تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

قاهره از ابرشهرهای بزرگ جهان است. برای بازدید از مناظر تاریخی، شهرهای کمی وجود دارند که بتوانند با قاهره رقابت کنند، اما پایتخت مصر فعالیت‌های گردشگری بسیار بیشتر از بازدید از موزه‌ها و مساجد ارائه می‌دهد. قاهره آن‌قدر زیبا و تاریخی است و سرشار از تمدنی بس غنی است که برای گردشگرانی که برای اولین بار به این شهر سفر می‌کنند ممکن است کمی گیج‌کننده باشد. قاهره شهری است که مسافران به همان اندازه‌ای که آن را دوست دارند، از آن متنفر هستند.

سروصدای محض، آلودگی و ترافیک می‌تواند سفر اول به قاهره را دشوار کند، اما پایتخت مصر چیزهای زیادی برای ارائه به مسافران دارد که فراتر از مشکلات آن است. قاهره سرشار از شورونشاط است. همچنین بهترین مکان برای بازدید در این کشور است تا بتوانید زندگی خیابانی مدرن مصر را تجربه کنید. هیچ سفری به مصر بدون اقامت در شهری که اعراب به آن ام الدنیا (مادر جهان) می‌گویند کامل نمی‌شود.

اجاره روزانه خانه در تهران

اصلی‌ترین جاذبه توریستی قاهره، اهرام جیزه در آستانه شهر است. اما خود شهر مملو از بناهای تاریخی مهمی است که قرن‌ها تاریخ را در بر می‌گیرد. در قاهره فعالیت‌های گردشگری زیادی برای انجام دادن وجود دارد که فقط در یک سفر می‌توانید تعدادی از آن‌ها را پوشش دهید.  برای برنامه‌ریزی بهتر زمان خود در هنگام سفر به قاهره، لیست ما از بهترین جاذبه‌های قاهره را مطالعه بفرمایید.

اهرام جیزه

اهرام جیزه

اهرام جیزه اولین سفر نیم روزه قاهره و بهترین کاری است که در برنامه سفر همه باید انجام شود. درست در لبه شهر، در فلات جیزه، این معابد تدفین سلسله چهارم، برای قرن‌ها مسافران را شگفت‌زده کرده‌اند و همچنان یکی از برجسته‌ترین نقاط مصر هستند . با وجود گرما، گردوغبار و شلوغی توریستی، نباید سفر به اینجا را از دست بدهید.

هرم خئوپس (همچنین هرم بزرگ یا هرم خوفو نامیده می‌شود) بزرگ‌ترین هرم گروه جیزه است و می‌توان داخل گذرگاه‌های باریک آن را کاوش کرد. اگرچه چیز زیادی برای دیدن در این مقبره وجود ندارد؛ به جز یک اتاق مقبره ساده با یک تابوت. هرم Chephren (همچنین به عنوان هرم خفره شناخته می‌شود) با یک تونل داخلی، که می‌توان وارد آن شد و هرم کوچکتر با نام  Mycerinus  (هرم Menkaure) نیز در این منطقه قرار دارد.

نگهبان این معابد مرده، ابوالهول با بدن شیر و صورت فرعون است که یکی از بناهای نمادین جهان باستان است. زمانی که موزه بزرگ مصر (GEM) سرانجام به پایان رسید، فلات جیزه پذیرای جاذبه دیگری نیز شد. این موزه پس از افتتاح، بزرگ‌ترین موزه در جهان است که به نمایش آثار باستانی یک تمدن اختصاص داده شده است و آثار باستانی مصر باستان را به نمایش می‌گذارد که بسیاری از آن‌ها قبلاً هرگز توسط عموم دیده نشده‌اند.

قایق خورشیدی (یکی از بارک‌های تشریفاتی خورشیدی که در نزدیکی اهرام جیزه کشف شد) که قبلاً در موزه‌ای دقیقاً در پشت هرم بزرگ به نمایش گذاشته می‌شد، اخیراً برای مراسم افتتاحیه به GEM منتقل شده است.  پس از شروع ساخت‌وساز با مشکلات مالی، تاریخ افتتاح موزه اواخر سال ۲۰۲۲ بود.

فلات هرمی در لبه حومه جیزه، تقریباً ۱۳ کیلومتری جنوب غربی شهر مرکزی است. اکثر مردم با تاکسی می‌رسند، اما می‌توانید با مترو نیز به جیزه بروید و سپس سوار یک مینی‌بوس محلی شوید که شما را به درب ورودی مکان اهرام می‌رساند. از آنجایی که منطقه اطراف اهرام جیزه گسترده است، بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند این منطقه را با تور، که اغلب مجهز به شترسواری یا اسب‌سواری است، ببینند.

شترسواری یک گزینه خوب برای بازدیدکنندگانی است که برای اولین بار از اهرام بازدید می‌کنند. این تور شترسواری شامل از هتل تا اهرام و برگشت مجدد به هتل، راهنما، ناهار است. سواری با شتر حدود ۲۵ دقیقه طول می‌کشد.

موزه مصر

موزه مصر

مجموعه کاملاً خیره‌کننده از آثار باستانی که در موزه مصر قاهره به نمایش گذاشته شده است، آن را به یکی از موزه‌های بزرگ جهان تبدیل کرده است. برای درست دیدن همه‌چیز در این موزه  به یک عمر نیاز دارید. این موزه در سال ۱۸۵۷ توسط مصر شناس فرانسوی آگوست ماریت تأسیس شد و در سال ۱۸۹۷ به خانه فعلی خود واقع در عمارت صورتی متمایز در مرکز شهر قاهره منتقل شد.

بله، مجموعه‌داری عنوان ضعیفی برای همچین مجموعه عظیمی است، چرا که به دلیل محدودیت فضا فقط کسری از کل دارایی آن در واقع در معرض نمایش است.

همچنین در حال حاضر به دلیل اینکه آثاری از این مجموعه به موزه بزرگ جدید مصر (GEM) منتقل شده‌اند، از کمبود اشیاء مورد نظر در موضوعات خاص دچار فقدان است، اما با این وجود هنوز نمی‌توانید تحت تأثیر عظمت و شکوه نمایشگاه‌های این موزه قرار نگیرید. از زمانی که GEM افتتاح شد، این ساختمان نمادین همچنان به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از موارد مهم نمایشگاهی این موزه گالری  توتانا‌خ آمون است که با افتتاح موزه بزرگ مصر به موزه جدید منتقل شده است. در آوریل ۲۰۲۰، مجموعه مومیایی‌های سلطنتی موزه مصر به موزه ملی تمدن‌های مصر (NMEC) منتقل شد تا مقدار زیادی از ثروت فراعنه مصر را بین موزه‌های قاهره به اشتراک بگذارد.

اگر زمان در سفر شما اهمیت دارد، مستقیماً برای گالری‌های توتانخ‌آمون وقت قبلی مشخص کنید. این گنجینه همگی در مقبره توتناخ آمون، داماد و جانشین آمنوفیس چهارم (بعدها آخناتون) که در سن ۱۸ سالگی درگذشت، یافت شد. این مقبره که توسط هاوارد کارتر در سال ۱۹۲۲ در دره پادشاهان کشف شد، حاوی بزرگ‌ترین و غنی‌ترین مجموعه‌ای از اشیاء قبر است که تا به حال در یک مقبره مصری دست نخورده پیدا شده است.

نکات برجسته عبارت‌اند از ماسک مرگ توتناخ آمون و تابوتخانه (اتاق ۳)، تخت شیر ​​فرعون (اتاق ۳۵) و مجموعه کمد لباس‌های جذاب او (اتاق ۹). پس از آن، گشت‌وگذار در مجموعه جواهرات مصری (اتاق ۴) را از نیز دست ندهید. موزه مصر درست در کنار میدان تحریر، میدان مرکزی مرکز شهر قاهره قرار دارد. ساده‌ترین راه برای رسیدن به اینجا این است که با مترو قاهره به ایستگاه سادات (در میدان تحریر) بروید و تابلوهای خروجی موزه را دنبال کنید.

 مسجد الازهر

 مسجد الازهر

مسجد الازهر بهترین بنای دوران فاطمیه قاهره و یکی از اولین مساجد باقیمانده این شهر است که در سال ۹۷۲ پس از میلاد تکمیل شد. این دانشگاه همچنین یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای جهان است.

خلیفه العزیز در سال ۹۸۸ میلادی به آن جایگاه دانشگاه اعطا کرد (خوب است که بدانید، دانشگاه دیگری که برای کسب مقام «قدیمی‌ترین» رقابت می‌کند در فاس قرار گرفته است) و امروز، دانشگاه الازهر همچنان مرکز مهم رشته الهیات محسوب می‌شود.

هنگام ورود باید کفش‌های خود را در ورودی بگذارید و وارد حیاط مرکزی شوید. در سمت راست شما مدرسه الطیبرسیه است که دارای محراب (طاقچه نماز) متعلق به سال ۱۳۰۹ است. از حیاط مرکزی، بهترین مناظر از پنج مناره مسجد را می‌بینید که روی ساختمان را می‌پوشانند.

در سرتاسر حیاط، نمازخانه اصلی قرار دارد که ۳۰۰۰ مترمربع وسعت دارد. نیمه جلو، بخشی از ساختمان اصلی است، در حالی که نیمه عقب توسط عبدالرحمن اضافه شده است. مسجد الازهر درست در قلب منطقه اسلامی قاهره قرار دارد و دسترسی به آن با تاکسی آسان است. خیابان الازهر به سمت شرق از میدان عتبه در منطقه مرکز شهر، درست به میدانی که مسجد در آن قرار دارد، کشیده شده است.

کاوش در تاریخ قبطی در قاهره قدیم (قبطی قاهره)

این مجموعه کوچک پر از کلیسا در مسیرهای پرپیچ‌وخم دیوارهای بابل قدیم قرار دارد، جایی که امپراتور روم تراژان برای اولین بار قلعه‌ای را در امتداد رود نیل ساخت. بخش‌هایی از برج‌های رومی همچنان بر خیابان اصلی تسلط دارد. موزه قبطی در اینجا حاوی اطلاعات زیادی درباره دوره مسیحیت اولیه مصر است و یکی از بهترین مجموعه‌های هنر قبطی مصر را در خود جای داده است.

در مجاورت، کلیسای معلق (Hanging Church) قرن نهمی، حاوی نمونه‌های زیبایی از معماری قبطی است. این کلیسا که در قرن چهارم تأسیس شد، در اصل بر روی برج‌های دروازه رومی ساخته شد و در طول قرن نهم به طور قابل توجهی بازسازی شد.

با این حال، برای بسیاری از مسافران مسیحی، نقطه برجسته واقعی بازدید از این منطقه، کلیسای سنت سرجیوس و باکوس است، جایی که طبق افسانه‌های محلی، مریم باکره، نوزاد عیسی و خانواده وی، در طول قتل عام نوزادان پسر توسط پادشاه هرود، در آن پناه گرفته‌اند.

کمی دورتر در این محله به کنیسه بن ازرا می‌رسید که گفته می‌شود در نزدیکی محلی که نوزاد موسی در نیزارها پیدا شد ساخته شده است. درست خارج از محله، می‌توانید از مسجد عمرو بن العاص اولین مسجد ساخته شده در مصر نیز دیدن کنید.

گورستان ساقارا و هرم دهشور

گورستان ساقارا و هرم دهشور

گورستان وسیع ساقارا و هرم نزدیک آن دهشور، خانه اهرام دیگر است و یک سفر یک‌روزه در اینجا به اندازه سفر به اهرام جیزه پرارزش است. این هرم‌ها و گورستان تقریباً در ۳۰ کیلومتری جنوب قاهره قرار دارند. هرم پله‌ای محبوب‌ترین جاذبه گردشگری گورستان ساقارا است، اما کل منطقه مملو از مقبره‌هایی با رنگ‌آمیزی زیباست که ارزش چند ساعت کاوش را دارد.

نکته قابل توجه این است که سراپیوم را از دست ندهید! اینجا جایی که مومیایی‌های گاوهای نر مقدس آپیس در آن دفن شده‌اند  و مستابای، با دیوارهای رنگارنگ و با جزئیات بسیار رنگ‌شده‌اش در این مکان قرار دارد. ساقارا آن‌قدر بزرگ است و تاریخچه آن به عنوان یک محل دفن آن‌قدر وسیع است که کاوشگرها در اینجا همچنان به اکتشافاتی ادامه می‌دهند که تیتر اخبار در سرتاسر جهان است.

درست پایین جاده، هرم قرمز دهشور و هرم خمیده است که نباید آن‌ها را از دست داد. انتظار داشته باشید که حتی کوتاه‌ترین سفر در اینجا حداقل نیم روز طول بکشد.

مومیایی‌های سلطنتی در NMEC

برخلاف بسیاری از موزه‌های بزرگ دیگر قاهره، که همگی نمایشگاه‌های خود را بر روی یک دوره خاص متمرکز می‌کنند، موزه ملی تمدن‌های مصر (NMEC) به بیان کل داستان تاریخ بشر مصر سقف اختصاص دارد. بخشی از این موزه در سال ۲۰۱۷ افتتاح شد و به‌آرامی و همچنان در حال ساخت نمایشگاه‌های خود است.

یکی از بهترین آثار این موزه در آوریل ۲۰۲۰ وارد آن شد و مجموعه سلطنتی مومیایی، و سرانجام موزه تمدن ملی خانه دائمی این مجموعه گران‌بها شد. اگرچه مجموعه آثار موزه هنوز هم کامل نشده است، اما اکنون می‌توانید مشهورترین مومیایی‌های فراعنه مصر را در اینجا ببینید.

 Ramses، Hatshepsut، Amenhotep دو، و Seti دو و یک ازجمله نام‌های بسیار آشنایی از ۲۲ مومیایی هستند که در گالری مومیایی سلطنتی با طراحی ویژه به نمایش گذاشته شده‌اند.

NMEC  در Fustat است و به راحتی با بازدید از قاهره قدیمی (قبطی قاهره) می‌توانید از این موزه بی‌نظیر بازدید کنید. این موزه سه کیلومتر پیاده‌روی از کلیساهای قبطی قاهره یا یک تاکسی‌سواری کوتاه فاصله دارد.

ماز خان الخلیلی

خان الخلیلی یکی از بهترین تجربه‌های خرید در جهان است. این سوق (بازار)، مجموعه‌ هزارتویی از کوچه‌های باریک است که در سال ۱۴۰۰ پس از میلاد به‌عنوان یک منطقه خرید تأسیس شده است که هنوز با صدای فریاد کارگران فلز و نقره‌سازان پرهیاهو و پرجنب‌وجوش و جوش است.

ماز خان الخلیلی

خیابان‌های اصلی مدت‌ها پیش برای تجارت توریستی بازسازی شده‌اند (با تعداد زیادی عکس پاپیروس ارزان‌قیمت و ماکت اهرام مصر)، اما مسیر اصلی بازار در کوچه‌های اطراف را منحرف کرده‌اند و فروشگاه‌های کوچک و کارگاه‌های به‌هم‌ریخته از جمله مواردی هستند که در کوچه‌های اطراف بازار می‌توانید ببینید. بهترین مکان‌های دیدنی برای خرید محصولات سنتی در مصر در این بازار موجود است.

در اینجا همه‌چیز از عتیقه‌جات و آباژورهای فلزی زیبا گرفته تا منسوجات محلی بافته و ساخته می‌شود.

وقتی اینجا هستید، در معروف‌ترین کافی‌شاپ قاهره، Fishawis، توقف کنید. این قهوه‌خانه جایی است که قهوه شربتی عربی و چای شیرین با سرعتی سریع برای گردشگران و بازرگانان محلی سرو می‌شود. برای کسانی که می‌خواهند از این بازار خرید کنند، جاده اصلی سوق، خیابان المسکی (به نام خیابان گوهر القاید در انتهای شرقی آن) است.

کارگاه‌های طلا و نقره بیشتر در شمال تقاطع این خیابان با خیابان المعز لی الدین الله جمع شده‌اند، در حالی که بخش بازار ادویه درست در جنوب است. این بازار در ضلع شرقی آن با مسجد سیدنا الحسین که در سال ۱۷۹۲ برای گرامیداشت نوه حضرت محمد ساخته شده است، احاطه شده است. ساده‌ترین راه ورود به منطقه خان الخلیلی از خیابان الازهر است، که مستقیماً در مقابل مسجد الازهر قرار دارد.

ارگ قاهره

ارگ قاهره در مکانی عالی در پای تپه‌های موکتام توسط صلاح‌الدین در سال ۱۱۷۶ ساخته شد. ساختار اولیه‌ای که او ترسیم کرد به‌جز دیوارهای بیرونی شرقی مدت‌هاست که ناپدید شده است، اما میراث حاکمان اضافات بنای خاص خود را در اینجا ایجاد کرده‌اند. مسجد محمد علی معروف‌ترین بنا و دلیل اصلی بازدید است. با نام مستعار “مسجد آلابستر”. سنگ سفید و مناره‌های بلند و نامتناسب آن یکی از دیدنی‌های بزرگ قاهره است.

44
ارگ قاهره

دلیل بزرگ دیگر برای آمدن به اینجا، مناظر سراسر شهر است. برای تماشای بهترین چشم‌انداز شهر به تراس Gawhara بروید. درست در شمال شرقی مسجد محمدعلی، مسجد النصیر قرار دارد که در سال‌های ۱۳۱۸-۱۳۳۵ توسط محمد النصیر ساخته شده است.

مجموعه‌ای از موزه‌های نسبتاً نیمه‌کاره (موزه پلیس، موزه ملی نظامی و موزه کالسکه) برخی از ساختمان‌های دیگر در محل را اشغال می‌کنند و برای معماری ساختمان‌های واقعی به جای خود نمایشگاه ارزش بیشتری برای دیدن دارند. اگر پرانرژی هستید، با رفتن به خیابان خیامیه، می‌توانید از باب زوویلا به منطقه ارگ ​​بروید. با پیاده‌روی حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

معماری ممالیک در مسجد سلطان حسن

یکی از بهترین نمونه‌های معماری ممالیک در جهان، مسجد سلطان حسن، چشم‌اندازی از هنر اسلامی با جزئیات فراوان استالاکتیت و ویژگی‌های پیچیده عربی است. این بنا در سال ۱۳۵۶-۱۳۶۳ برای سلطان حسن النصیر ساخته شد. درگاه اصلی عظیم در گوشه شمالی تقریباً ۲۶ متر ارتفاع دارد و مناره در گوشه جنوبی با ۸۱٫۵ متر بلندترین مناره در قاهره است.

درگاه اصلی به دهلیز گنبدی شکل منتهی می‌شود که در آن سوی یک پیش‌اطاق کوچک و راهرویی قرار دارد که به داخل صحن باز پر آذینی که در حول فواره وضو قرار دارد، منتهی می‌شود. از اینجا، یک در آهنی به مقبره سلطان منتهی می‌شود، جایی که آویزهای استلاکتیکی گنبد اصلی هنوز باقی مانده است. در مرکز اتاق تابوت ساده سلطان قرار دارد.

درست رو به روی مسجد سلطان حسن، مسجد الرفاعی قرار دارد که در سال ۱۹۱۲ برای قرار دادن آرامگاه خدیو اسماعیل ساخته شد. شاه سابق ایران، محمدرضا پهلوی (۱۹۱۹-۱۹۸۰) نیز در اینجا به خاک سپرده شده است. هر دو مسجد به طور برجسته در میدان صلاح‌الدین، درست زیر ارگ قاهره قرار دارند.

 موزه هنرهای اسلامی

موزه هنرهای اسلامی قاهره یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های هنری خاورمیانه را در خود جای داده است. خسارات شدید ناشی از یک حمله بمب‌گذاری‌شده با خودرو در سال ۲۰۱۴ باعث شد این موزه سال‌ها درهای خود را به روی عموم ببندد، اما خوشبختانه اکنون دوباره باز شده است.

 موزه هنرهای اسلامی

کاشی‌کاری‌های عثمانی، سرامیک‌های ایوبی، نقاشی‌های دیواری، منبت‌کاری‌های چوبی با نقش و نگار ظریف، ضرب سکه، سنگ‌قبرهای مرمری تراشیده شده و فرش‌های نگین‌دار، از جمله موارد دیگر، همه به نمایش گذاشته شده‌اند. قطعاً مدتی را صرف مطالعه قرآن‌های نورانی و نمایشگاه‌های سرامیک‌های تزئینی، ظروف شیشه‌ای و فلزی کنید.

سپس به تحسین مجموعه جواهرات بسیار پرآذین و اتاق‌های اختصاص داده شده به نجوم و علوم دیگر بروید، جایی که اسطرلاب‌های بسیار دقیق و تجهیزات دیگر را خواهید یافت. بازدید از اینجا سفری در وسعت و ثروت میراث اسلامی است.

این موزه در حاشیه منطقه تاریخی قاهره قرار دارد، بنابراین اینجا مکان خوبی برای شروع یا پایان بازدید از محله است.

 بام باب زویله

در میان تمام دروازه‌های منطقه تاریخی قاهره، باب زوویلا از همه جالب‌تر است. می‌توانید به بالای این یادگار متعلق به قرون‌وسطی (ساخته شده در قرن یازدهم) بروید و مناظری شگفت‌انگیز از کل محله از طریق پشت بام داشته باشید. خود دروازه دارای دو مناره است و آخرین دروازه جنوبی شهر قدیمی است که هنوز پابرجاست.

درست در کنار در، مسجد شیخ المؤید قرمز و سفید است و چند قدم دورتر، غرفه های صنعتگران جذاب خیابان خیمه سازان، جایی که پارچه های روشن مصر برای عروسی ها و دیگر مناسبت های خاص استفاده می‌شود، برقرار است که این چادرها به صورت عمده به فروش می رسد.

خیابان المعز لی الدین الله

بخش شمالی خیابان المعز لی الدین الله با ساختمان‌های زیبا احاطه شده است که شکوه سابق آن به زحمت بازسازی شده است. مدرسه صالح ایوب که در سال ۱۲۴۷ ساخته شده است، ویترینی از سادگی معماری اسلامی است. درست در آن سوی جاده، مدرسه باشکوه قلاون قرار دارد که به درستی یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های معماری دوره ممالیک به حساب می‌آید.

خیابان المعز لی الدین الله

این بنا در سال ۱۲۹۳ توسط پسر قلعون، محمد النصیر تکمیل شد و فضای داخلی آن با کاشی‌کاری پیچیده، مرمر ظریف، موزاییک‌های مروارید مادر و پنجره‌های رنگی پر شده است. مدرسه قلاون در بدو افتتاح به عنوان یک بیمارستان نیز کاربری داشت. کمی دورتر در شمال، مدرسه نوسازتری (ساخته شده در سال ۱۳۰۹) به نام «النصر محمد» (با جزئیات فراوان، قبل از موزه نساجی افسانه مصر با مجموعه‌ای که از دوران فراعنه تا دوره اسلامی را در برمی‌گیرد)، وجود دارد.

مسجد ابن طولون

دومین مسجد قدیمی که هنوز در قاهره پابرجاست، مسجد ابن طولون است که بین سال‌های ۸۷۶ تا ۸۷۹ میلادی توسط فرماندار عباسی احمد بن تولون ساخته شد. در زمان ساخت، این مسجد بزرگ‌ترین مسجد موجود بود. ستون‌های صحن اصلی دارای تکه‌های فراوانی از آثار معماری است که به نمایش گذاشته شده‌اند و به مجموعه‌ای از سالن‌هایی با طاق‌های باریک باز می‌شوند.

مسجد ابن طولون

نمازخانه اصلی (در ضلع جنوبی صحن) با قطعات تزئینات قدیمی از گچ‌بری و چوب حکاکی شده است و محراب اینجا بقایای تزئینات معرق طلای اصلی خود را دارد. در ضلع شمالی مسجد، مناره‌ای به ارتفاع ۴۰ متر با طاق نعل اسبی ظریف بر سردر و پلکانی مارپیچ در داخل آن قرار دارد که از مناره‌های مسجد بزرگ سامرا در دجله الگوبرداری شده است.

اگر از ۱۷۳ پله به سمت سکوی بالای آن بروید، مناظر فوق‌العاده‌ای از دریایی از خانه‌ها در شمال و تپه‌های موکتام در شرق وجود دارد. می‌توانید از مسجد سلطان حسن تا مسجد ابن طولون که مستقیماً در خیابان الصلیبه قدم می‌زنید.

پارک الازهر

پارک الازهر که بر فراز مکانی که اساساً یک زباله‌دانی قرون‌وسطایی بود، ساخته شده است. این پارک ریه‌های سبز منطقه تاریخی قاهره است. این پارک در سال ۲۰۰۵ افتتاح شد و یک استراحتگاه ضروری برای فرار از شلوغی بیش‌ازحد خیابان‌های قاهره را فراهم می‌کند.

باغ‌های باشکوه آراسته شده این پارک، مکانی دوست‌داشتنی برای قدم زدن‌های عصرانه است، به‌خصوص که مناظر کل این شهر قدیمی از اینجا هنگام غروب خورشید فوق‌العاده است. همچنین چند رستوران در محل وجود دارد. اگر آخر هفته بیایید، پارک مملو از خانواده‌های محلی است که از ترافیک قاهره به اینجا پناه می‌آورند.

با استفاده از تاکسی می‌توانید به‌راحتی از پارک الازهر بازدید کنید، اما اگر در منطقه تاریخی قاهره هستید و هوا خیلی گرم نیست، می‌توانید از باب زویله به سمت شرق به خیابان درب الاحمر بپیچید و به سمت ورودی پارک پایین بروید.

Nilometer

جزیره دوست‌داشتنی رودا، درست در جنوب جزیره جزیرا، خانه کاخ موناستیرلی است که زمانی اقامتگاه پاشاهای عثمانی بوده است. در داخل باغ‌های کاخ، درست در نوک جنوبی جزیره، نیلومتر قاهره قرار دارد که برای اندازه‌گیری جزر و مد رود نیل و پیش‌بینی ارتفاع سالانه سیلاب استفاده می‌شد. برخلاف نیلومترهایی که در مصر علیا می‌بینید(مانند نیلومتر باقی‌مانده در جزیره Elephantine در اسوان)، این نیلومتر یک ساخت بسیار قدیمی‌تر است که در سال ۸۶۱ پس از میلاد ساخته شده است. همچنین این سازه در محوطه کاخ موزه کوچک ام‌کلثوم قرار دارد که زندگی خواننده معروف مصر را بیان می‌کند و گرامی می‌دارد.

ام‌کلثوم (۱۸۹۸-۱۹۷۵) خواننده محبوب جهان عرب است و موسیقی او را در هر کجای مصر که بروید از احوص (قهوه‌خانه‌های سنتی) و تقریباً در استریو هر تاکسی در خیابان می‌شنوید. در موزه مجموعه‌ای از دارایی‌های این خواننده، از جمله لباس‌های مخصوص صحنه و اجرا با پولک‌های شگفت‌انگیز او را در خود جای داده است و یک مستند سیاه‌وسفید جالب از زندگی او (با زیرنویس انگلیسی) در این موزه پخش می‌شود. بیرون از کاخ، خیابان‌های جزیره رودا سرگرم‌کننده است.

منطقه جزیره نیل در زمالک

جزیره جزیرا نیل، محل ناحیه زمالک و اکثر بوتیک‌های هنری و رستوران‌های هیپستر قاهره است. کل منطقه که قدمت آن به اواسط قرن نوزدهم بازمی‌گردد، با بلوارهای عریض که با درختان و عمارت‌های زیبای بل اپوک (که بسیاری از آن‌ها اکنون خانه سفارت‌خانه‌های مختلف هستند و حسی کاملاً اروپایی دارد) پوشیده شده است. زمالک بهترین مقصد غذاخوری قاهره است، اما گالری‌های هنری زیادی نیز برای کاوش در این مکان وجود دارد.

منطقه جزیره نیل در زمالک

موزه هنرهای مدرن مصر در زمین‌های نمایشگاهی Gezira، دارای مجموعه‌ای زیبا از هنر مصر قرن بیستم، از جمله آثار محمود سعید و محمود مختار است. در همان نزدیکی، روبروی خانه اپرای قاهره، موزه محمود مختار که اخیراً بازگشایی شده است، قرار دارد که مجموعه کوچکی از آثار مجسمه‌ساز مشهور مصری را در خود جای داده است.

حتی اگر به طور خاص اهل هنر نیستید، کاخ عایشه فهمی را در زمالک ببینید. این عمارت که قدمت آن به سال ۱۹۰۷ باز می‌گردد، به خوبی به شکوه اولیه خود بازسازی شده است و فضای داخلی روکوکو آن به اندازه نمایشگاه‌های هنری آن خوب است، دلیلی برای بازدید است.

بخش اعظم بخش جنوبی جزیره توسط زمین‌های تنیس اختصاصی و اسطبل‌های سوارکاری باشگاه ورزشی جزیرا اشغال شده است، اما برج ۱۸۷ متری قاهره که در سال ۱۹۶۱ توسط رئیس‌جمهور ناصر ساخته شد، بالاتر از همه آن فضای سرسبز است. سفر به عرشه رصد این برج هنگام غروب آفتاب برای دیدن غروب در شهر ضروری است.

کاخ مانیال

انتهای شمالی جزیره رودا، کاخ پرزرق‌وبرق مانیال را در خود جای داده است و پس از یک مرمت گسترده که چندین سال به طول انجامید، دوباره به روی عموم باز شد. ساختمان‌های اینجا از سبک‌های سنتی معماری عربی و کاخ اروپایی تأثیر می‌پذیرد که منجر به یک سمفونی فوق‌العاده و مجلل از فضای داخلی می‌شود.

کاخ پذیرایی را که در آن از مهمانان میزبانی می‌کردند، با سقف‌های چوبی استادانه‌اش و سپس کاخ مسکونی باشکوه روکوکو، کاشی‌کاری به سبک عثمانی و نقاشی‌های رنگ روغن می‌توانید ببینید. با این حال، قصر تاج و تخت، که با طلا تزئین شده است، نقطه برجسته واقعی اینجاست. این مجموعه در اوایل قرن بیستم توسط عموی شاه فاروق ساخته شد. در داخل قصر، باغ‌های سرسبز در ساحل جزیره قرار دارد.

 الفیوم

فرورفتگی الفیوم، در ۱۱۲ کیلومتری جنوب قاهره، یک روز فوق‌العاده از شهر را برای شما می‌سازد، با بسیاری از زیبایی‌های طبیعی شگفت‌انگیز و تعداد انگشت‌شماری از مکان‌های تاریخی عالی که همگی در فاصله دو ساعتی با ماشین هستند. دریاچه قارون و وادی رایان جاذبه‌های اصلی برای دوستداران طبیعت وحشی هستند و پرندگان فراوانی از جمله فلامینگوها به نمایش گذاشته شده‌اند.

 الفیوم

اگر می‌خواهید یک شب بمانید، روستای هنرمندان تونس (جایی که می‌توان برخی از بهترین سفال‌های مصر را خریداری کرد) مقصدی است که اکثر بازدیدکنندگان انتخاب می‌کنند.

جاذبه‌های توریستی تاریخی الفیوم شامل خرابه‌های مدینه با معبدی که قدمت آن به دوران پادشاهی میانه برمی‌گردد و دسته‌ای از اهرام کوچک است که بهترین آن‌ها هرم میدوم و هرم هوارا است.

با این حال، منظره‌ای که در الفیوم نباید از دست داد، دره بیابانی وادی الهتان در فهرست یونسکو است، جایی که می‌توانید اسکلت‌های باسیلوساروس و دورودنتوس (نهنگ‌های ماقبل تاریخ) ۴۰ میلیون ساله را که در اینجا کشف شده‌اند، مشاهده کنید.

مسجد الحکیم

خلیفه الحکیم یکی از جذاب‌ترین حاکمان مصر است. این رهبر فاطمی به دلیل حکومت وحشتناک خود بر این سرزمین، که شامل قتل‌های مکرر کارکنان خاندان سلطنتی او بود، شهرت داشت. آن‌ها در گشت‌های شبانه در خیابان‌های شهرش و لباس‌های ناشناس روی الاغی می‌نشستند تا مطمئن شوند که رعایا رفتاری علیه حکومت ندارند. همچنین او احکام عجیب‌وغریبی در سراسر کشور صادر می‌کرد (مانند ممنوعیت خوردن برگ خطمی مصری به نام مولوخیا، زیرا فقط او می‌خواست قادر به مصرف آن باشد).

مسجد الحکیم

ساخت مسجد او که در سال ۱۰۱۳ پس از میلاد به پایان رسید، در طول قرن‌ها به عنوان مدرسه، قلعه صلیبیون و بیمارستان روانی فعالیت می‌کرد و در دهه ۱۹۸۰ به طور کامل بازسازی شد.

مناره‌های اینجا جالب‌ترین عناصر معماری آن هستند. آن‌ها در اصل گرد بودند و پوشش مربع شکل فعلی و بخش‌های بالای گنبدی آن‌ها (شبیه یک دستگاه بخور عربی) مربوط به بازسازی آن‌ها پس از زلزله ۱۳۰۳ قاهره است.ش

این مسجد در بین دو دروازه مهم منطقه تاریخی قرار دارد. باب الفتوح (دروازه فتوحات) در ضلع غربی مسجد و باب النصر (دروازه پیروزی) در شرق از نظر شکل شبیه دروازه‌های شهر روم باستان هستند و هر دو در سال ۱۰۸۷ ساخته شده‌اند. می‌توانید بین مسجد الازهر و مسجد الحکیم پیاده‌روی کنید.

معماری مرکز شهر قاهره

اگر می‌خواهید حسی از اواخر قرن نوزدهم قاهره را برای خود به تصویر بکشید، زمانی که این شهر لقب «پاریس شرق» را به خود اختصاص داده بود، در مرکز شهر قدم بزنید تا نگاهتان به معماری سیاه شده از اگزوز ماشین‌ها منعطف شود. در سطح خیابان، کل منطقه مملو از ساختمان‌های زیبا، اما در حال فرو ریختن است که در زمان ساختشان حیرت‌انگیز به نظر می‌رسیدند.

برخی از بهترین ساختمان‌های این دوره که اخیراً نماهای آن‌ها را نیز تمیز کرده‌اند، در اطراف میدان طلعت حرب هستند.

در حاشیه غربی مرکز شهر، در خیابان الجمهوریه، کاخ عبدین قرن نوزدهمی قرار دارد که زمانی خانه آخرین خدیوهای مصر بود. امروزه، آپارتمان‌های شخصی سابق پادشاه به‌عنوان موزه باز است و شامل مجموعه‌ای عجیب از تصاویر، ملیله‌ها و هدایایی است که با بازدید از مقامات بلندپایه به روسای جمهور مصر داده شده است. در مرکز شهر قاهره به راحتی می‌توان با پای پیاده به این مکان رفت پیمایش کرد.

سفر یک روزه به تانیس

بقایای تانیس باستانی، پایتخت پادشاهان تانیت در سلسله‌های ۲۱ و ۲۲، در شمال شرقی منطقه دلتای نیل قرار دارد و هنوز تا حدی در زیر خط الراس تپه‌ها مدفون است.

tanis
تانیس

تانیس احتمالاً بیشتر به عنوان شهر گمشده‌ای شناخته می‌شود که ایندیانا جونز در فیلم کلاسیک Raiders of the Lost Ark تابوت عهد را پیدا کرد . خط داستانی فیلم هیچ ربطی به سایت باستان‌شناسی واقعی ندارد، اگرچه تانیس در واقع قرن‌ها “گم شده” بود تا اینکه سرانجام کاوشگرهای باستان‌شناسی در سال ۱۹۳۹ توانستند این مکان را به عنوان شهر نام‌گذاری کنند.

بقایای کاوش‌شده مانند سایر مکان‌های مصر باستان بازسازی نشده‌اند، اما برای افراد باستان‌شناسی بسیار جذاب است.

معبد عمدتاً در ویرانه‌ها باقی مانده است، با تکه‌های عظیم سنگ‌تراشی و مجسمه‌های پراکنده در محل، در حالی که گورستان سلطنتی با مقبره‌های خالی آن (مجموعه عظیمی از گنجینه‌های جواهرات موجود در اینجا اکنون در اتاق خود در موزه مصر نگهداری می‌شود) بسیار زیاد است. تانیس در ۱۴۳ کیلومتری شمال شرقی قاهره قرار دارد و بهترین بازدید از آن با وسیله نقلیه شخصی امکان‌پذیر است.

هلیوپولیس باستان و الماتاریا

این مکان نباید با حومه قاهره (به همین نام) اشتباه شود. هلیوپولیس، باستان شهر مصری (در دوره یونانی به عنوان هلیوپولیس شناخته می‌شد) بود که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مصر محسوب می‌شود و از زمان پادشاهی قدیم به بعد، یک شهر مذهبی شد.

بازدید از این مکان فقط برای مشتاق‌ترین باستان شناسان مناسب است، زیرا تنها بقایای کمی از شهر و معبد Re-Harakhty که زمانی در اینجا وجود داشت، باقی مانده است. بیشتر سنگ‌ها در طول قرن‌ها برای ساختن قاهره تغییر کاربری دادند. تنها چیزی که از معبد باقی مانده است یک ابلیسک منفرد ساخته شده از گرانیت قرمز اسوان است که ۲۰ متر ارتفاع دارد.

در حدود پنج کیلومتری شرق ابلیسک، گورستان هلیوپولیس قرار دارد که قدمت آن متعلق به پادشاهی‌های میانی و جدید است. یکی از ویژگی‌های بارز مقبره‌های پادشاهی میانه، تعداد زیادی سلاح یافت شده به عنوان اشیاء مورد نیاز درون قبر بود.

در نزدیکی هلیوپولیس، در ۱۳ کیلومتری شمال شرقی مرکز قاهره، کلیسای الماتاریا با درخت باکره قرار دارد. این چنار در سال ۱۶۷۲ کاشته شد و جایگزین درخت کهن‌سال‌تری شد که بر اساس افسانه‌های محلی، مریم باکره و عیسی نوزاد در طول سفر خود به مصر در آنجا استراحت کردند.

باغ کوچکی که درخت در آن است از چشمه‌ای آبیاری می‌شود که گفته می‌شود توسط عیسی نوزاد به وجود آمده است. این چشمه آب شیرین خوبی تولید می‌کند، در حالی که آب سایر چشمه‌های منطقه کمی شور است. افسانه درخت باکره با فرقه قدیمی‌تری مرتبط است، زیرا مصریان باستان درختی را در هلیوپولیس ارج می‌گذاشتند که گمان می‌رود آیسیس در زیر آن شیرخوار هوروس را شیر داده است.