تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

غذاهای ایرانی

در این مقاله از مجله گردشگری هم اقلیم به کلیات غذاهای ایرانی خواهیم پرداخت واینکه ایرانیان از چه نوع غذاهایی بیشتر استقبال می کنند.

اجاره روزانه خانه در تهران

سفر به ایران انواع خیره کننده ای از دلپذیری های آشپزی را به همراه دارد. بین کباب آشنا و تکه های گوشت بره کبابی که کاملاً مشخص است ، طیف وسیعی از غذاها وجود دارد: خاویار ، ترشی و ماهی دودی در شمال ؛ سمبوسه ، فلافل و میگوی گرم و ترش در جنوب ؛ رشته فرنگی ، نان تخت و بستنی معطر با گل محمدی در سراسر کشور.

غذاهای ایرانی | iranian-cuisine

نگاهی به جایگاه ایران بر روی نقشه بیندازید و متوجه خواهید شد که چرا دامنه غذاهای بومی بسیار گسترده است. بسیاری از اجزا مواد غذایی، بومی ایران هستند ، از جمله پسته ، بادام ، گردو ، زعفران ، نعناع ، پرتقال ، انار و انگور. ایران دارای آب و هوای متغیر با چهار فصل مشخص است و بر خلاف سایر مناطق خاورمیانه ، جایی که زمین خشک محدودیت تولید مواد غذایی را دارد ، ایرانیان باستان از طریق سفره های زیرزمینی که برف ذوب شده، آب را استخراج می کنند ، مناطق وسیعی از زمین های خشک را به زمین های حاصلخیز تبدیل می کنند.

غذاهای ایرانی | iranian-cuisine

برنج و نان غذای اصلی ایرانیان است که آنها همراه با غذاهای گوشت و سبزیجات به همراه گیاهان و ماست می خورند.ایران طیف گسترده ای از انواع نان را دارد و نان های ایرانی از انواع خوش طعم ترین نان های جهان هستند. اما البته انواع نان اروپایی مانند باگت فرانسوی و برش های سفید انگلیسی نیز در ایران موجود است. طبیعتاً اکثر ایرانیان نان های سنتی خود مانند لواش ، تافتون ، سنگک و بربری را ترجیح می دهند. برنج ساده که از نظر آنها چلو است. یا با کباب (تکه های گوشت ، مرغ یا گوشت چرخ کرده کبابی / کبابی روی آتش آزاد) یا با یکی از انواع خورشت ها خورده می شود. “خورشت”  از تکه های گوشت و سبزیجات (به عنوان مثال بادمجان ها ، سیب زمینی ها ، دلمه ها . …) که در یک سس نسبتاً غلیظ پخته شده اند تشکیل شده است. چلو کباب را به طور معمول با گوجه فرنگی کبابی و گیاهانی مانند نعناع با پودر قرمز سوماغ که روی برنج اضافه شده به آن پاشیده می خورند.

غذاهای ایرانی | iranian-cuisine

خورشت را معمولاً با سرخ کردن پیازهای خرد شده و تکه های گوشت یا مرغ تهیه می کنند. خورشت انواع مختلفی دارد ، مانند غرمه سبزی  که از پیاز و گیاهان خرد شده با قطعات بره و ادویه جات خاصی تهیه می شود.آبگوشت (به معنای واقعی کلمه آب گوشت) شبیه یک سوپ است و حاوی قطعات چرب گوشت بره ، سیب زمینی و گوجه فرنگی و همچنین نخود فرنگی خشک و لوبیا با آهک خشک است که طعم کمی ترش به آن می بخشد. می گذارد تا ساعت ها بجوشد. این غذا به ویژه در آذربایجان شرقی و غربی و استان های اردبیل محبوبیت دارد.

آش، بسیاری فکر می کند سوپی است که با انواع غلات ، سبزیجات و گیاهان تهیه می شود ، گاهی اوقات گوشت به آن اضافه می شود. انواع مختلفی از آش، بسته به منطقه ایران که اتفاقاً در آن قرار دارید وجود دارد ، اما تعداد کمی از آنها در همه جای کشور محبوب هستند: شله غلامکار ، رشته (رشته فرنگی) ، کشک و غیره.بیشتر استان ها غذاهای مخصوص خود را دارند. در شمال در دریای خزر ، و جنوب ، در خلیج فارس و دریای عمان ، مردم به طور طبیعی ماهی زیادی می خورند و غذاهای زیادی را با غذاهای دریایی تهیه می کنند. هم در شمال این کشور ، هم در دریای خزر و هم در جنوب ، خلیج فارس و دریای عمان ، ماهی های زیادی وجود دارد که امکان تهیه غذاهای خوشمزه را فراهم می کند.

غذاهای ایرانی | iranian-cuisine | آش رشته

ایرانیان همچنین طیف وسیعی از شیرینی ها و شیرینی جات را تهیه می کنند که در بیشتر آنها تکه های بادام ، پسته و فندق و همچنین میوه های خشک قرار می دهند. یزد ، کرمان و تبریز به دلیل شیرینی های خود بسیار شناخته شده هستند. سوهان قم و اصفهان و کولوچهای گیلان در سراسر ایران به خوبی شناخته شده است و بسیار مورد توجه است. ایرانیان انواع مختلف شربت یا نوشیدنی های شیرین را نیز تهیه می کنند.

غذاهای ایرانی | iranian-cuisine | شیرینی