تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات همدان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات همدان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی همدان در ادامه با ما همراه باشید.

در همدان ۱۳ سوغات و شیرینی این خطه در انتظار ثبت ملی قرار دارد و در واقع این استان، دومین خطه فعال در عرصه صنایع دستی و سوغات در ایران به شمار می رود. شاید بسیاری از مردم همدان را فقط با بوعلی سینا و بابا طاهر و غار علیصدر می شناسند، اما این استان سوغات و صنایع دستی بسیار مطرحی دارد. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات همدان آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

باسلوق

مردم همدان نیز مانند هم‌وطنان اراکی در نزدیکی عید، دست به تهیه شیرینی بسیار خوشمزه به نام باسلوق می‌زنند. این شیرینی خوشمزه با استفاده از نشاسته، آب، پودر ژلاتین، گلاب، پودر نارگیل و مغز گردو تهیه می‌شود.

سوغات همدان
سوغات همدان

شیرینی چای

نان چای یا چای نان، یکی از شیرینی های مخصوص همدانی هاست که از آن برای خوردن چای استفاده می شود. این نان به نوعی جایگزین قند و شکر است، بیماران قندی از این نان بسیار استقبال کرده اند. این نان از ترکیب ماست و تخم مرغ و کره در ترکیب با آرد در شکل های مختلفی پخته می شود.

نان چایی 1

حلوای لوزی

یکی از حلواهایی که در شیرینی‌فروشی‌های همدان با آن مواجه می‌شوید، حلوای لوزی است. در تهیه حلوای لوزی از آرد برنج، مغز گردو، سبوس گندم و زعفران استفاده می‌شود. باسلوق و ترشی از جمله خوراکی‌هایی است که به‌صورت اختصاصی نمی‌توان آنها را از سوغاتی‌های همدان دانست.

سوغات همدان
سوغات همدان

حلوا زرده‌

یک غذای بسیار خوشمزه و مقوی که در شهر همدان پخته می شود حلوا زده است و اغلب اوقات بر سر سفره ی همدانی ها قرار دارد. آشپزهای با سلیقه و خوش ذوق همدانی با استفاده از موادی چون شکر، زعفران، نشاسته، زرده‌ی تخم‌مرغ، گلاب، و روغن این حلوای خوش طعم را طبخ می‌کنند.

255540 275

نان نارگیلی

همدانی‌ها نان نارگیلی را جزو شیرینی‌های محبوب خود می‌دانند. این شیرینی از آرد سبوس‌دار، شکر، گلاب، تخم گشنیز کوبیده و نارگیل رنده شده تهیه می‌شود و می‌توانید آن را در اکثر شیرینی فروشی‌های شهر همدان بیابید.

سوغات همدان
سوغات همدان

نان شیرمال

اگرچه می‌توانید نان شیرمال را در نقاط مختلف ایران پیدا کنید، اما این نان در همدان حکم یک سوغاتی را دارد. شیرمال همدان با شیر، گلاب، آب، زعفران، شکر و هل تهیه می‌شود.

شیرمال

نان کماج

این نان در شهرهای دیگری مانند اراک، اصفهان و آذربایجان نیز پخته و تهیه می شود. ولی نان کماج همدان از همه آن ها متفاوت تر و معروف تر است. نان کماج در همدان با استفاده از تخم مرغ، آرد، روغن، خمیر مایع و شکر طبخ و پخته می شود.

سوغات همدان
سوغات همدان

چای بغدادی

سوغات ویژه همدان چای بغدادی است که وقتی آن را می‌نوشید، طعم دارچین و زنجبیل به‌سوی غده‌های چشایی زبان شما هجوم می‌آورند. در چای بغدادی انواع گیاهان و عرقیات دیگر نیز یافت می‌شود و همین امر به این چای ارزش دارویی فراوانی می‌دهد. چای بغدادی به خاطر وجود ادویه‌هایی چون زنجبیل، دارچین، هل و میخک طبع گرمی دارد.

چای

نقل

نقل نیز یکی دیگر از سوغاتی‌های محبوب، نه‌تنها در همدان بلکه در بسیاری از دیگر شهرهای ایران، است. این شیرینی محبوب می‌تواند تجربه دل‌چسبی برای شما باشد.

سوغات همدان
سوغات همدان

آبنبات قیچی

آبنبات قیچی یکی از شکلات های سنتی است که در همدان تهیه می شود. این آبنبات از ترکیب شکر، روغن، آب و زعفران درست می شود. گاهی مغز های مختلف یا طعم دهنده های دیگری نیز به ترکیب آن اضافه می گردد.

abnabat

انگشت پیچ

همدانی‌ها، شیرینی‌های ثبت ملی شده زیاد دارند و انگشت پیچ یکی از آنهاست. حالا چرا اسمش را گذاشته‌اند انگشت پیچ؟ چون هیچ قالب مشخص و خاصی ندارد. قدیم ها مردم انگشت‌شان را در کاسه‌ شیرینی فرو می‌کردند و این شیرینی را به دور انگشتشان می‌پیچیدند و بنابراین اسمش را گذاشتند انگشت پیچ. برای درست کردن این شیرینی که یک قرن قدمت دارد، سفیده‌ تخم‌مرغ، شکر، گلاب و آب را با هم روی شعله قرار می‌دهند. انگشت پیچ، سوغاتی است که به خصوص در ماه ر مضان در همدان زیاد پیدا می‌شود و در ماه های دیگر از بازار همدان میتوان پیدایش کرد.

سوغات همدان
سوغات همدان

برساق

برساق از دیگر شیرینی‌های محلی همدان است که در تهیه آن از آرد، شکر، روغن، شیر، نمک و زردچوبه استفاده می‌شود. ابتدا مواد را با یکدیگر مخلوط کرده و ورز می‌دهند و آن را به شکل خمیر نازکی درمی‌آورند و سپس آن را در روغن فراوان سرخ می‌کنند. پخت برساق میان اقوام لر و کرد هم رواج دارد.

برساق

سوغات خوراکی همدان بسیار متنوع است و آنقدر زیاد که نمیتوان از همه آنها در یک مقاله نام برد، از برخی از دیگر سوغات خوراکی همدان می توان عسل، شیره انگور، حلوا ارده، شیرینی صنل، گز، خشکبار و ترشی را نام برد. اگر به این استان سفر کردید، از دیدن ترشیجات بسیار متنوع نظیر ترشی فلفل، گردو، به، انبه، آناناس، قارچ، کلم، زیتون، لوبیا سبز، نخودفرنگی، ذرت، سیر، موسیر، موز و حتی خرمالو شگفت‌زده خواهید شد.

صنایع دستی همدان

همدان علاوه بر تنوع بسیار زیاد در سوغاتی های خوراکی لذیذی که دارد، صنایع دستی بسیار مطرحی نیز دارد. برخی از معروف ترین صنایع دستی همدان شامل موارد زیر است؛

  • طلاکوبی و نقره کوبی
  • مسگری و قلم‌زنی
  • آبگینه های همدانی
  • چرم همدان
  • صنایع چوبی
  • قالی‌بافی
  • گلیم همدان
  • سفال همدان
سوغات همدان
سوغات همدان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: