تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات شیراز چیست ؟

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات شیراز آشنا خواهیم کرد. برای اینکه بدانید بهترین سوغات شیراز چیست در ادامه با ما همراه باشید.

شیراز با جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی اش همه ساله پذیرای خیل زیادی از توریست های خارجی و مسافران داخلی است. اسم شیراز که می آید، نام حافظ و سعدی و بوی بهار نارنج ناخودآگاه به ذهن می رسد. شهری که اصالتش را  شعر و گل در برگرفته است. شیراز سوغات بسیار متنوعی دارد؛ انواع عرقیجات، خرما، فالوده، مسقطی، بهارنارنج، لیمو و آبلیمو از بهترین و مشهورترین سوغاتی‌های شهر شیراز است. همچنین شیراز صنایع دستی معروفی همچون قالی بافی، گبه، منبت کاری، خاتم‌کاری دارد. اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین سوغات شیراز بیشتر آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

مسقطی

یکی از معروفترین شیرینی های ایرانی که نوعی حلوا هم محسوب می شود، مسقطی شیراز است. در سفره نوروزی ایرانیان، بخصوص بخش های جنوبی کشور مسقطی جایگاه ویژه ای دارد و بعنوان یک دسر خوشمزه می توان از آن یاد کرد. مسقطی شیراز انواع ویژه ای دارد که محبوب ترین آن مسقطی لارستان می باشد.

سوغات شیراز چیست ؟
سوغات شیراز چیست ؟

یوخه

یکی از شیرینی سنتی شیراز یوخه است.این شیرینی با خمیری نازک تهیه می‌ شود که روی این خمیر، پودر شکر و دارچین می‌ریزند و خمیر را رول می‌کنند و باریک برش می‌زنند.(این شیرینی در کرمانشاه کاک نامیده می شود).

یوخه یا کاک

رنگینک

این دسر خوشمزه و مقوی در شهرهای جنوبی کشور رایج است و بسیار طرف‌دار دارد. به‌خصوص در ماه رمضان برای وعده‌ی افطار این دسر را آماده می‌کنند. برای تهیه‌ی آن، آرد را در روغن تفت می‌دهند  و روی آن خرما و گردو می‌ریزند. مجددا باقی خمیر را روی مواد می‌ریزند و در نهایت آن را با پودر نارگیل و مغز پسته تزیین می‌کنند و برش می‌زنند.

سوغات شیراز چیست ؟
سوغات شیراز چیست ؟

فالوده شیرازی

یکی از خوراکی‌های مخصوص این شهر که می‌تواند همیشه در ذهن شما باقی بماند فالوده شیرازی است. البته و متاسفانه باید همان‌جا آن را نوش جان کنید؛ چرا که نمیتوانید این سوغاتی خوشمزه را به شهر خود ببرید. به هر حال نمی‌شود که به شیراز رفت و فالوده شیرازی را امتحان نکرد!

d1fa3010 ae1e 4585 8a2b 77f7ce6dd4af e1604216077923

لیمو و آبلیمو

در شهر شیراز به خاطر آب و هوای خوبی که دارد، مزارع و باغ‌های زیادی برای کشت مرکبات وجود دارد. لیمو از جمله مرکباتی است که در جهرم کشت می‌شود. از این لیمو علاوه بر تامین خانه‌های کشور ایران، به کشورهای عربی و اروپایی هم صادر دارد.

سوغات شیراز چیست ؟
سوغات شیراز چیست ؟

بهارنارنج

آب و هوای مناسب شیراز باعث شده تا درختان نارنج را به وفور ببینید. اگر فصل بهار، مخصوصا اردیبهشت به شیراز سفر کنید عطر بهارنارنج حال و هوای خاصی را پدید آورده است. بهارنارنج شکوفه درخت نارنج است که عطر و بوی بی نظیری دارد. بهارنارنج شهر شیراز، زبانزد خاص و عام است. از دیرباز یکی از سوغاتی ها و سنت های گذشته شیراز بزرگ این بوده است که در زمان سفر به دیگر شهرها با خود تحفه ای میبردند که در آن یا عرق بهارنارنج و یا گل خشک بهارنارنج و… آن بوده است.

139502111712371597611664

انواع عرقیات شیراز

گلستان ها و باغ های مختلف در شیراز آن را به شهر عرقیات معروف کرده است. عرقیات گوناگونی که هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند.  معروف ترین آن ها عرق بید مشک، نسترن، دو آتش، گلاب هستند. بهترین گلاب نیر متعلق به میمند است.  حتما حتما از این عرقیات خالص و ناب  شیراز برای خود و عزیزانتان خریداری کنید.

سوغات شیراز چیست ؟
سوغات شیراز چیست ؟

کلوچه شیرازی

کلوچه‌ی شیرازی معمولا در کنار مسقطی به فروش می‌رسد و نوعی شیرینی لذیذ شبیه به شیرینی برنجی است که به آن کلوچه می‌گویند. بسته بندی‌های کلوچه مسقطی با هم به فروش می‌رسد و معمولا این دو سوغاتی لذیذ را در کنار هم سرو می‌کنند. این شیرینی بسیار لطیف و خوشمزه است و غالبا با تخم خرفه تزیین می‌شود.

NPKBvlXLHLblloAp9Mw1lfEP3F1dY1ouPZLif0mc e1604216308873

بادام سوخته

بادام سوخته یکی از شیرینی‌های سنتی ایران است که با بادام کامل تهیه می‌شود. برای تهیه‌ی بادام سوخته، بادام و شکر و آب را با هم مخلوط می‌کنند و حرارت می‌دهند تا جایی که شکر آب شود با این کار پوششی شیرین روی بادام را می‌گیرد.

سوغات شیراز چیست ؟
سوغات شیراز چیست ؟

حلوا‌ی کاسه‌ای

این حلوای خوشمزه از آرد برنج، شکر، آب، گلاب، روغن و زعفران تهیه می‌شود. در زمان‌های قدیم از این حلوا برای پذیرایی در مراسم مختلف استفاده می‌شده ولی امروزه دیگر رواج ندارد. دلیل نام‌گذاری این حلوا این است که برای سرو کردن آن از کاسه استفاده می‌کردند و به هر کسی برای پذیرایی، کاسه‌ای کوچک از حلوای آماده شده را می‌دادند.

74fd5e2c b925 4675 913b 0d74d094def2

نان فسا

نان فسایی یکی از معروف ترین سوغات شهر شیراز است که نام دیگر آن کماج می باشد. ره توشه ی کاروان های قدیم شیراز کماج بوده، به علت مقوی بودن این شیرینی خوشمزه و ماندگاری بالا از آن در سفرها بهره میگرفتند. مواد تشکیل دهنده نان فسا روغن نباتی جامد، گلاب، هل سبز، تخم خرفه یا خشخاش، آب، آرد ستاره و شکر می باشد. در ایام نوروز این نان شیرینی مقوی در شهر فسا و شیراز طرفداران زیادی دارد.

سوغات شیراز چیست ؟
سوغات شیراز چیست ؟

صنایع دستی شیراز

در شیراز هم مثل سایر شهرها، هنرمندان خوش‌ذوقی زندگی می‌کنند که آثارشان در میان سوغات این شهر قرار می‌گیرد. از برخی صنایع دستی معروف شیراز می توان موارد زیر را نام برد؛

  • قلم زنی
  • منبت کاری
  • سفال‌گری
  • معرق کاری
  • مینا کاری
  • شیشه گری
  • ظروف و اشیای سرامیکی
  • ظروف و اشیای نقره
  • خاتم کاری

khatamkari

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: