تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات مراغه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات مراغه آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات این شهر زیبا در استان آذربایجان شرقی در ادامه با ما همراه باشید.

میهمانان نوروزی در سفر به شهرستان سرسبز مراغه که به باغ شهر ایران شهرت یافته علاوه بر بازدید از ده ها اثر تاریخی و جاذبه های طبیعی و گردشگری میتوانند سوغات متنوع، رنگارنگ، شیرین و ارزشمندی را از این شهرستان با خود به ارمغان ببرند. فرش و تابلو فرش ابریشمی، باسلوق، سجوق، گردو و بادام پوست کاغذی، کشمش، عسل طبیعی سهند، صابون سنتی مراغه، دوشاب، پنیر و سرشیر از جمله سوغاتی های مهم این شهرستان است. در ادامه با ما باشید تا لیستی از بهترین سوغات مراغه را به شما معرفی کنیم.

اجاره روزانه خانه در تهران

باسلوق و سجوق

باسلوق و سجوق از شیرینی‌های محبوب و سوغات مراغه است که با شیره انگور طبیعی تهیه می‌شود. مراغه تاکستان‌های زیادی دارد و شیره انگور هم به‌عنوان یکی از محصولات طبیعی مراغه شناخته می‌شود و تهیه فرآورده‌های مختلف از شیره انگور در مراغه بسیار رایج است. باسلوق از نشاسته، گلاب، کره، پودر نارگیل و گردو تهیه می‌شود. سجوق هم از شیرینی‌های محبوب مراغه است که در تهیه آن از نشاسته، شیره انگور، مغز بادام، گلاب و هل استفاده می‌شود.

سوغات مراغه
سوغات مراغه

حلوای مخصوص شهر مراغه

حلوای مراغه از شیره انگور مغز گردو و آرد نخود تهیه می‌شود. طعم و مزه هر حلوایی که تاکنون چشیده‌اید را فراموش کنید و فقط یک مرتبه چشیدن این حلوا را امتحان کنید . حتما طعم خوش حلوای مخصوص شهر مراغه هرگز از حافظه‌تان پاک نخواهد شد.

2023091 943

دوشاب یا شیره انگور

دوشاب یا شیره انگور یکی از مهم‌ترین محصولات آذربایجان شرقی و سوغات مراغه می باشد. آذربایجانی‌ها از دوشاب برای تهیه بسیاری از خوراکی‌ها و شیرینی‌ها استفاده می‌کنند. انگور میوه‌ای است که در مراغه به دلیل آب‌وهوای مناسبش رشد خوبی دارد و هرساله در فصل پاییز باغداران برداشت خوبی از میوه انگور را دارند.

سوغات مراغه
سوغات مراغه

خشکبار

به دلیل وجود باغهای فراوان در مراغه و روستاهای اطراف آن فرصت مناسبی برای کشاورزان و باغداران قرار داده است که از محصولات خود در شکل های مختلف از جمله به صورت خشکبار استفاده کنند. محصولات خشکباری که از دیرباز در این منطقه تهیه می شود عبارتند از؛ گونه های مختلف کشمش, مغز بادام و گردو, فندق, قیسی, آلوچه و غیره.این مصولات با کیفیتی بی نظیر و تناژ بالا در کارخانه های بسته بندی مراغه تنظیف و بسته بندی و صادر می شود. قابل ذکر است که مراغه در پرورش سیب و انگور و خشکبار, شهرت جهانی دارد و محصولات آن به کشورهای اروپائی صادر می گردد.

9557229 408

عسل سهند مراغه

دامنه‌های سهند طبیعتی بکر و گل‌های وحشی‌ای دارد، همین باعث می‌شود زنبورهای این منطقه بهترین و با کیفیت‌ترین عسل را  تولید کنند. از نظر کمیت هم مقدار زیادی عسل در مراغه تولید شده و به نقاط مختلف صادر می‌شود. عسل مراغه کیفیت بی‌نظیری دارد و استانداردهای غذایی برخی کشورهای دیگر هم کیفیت این عسل را تایید می‌کنند.

سوغات مراغه
سوغات مراغه

شیرینی چای

شیرینی پزان مراغه ای علاوه بر تولید آب نبات و شاخه نبات نوعی دیگر از شیرینی را جهت  استفاده به همراه چای تولید و تهیه می کنند. به اصطلاح محلی به  آن چای شیرینی سی گفته می شود که بسیار خوش مزه و خوش طعم بوده و در مراغه تولید می شود.

noghl shrini

صابون مراغه

بیش از نیم قرن است که صابون سنتی مراغه خود را در سبد سوغات مراغه جای داده و توسط مسافران وگردشگرانی که به این شهر سفر می کنند در تمام نقاط کشور گسترده می شود. یکی از امتیازات صابون مراغه شیمیایی نبودن مواد اولیه آن است وهمین امتیاز توانسته سالها مشتریان خود را حفظ کند.

سوغات مراغه
سوغات مراغه

صنایع‌دستی مراغه

مراغه نیز مانند تمام شهرهای ایران صنایع دستی منحصر به فرد و خاص منطقه خود را دارد. در سفر به مراغه علاوه بر خرید سوغاتی های خوردنی می توانید از صنایع دستی زیبای آنها نیز سوغات ببرید. معروف ترین صنایع دستی مراغه عبارتند از؛

  • چرم
  • فرش ابریشم
  • سفال

unnamed 2

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: