تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات شهرکرد

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات شهرکرد آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی شهرکرد در ادامه با ما همراه باشید.

شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری است و جاذبه های گردشگری بسیار زیادی دارد. همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این شهر سفر می کنند. حتما می دانید که شهرکرد مرتفع ترین شهر ایران است و لقب بام ایران را به خود گرفته است بنابراین آب و هوای سردی دارد و بهتر است در فصل تابستان برای سفر خود برنامه ریزی کنید. مسلما در کنار لذت بردن از مناطق دیدنی، به فکر تهیه سوغاتی شهرکرد هستید. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات شهرکرد آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

گز بلداجی

گز بلداجی از شیره‌ایی سفید رنگ به نام انگبین در دو نوع پسته‌ایی و بادامی تولید می‌شود. این شیره از کوهستان‌های منطقه جمع‌آوری می‌شود. نام گز بلداجی از منطقه بلداجی که از دیرباز تولیدکننده گز بوده است، می‌آید. از گز بلداجی به‌عنوان سوغات شیرین شهرکرد یاد می‌شود.

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

بادام و گردو

گردو و بادام از دیگر سوغات های صادراتی این استان می باشد. بزرگترین باغ های گردو و بادام کشور در این استان به ویژه شهر «سامان» قرار دارند. به دلیل خواص زیاد و موارد مصرف بالا، این محصولات توانسته اند سهم به سزایی را در اقتصاد مردم این استان به دست گیرند. به دلیل کیفیت بالای این محصولان باغی در سال های اخیر درصدی از صادرات کشور به این محصولات اختصاص یافته است.

636487795995191983

عسل

عسل شهرکرد به عنوان سوغات این شهر بسیار محبوب است. شهرکرد به دلیل کوهستانی بودن و مرتفع بودن این شهر دارای عسل های مرغوبی می باشد که بسیاری از گردشگران آن را سوغاتی محبوب برای خرید می‌دانند.

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

کشک و قره قوروت

در سفر خود می توانید قره قوروت شهرکرد را به عنوان سوغات این شهر خریداری کنید. در زبان محلی به آن قاوا گفته می شود. معروف ترین محصول لبنی شهرکرد نیز کشک است. طعم بی نظیری را در لبنیات شهرکرد می توان احساس کرد. تمامی محصولات به صورت طبیعی فرآوری می شوند و سرشار از کلسیم هستند.

8fe5d599 5dea 40a7 a8af c98ad28aa7a8

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی یکی از اصلی‌ترین سوغات این منطقه است که با توجه به مرتفع بودن شهرکرد و آب‌و‌هوای کوهستانی آن در فصول بهار در این منطقه به وفور یافت می‌شود. قارچ، پرموسیر، لیباس، شیرین بیان، کاسنی، بابونه، آویشن و زنجبیل برخی از گیاهان دارویی این منطقه محسوب می‌شود که دارای خواص گیاهی بسیاری هستند. همچنین سلمان تره، اوماج، ترشک، پاکلاغ، موچه، شنگ، کنگر، کرفس کوهی و چاووک برخی از گیاهان کوهستانی و محلی این منطقه هستند که از آن‌ها به‌ عنوان طعم‌‌دهنده و چاشنی در مواد غذایی استفاده می‌شود.

سوغات شهرکرد
سوغات شهرکرد

صنایع دستی شهرکرد

صنایع دستی این استان نیز حرف اول را در میان شهر های ایران می زند. عشایر و روستاییان این استان برای گذراندن زندگی خود صنایعی با کیفیت بالا و کاملا سنتی تولید می کنند. از معروف ترین و مهم ترین آنها می توان به چوقا بافی، خرسک بافی، نمکدان بافی، جاجیم بافی، بافت سیاه چادر، گیوه، نمد و «فرش اصیل ایرانی» و قالی بافی که شهره جهانی دارد اشاره کرد. فرش در این استان توسط عشایر و مردمان شهر و روستاهای مختلف تهیه و بافته می شود که به دلیل نوع نقشه و نوع بافت مخصوص این مردمان زبانزد شده است.

یک سوغاتی یا حرفه بسیار مهم این شهر نیز قفل می باشد. اگر اهل مسافرت و تورهای گردشگری هستید قفل های ساخت دست مردم شهرکرد را در موزه های این شهر بسیار دیده اید.

1083629 قفل های قدیمی و کلید بر روی تخته های چوبی

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: