تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

قره کلیسا

در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم شما را یا قره کلیسا یا همان کلیسای تادئوس مقدس آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس، نام کلیسایی تاریخی در استان آذربایجان غربی ایران است. این کلیسا در20 کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده است. قره کلیسا در تاریخ 7 ژوئیه 2008، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

اجاره روزانه خانه در تهران

این کلیسا در دوره های مختلفی، به دلایل مختلف ویران و مجددا بازسازی شده است. قره کلیسا دارای ویژگی خاص معماری ارمنی بوده و از نظر حجم و تکنیک یکی از با ارزش ترین آثار تاریخی کشور محسوب می شود. این بنا از اشتهار جهانی برخوردار بوده و بسیاری از ارامنه داخل و خارج کشور برای انجام مراسم مذهبی به این کلیسا می آیند.قره کلیسا

کشتار مسیحیان و ساختن قره کلیسا

به استناد منابع تاریخی ارامنه، در دوره ساسانیان بخشی از ارامنه عمدتاً پیرو دین زرتشت بوده اند و بخشی نیز آیین مهرپرستی داشته اند. برای نخستین بار در سال ۴۳ میلادی دو نفر از مبشرین حضرت مسیح به نام های طاطاووس و بارتلمیوس از شمال بین‌النهرین گذشته و برای تبلیغ دین مسیح به آذربایجان وارد می شوند. طاطاووس به منظور تبلیغ در شهر «آرداز» که مرکز پادشاهی ارامنه بود اقامت می کند و بدون توجه به دستور سنادوک پادشاه زرتشتی ارمنستان به تبلیغ آیین مسیح دست می زند و در نتیجه ۳۵۰۰ نفر از جمله دختر پادشاه به نام ساندوخت به دین مسیح می گروند.

این اتفاق سبب یک واقعه خونین در نخستین سالهای ظهور مسیحیت است. در نتیجه شاه دستور قتل عام آنها را صادر می کند و اجساد همه آنها در قره کلیسای کنونی دفن می شوند. چند سال بعد به یاد آنها کلیسایی ساخته می شود که اکنون قره کلیسا یا کلیسای طاطاووس نامیده می شود. به گفته ارامنه قره کلیسا اولین کلیسای جهان و از این نظر یکی از مقدس ترین مکان های مسیحی است.قره کلیسا

به همین منظور و نیز به قصد گرامیداشت خاطره نخستین شهدای مسیحیت از جمله طاطاووس مقدس و ساندخت همه ساله در هفته آخر تیر و هفته اول مرداد که مصادف با سالگرد شهادت سه هزار و پانصد شهید است در قره کلیسا مراسم با شکوهی برگزار می شود و بسیاری از ارامنه در هر کجای جهان که باشند در این ایام به قره کلیسا می آیند.مزار تادی مقدس در قره کلیسا قرار دارد.

معماری بنا

این بنا دارای دو بخش است، بخش قدیمی با سنگهای سیاه رنگ و بخش جدید با سنگ های سفید رنگ. کلیسای تادئوس دو گنبد زیبا و بلند دارد که از دور به خوبی نمایان است. اارتفاع این گنبدها 24 متر و 18 و نیم متر است. در طراحی نمای داخلی و بیرونی کلیسای قدیم از سنگ‌های سیاه آذرین استفاده شده است. کلیسای قدیمی شامل محراب اصلی در ضلع شرقی است که از آنجا با دو ردیف پله به نمازخانه اصلی ارتباط دارد.قره کلیسا

در دو طرف محراب اتاقهای کوچکی دیده می شود که به نظر برخی ارمنیان، آرامگاه تادئوس مقدس در اتاقک سمت راست محراب جای دارد. سقف این قسمت فرم گنبدی دارد. کلیساهای ارمنی به سادگی و پرهیز از نقش پردازی معروفند. اما بنــای قره کلیسا نسبت به کلیاهای ارمنیان در ایران پر از تزیینات و نقوش انتزاعی  است. این نقشها شامل اژدها، گل و بوته، پلنگ و تصاویر انسانی همراه با روایت و قصه است.

قسمت های کلیسا:1- کلیسای اصلی 2- برج ناقوس 3- ورودی 4- برج 5- حیاط شرقی 6- حیاط غربی 7- انبار

دسترسی به کلیسا: آذربایجان غربی، ۱۵ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان چالدران (سیه چشمه)٬ روستای قره کلیسا