تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

روستای آهار

در این سری از مقالات ایرانگردی قصد معرفی و آشنایی با روستای آهار، که یکی از جاهای دیدنی تهران است را داریم . در ادامه برای آشنایی بیشتر با این مکان زیبا با ما در مجله گردشگری هم اقلیم همراه باشید.

روستای آهار تهران

اجاره روزانه خانه در تهران

روستای آهار در بخش رودبار قصران شمیرانات در استان تهران قرار گرفته است که یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران می باشد و به عنوان یکی از انتخاب های جذاب کوهنوردان قرار می گیرد.این روستا دارای آب و هوای چهار فصل است و به عنوان یک منطقه ی خوش آب و هوا برای فرار از دود و دم واسترس های شهری شناخته می شود. و یکی از گزینه های انتخابی تهرانی ها مناسب برای تعطیلات آخر هفته است.

از جمله جاذبه های گردشگری طبیعی آن می توان از کوه ها و باغ های سرسبز و مناظر زیبای آن نام برد.  در یک سفر یک روزه می توانید از این روستای زیبا دیدن کنید.

روستای آهار تهران

موقعیت جغرافیایی این روستا

این روستا در نزدیکی شمیرانات و منطقه ای به نام رودبار قصران قرار گرفته و به عنوان بزرگترین روستای این منطقه شناخته می شود.روستای آهار در دامنه ی کوه های البرز و در بین دو رود که از دو طرف آن می گذرد قرار گرفته است  و همین دلیل سرسبزی و آب و هوای تازه ی این منطقه است. نام این رود خانه ها شکر آب و پیش کنک است که هردو ی آن ها  از کوه های اطراف  سرچشمه گرفته و به رود جاجرود می رسند.

آب و هوا و حاصلخیزی روستای آهار باعث رونق کشاورزی و باغداری در بین ساکنین این منطقه است. و این حاصلخیزی را اول مدیون رود شکرآب است که از کوه های صندوق چال سرازیر می شود ، حدود ۱۵ کیلومتر را می پیماید و در طول این مسیر در دره های کوه تار چشمه از روستا های زیادی می گذرد. رود پیش کنک هم که از کوه های سی چال سرازیر می شود به رود شکر آب می پیوندد و در نهایت به جاجرود می ریزد.

روستای آهار تهران

در گذشته نام این روستا در گویش محلی اوهار بوده که با گذشت زمان به اوهر تبدیل شده. در گویش محلی «او» به معنای «آب» و «هر» به معنای «آسیاب» است که نشان دهنده ی وجود آسیاب های آبی در این منطقه به دلیل فراوانی آب است.

اقامت در روستای آهار

در سفر یک روزه به این منطقه می توانید از جاذبه های طبیعی این روستا دیدن کنید. در اطراف این روستا آبشار فصلی چهل پله، آبشار شکر آب ، چشمه برفی شکر آب و باغ های میوه نام برد. از معروف ترین روستاهای اطراف آهار می توان از شکر آب، ده تنگه و لونک نام برد.

روستای آهار تهران

از جمله راه های اقامت در این روستا سکونت در امام زاده این روستا به نام نان طاهر و زاهد است که البته برای خانواده ها و تور های گردشگری مناسب نیست و برای راحتی بیشتر می توانید از اتاق های اجار ه ای یا خانه های اهالی این منطقه که برای گردشگران تعبیه شده استفاده کنید.

و همچنین در ییلاق های اطراف این روستا مانند میگون و فشم خانه و ویلاهای اجاره ای وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر به کمپینگ نیز علاقه مند هستید می توانیددر فضای باز اطراف روستا چادر برپا کنید.ضمنا به دلیل اینکه بیشتر شب ها در این روستا هوا سرد می باشد ، حتما وسایل کامل مانند لباس گرم و پتو به همراه داشته باشید.

مقالات بیشتری بخوانید