تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات کرمان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات کرمان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی معروف کرمان در ادامه با ما همراه باشید.

استان کرمان از بزرگترین استان های کشور با جاذبه های تفریحی، تاریخی، گردشگری و مذهبی بسیار می باشد که نه تنها به دلیل وجود این جاذبه ها بلکه به خاطر داشتن صنایع بزرگ و با اهمیت و همچنین داشتن محصولات کشاورزی که مایحتاج سایر استان ها را تامین می کنند و به خارج از مرزها نیز صادر می شود، از استان های با اهمیت کشور به شمار می آید.

اجاره روزانه خانه در تهران

علاوه بر دیدنی های بسیار زیاد و جاذبه های تاریخی و طبیعی زیبا و منحصر به فرد در کرمان که نشان از اهمیت این شهر دارد، کرمان سوغاتی بسیار متنوع از جمله خوراکی های بسیار لذیذ و مخصوص خود را دارد. در ادامه همراه هم اقلیم باشید تا با بهترین سوغات کرمان آشنا شوید.

کلمپه

ازجمله شیرینی های معروف و مطلوب کرمان کلمپه است که با خرما ، آرد وکمی روغن و بعضا افزودن گردو وگیاهان معطر درست می شود .در برخی موارد از روغن محلی و زعفران نیز در طبخ آن استفاده می شود .نوع برشته آن مرغوب تر است. از جمله مشخصات کلمپه و سایر شیرینی های سنتی کرمان ، کم ضرر و حتی می توان گفت بی ضرر بودن آن است زیرا اکثرا کم شیرینی و شهد آن معمولا خرما است.

سوغات کرمان
سوغات کرمان

قطاب

نام قطاب که می‌آید شاید اولین جایی که اسمش به ذهن‌مان بیاید یزد باشد اما باید بدانید که قطاب کرمان نیز قدمتی طولانی در این شهر دارد. نوع کرمانی این شیرینی پسته‌ای یا گردویی است و روی لایه بیرونی آن نیز خاک قند می‌ریزند.

Qottab

قاووت

یکی دیگر از سوغاتی‌های مقوی کرمان قاووت یا قوتو است. قاووت در واقع مخلوط پودری از انواع مغزها، ادویه‌های مختلف، گیاهان دارویی، بذر گیاهان، گندم، جو، کنجد، نخودچی، شکر و قهوه است. این پودر خواص درمانی بسیاری دارد و به طور کلی برای رفع ضعف عمومی بدن مفید است.

سوغات کرمان
سوغات کرمان

خرما

خرمای کرمان هم که دیگر حرف ندارد. به دلیل شرایط آب و هوایی خاصی که کرمان دارد، امکان پرورش نخل در آن مهیا است. خرمای کرمان به نواحی مختلف ایران صادر می‌شود.

1726340

پسته رفسنجان

پسته رفسنجان یکی از گران قیمت ترین و معروف ترین سوغاتی های کرمان است. پسته طبیعی گرم و خشک دارد و منشاء بسیاری از ویتامین ها و مواد مغذی می باشد. آوازه باغ های پسته رفسنجان به گوش جهان رسیده و سالیانه ۷۰ درصد پسته کشور را رفسنجان تأمین می کند. شاید باورتان نشود که میزان پتاسیم پسته با پرتقال برابری میکند. انواع پسته در ایران چهار نوع دارد : فندقی، کله قوچی، احمدآقایی و اکبری.

سوغات کرمان
سوغات کرمان

کماچ سهن

یکی از اصلی‌ترین شیرینی‌های کرمان که به شدت توسط گردشگران خارجی و داخلی مورد توجه قرار گرفته است، کماچ سهن می‌باشد. این شیرینی بخاطر اینکه تماما از جوانه‌ی گندم تهیه شده است، از نظر غذایی دارای ارزش زیادیست و به عنوان یک میانه وعده‌ی عالی و مقوی می‌تواند استفاده شود.

31990 768x576 1 e1601549114665

زیره کرمان

تقریبا تمام مسافرانی که به استان کرمان سفر می‌کنند انتظار دارند در هر فروشگاه مواد غذایی یا گیاهان دارویی، زیره مخصوص کرمان را پیدا کنند. زیره به عنوان سوغات کرمان در تمام ایران معروف است و به دلیل خواص درمانی که دارد برای درمان و رفع مشکلات گوارشی از آن استفاده می‌شود. زیره سیاه در کرمان از مرغوبیت بالایی برخوردار است؛ توصیه می‌کنیم هنگام خرید زیره حتماً از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید.

سوغات کرمان
سوغات کرمان

فالوده کرمان

علی رغم اینکه خوراکی محبوب فالوده در تمام شهرهای ایران، بخصوص شهر شیراز معروف است اما طعم خوشمزه و به یادماندنی فالوده کرمانی نیز در این میان، طرفداران خاص خود را دارد. فالوده کرمانی یکی از انواع سوغات کرمان است که البته مسافران می‌توانند از طعم متفاوت آن در سفر به کرمان لذت ببرند.

57848327

صنایع دستی کرمان

از جمله دیگر سوغات کرمان و صنایع دستی معروف این شهر می توان به آجیده، پته دوزی، قالی و قالیچه افشار، شیریکی پیچ و ظروف و اشیای تزیینی مسی که در انواع ظروف بسیار زیبا هستند اشاره کرد.

سوغات کرمان
سوغات کرمان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: