تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

نان یوخه شیراز یا نان کاک کرمانشاه

نان یوخه شیراز یا نان کاک کرمانشاه، نوعی سوغاتی و شیرینی سنتی ایرانی است. همان طور که از نامش پیدا است، مربوط به شهرهای شیراز و کرمانشاه است ولی در شهرهای دیگر نیز یافت می‌شود. در شیراز به آن نان یوخه می‌گویند و در کرمانشاه به آن نان کاک یا شیرینی کاک می‌گویند.

نان یوخه شیراز یا نان کاک کرمانشاه

این نان از ورقه ‌های نازک خمیر است که با استفاده از خمیر ور نیامدۀ مخصوص درست می‌شود.

اجاره روزانه خانه در تهران

شیرینی کاک، سبک، خوشمزه و پر انرژی است. نان یوخه یا کاک را از آرد گندم، شکر یا آرد قند، تخم مرغ، دارچین، روغن، هل و آب درست می‌کنند.

برای خوشمزه ‌تر شدن معمولاً روی آن پودر نارگیل، خلال پسته و یا خلال بادام می ریزند.

طرز تهیه نان یوخه شیراز – نان کاک کرمانشاه

مواد لازم برای ۸ تا ۱۰ نفر:

تخم مرغ یک عدد

آب ولرم ۵۰ میلی‌لیتر

آرد ۳۰۰ گرم

نمک ۱/۲ قاشق چایخوری

پودر بادام ۱/۲ پیمانه

پودر هل یک قاشق چایخوری

روغن محلی (حیوانی) یا روغن جامد ۵۰ گرم

پودر قند ۱۶۰ گرم

مایه خمیر فوری یک قاشق چایخوری

دستور پخت:

ابتدا مایه خمیر را با یک قاشق سوپ‌خوری پودر قند و ۵۰ میلی‌لیتر آب ولرم در ظرفی مخلوط کنید و بعد درِ ظرف را بگذارید تا ده دقیقه بماند و پف کند.

روغن را حرارت دهید تا آب شود و سپس صبر کنید تا کمی خنک شود. آنگاه تخم‌مرغ را شکسته و نیمی از آن را همراه نمک در لیوان کمی هم زنید و به روغن اضافه کنید.

مایه خمیرِ آماده شده را کم کم به مخلوط روغن و تخم مرغ اضاف کنید و به همزدن ادامه دهید.

آرد را اضافه کنید و آنقدر هم زنید که خمیر لطیف و یکدست و بدون چسبندگی شود. خمیر را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورز دهید. سپس روی آن را بپوشانید و حدود دو ساعت استراحت دهید.

اگر خمیر شل بود، کمی آرد برای تنظیم سفتی آن اضافه کنید.

خمیر آماده را لوله کرده و به اندازه‌های یکسان چانه کنید و چانه‌ها را با وردنه باز کنید و با وردنه‌ای ظریف‌تر نازکشان کنید. سپس ورقه‌های نازک خمیر را یک ماهیتابه بزرگ انداخته و هر دو طرف آن را روی گاز بپزید.

قبل از آنکه خنک شوند، روی تخته کار پهن کنید و روی آن مایه بادام (مخلوط هل، پودر قند و پودر بادام) بپاشید. سپس ورقه را با دقت لوله کنید. روی آن را با فشار مناسب وردنه بکشید. می‌توانید به جای بادام از خلال پسته یا پودر نارگیل استفاده کنید.

در پایان با فاصله‌های ۳ سانتی‌متری و به شکل اریب ببرید.