به یاد دارید. انگشت‌پیچ همان طور که از اسمش پیداست به هر چیزی مثل عسل می‌گویند که انقدر غلیظ است که دور انگشت می‌پیچد. انگشت‌پیچ، یک شیرینی خوش عطر و بوست که زنجانی‌ها با سفیده تخم مرغ، گلاب، شکر و آب درست می‌کنند و انقدر این مواد را هم می‌زنند که حالت انگشت‌پیچ به خود بگیرد. خوردن این سوغات زنجان در کنار چای حسابی خستگی را از تنتان در می‌آورد.

156362465

سقز

سقز، صمغ یا شیره غلیظ درختی به نام بنه یا درخت پسته وحشی است که در فصل پاییز به‌طور طبیعی یا با دادن شکاف از آن خارج می‌شود. این ماده علاوه بر اینکه مانند آدامس مورداستفاده قرار می‌گیرد دارای خواصی همچون کمک به هضم غذا، رفع بوی بددهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها نیز است. همچنین از آن به‌عنوان ضماد (مرهم زخم) نیز استفاده می‌کنند.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

سبزی غازیاقی

غازیاقی گیاهی خودرو است که در کنار رودخانه‌ها و یا در دامنه‌ی کوه می‌روید، استان زنجان هم منطقه‌ای کوهستانی است که کوه‌های بسیاری را در دل خود جای‌ داده و بارندگی مناسب آن سبب شده گیاهان بسیاری در این منطقه رشد کند که هرکدام خواص و کاربرد منحصربه‌فرد دارند. می‌توان به سبزی گل‌آقا، ماتار، پیاز کوهی اشاره کرد. غازیاقی به معنی پای غاز است به خاطر شباهت آن نام‌گذاری شده است. گیاهی خوشبو و خوش‌طعم است که در غذاهایی چون آش، سوپ و برنج استفاده می‌شود.

غازیاقی

چاقوی زنجان

چاقوهای زنجان به تیزی بسیار زیادشان شهره‌اند و دلیل این کیفیت بالا نیز مشخص است. برای درست کردن‌شان از دسته های نشکن، نسوز و تیغه های ضد زنگ استفاده می‌شود و معروف است که آشپزخانه‌ای که در آن چاقوی زنجان باشد، یکی از کامل‌ترین هاست. تاریخچه ساخت چاقو در زنجان به دوره هخامنشیان باز می‌گردد. در زنجان بیش از ۲۰۰ مدل چاقو پیدا می‌شود و در این میان چاقوهای آشپزخانه برای خودشان دنیایی دارند، متفاوت از سایر چاقوها.

سوغات زنجان
سوغات زنجان

همانطور که گفتیم زنجان صنایع دستی بسیار متنوع و معروفی دارد، از صنایع دستی معروف زنجان می توان موارد زیر را نام برد؛

  • ملیله کاری
  • سوزن‌دوزی
  • رنگرزی
  • هنر خاتم‌کاری و مینیاتور
  • چاروق
  • نمدبافی
  • گلیم بافی
  • جاجیم بافی
  • ظروف مسی

مسگری

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: