تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

در میان مکان‌های دیدنی سنت پترزبورگ، باغ تابستانی یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین مکان‌های تفریحی روسیه است که به دستور شخص پتر کبیر در سال 1704 تاسیس شد. این مجموعه زیبا و تفریحی، با نام باغ تابستانی سنت پترزبورگ شناخته می‌شود و نقشه آن برگرفته از باغ کاخ ورسای فرانسه است. برای اینکه باغ تابستانی زیبای سنت پترزبورگ را بیشتر بشناسید تا پایان این مطلب با مجله گردشگری هم اقلیم همراه باشید.

باغ تابستانی سنت پترزبورگ در یک نگاه

Summer Garden را قطعه‌ای از بهشت و تاج سنت پترزبورگ می‌دانند. در سواحل رودخانه نوا، جایی که مصب رودخانه فونتانکا را می‌بینید، باغ تابستانی لذت‌بخش قرار دارد. این باغ چشم‌نواز که در زبان روسی به نام Letniy sad (Russian: Ле́тний сад) شناخته می‌شود، در سال 1704 تأسیس شد. این پتر کبیر بود که دستور ساخت این باغ را داد و گفته می‌شود که او نیز شخصاً در برنامه‌ریزی آن مشارکت داشته است. باغ در حالت اولیه خود بسیار آراسته و مطابق با اصول هندسی دقیق چیده شده بود.

اجاره روزانه خانه در تهران

مسیرهای پیاده‌روی باغ با مجسمه‌های مرمری ساخته شده توسط مجسمه‌سازان ایتالیایی مربوط به قرن‌های 17 و 18 پوشیده شده بود که امروزه تعداد کمی از این مجسمه‌ها باقی مانده است. در کنار این‌ها، فواره‌های خیره کننده و گل‌های کمیاب و همچنین گیاهان زینتی یافت می‌شدند. باغ تابستانی اخیراً بازسازی شده است و اکنون دقیقاً همانطور که پتر کبیر در ابتدا می‌خواست به نظر می‌رسد.

سن باغ تابستانی تا حدودی برابر سن پترزبورگ بوده و بیش از سیصد سال قدمت دارد. در طول تاریخ خود، چندین بار به صورت غیر قابل تشخیص تغییر کرده است و از سیل، انقلاب اکتبر، جنگ بزرگ میهنی و بازسازی بزرگ سه ساله در سال 2009 جان سالم به در برده است. در این مدت، بسیاری از فواره‌ها، مجسمه‌ها، ساختمان‌های تاریخی بازسازی شدند. علاوه بر این، حدود هزار درختچه جدید کاشته شد.

summer garden

 قدمت تاریخی باغ سنت پترزبورگ

قدمت باغ تابستانی سنت پترزبورگ به سال 1704 برمی‌گردد. نقشه و طراحی این باغ توسط شخص پتر کبیر کشیده شده است. نیکولاس بیدلو که طراح باغ‌های هلندی و پزشک مخصوص تزار نیز بود، نقش مهمی‌ در ساخت این باغ زیبا ایفا کرد. باغ تابستانی همچنین محل اولین کاخ تابستانی پتر کبیر است که توسط معمار بزرگ ایتالیایی Domenico Trezzini ساخته شده است و هنوز در آنجا وجود دارد. از سال 1716 که ژان باتیست لولاند، معمار معروف فرانسوی برای زندگی به سن پترزبورگ رفت، به گروه طراحی و ساخت باغ پیوست. از آن زمان به طراحی و ساخت باغ چاشنی فرانسوی نیز اضافه شد.

پتر کبیر که می‌خواست اقامتگاه تابستانی‌اش به زیبایی باغ‌های معروف شاهان اروپایی باشد، خود شخصاً بر این پروژه نظارت داشت. اواسط قرن هجدهم دوره اوج این باغ بود. این باغ تفریحی اولین باغ از نوع خود در روسیه بود و به سرعت به مرکز زندگی دربار تبدیل شد زیرا پتر میزبان جشن‌های افسانه‌ای دربار در آنجا بود. در آغاز قرن نوزدهم، باغ‌ها به روی ساکنان سنت پترزبورگ باز شد.

سیل‌های ویرانگر و تغییر مد به شدت باعث تغییر ظاهر باغ شد. در قرن نوزدهم تا حدودی فواره‌ها و تمامی سازه‌ها ناپدید شدند و پرچین‌های سبزی که مسیر را می‌پوشاندند، کوتاه شدند. درخت‌ها بلند شدند و باغ به مکانی پر از سایه برای قدم زدن تبدیل شد. همچنین جنگ جهانی اول هم آسیب‌هایی به باغ زد ولی با همه این حال چهره اصلی باغ خراب نشده بود. در سال‌های 2009 تا 2012، بسیاری از آثار باغ بازسازی شدند و مجدداً باغ سنت پترزبورگ به بخشی جدایی‌ناپذیر از گنجینه فرهنگی و هنری روسیه تبدیل شد.

 قدمت تاریخی باغ سنت پترزبورگ

ویژگی‌های باغ تابستانی

باغ تابستانی سنت پترزبورگ به چند قسمت تقسیم شد. بنابراین، قسمت شمالی که متعلق به کاخ بود، اولین باغ تابستانی نامیده شد. باغ تابستانی دوم به بخشی که در آن ساختمان‌های مختلف و درختان میوه قرار داشت و قسمت جنوبی آن را باغ تابستانی سوم (قلعه میخائیلوفسکی کنونی) می‌نامیدند. باغ تابستانی (Letniy Sad) نام خود را از فصل (تابستان) نمی‌گیرد، بلکه از برخی از گل‌های اولیه که در آنجا کاشته شده‌اند، یعنی” letniki” یا گیاهان گلدار یک ساله گرفته‌اند. همچنین رودخانه «فونتانکا» که از سن پترزبورگ می‌گذرد به این دلیل به این اسم خوانده می‌شود که آب فواره‌های باغ تابستانی را تامین می‌کند.

علاوه بر این، این باغ به سبک فرانسوی معمول در آن زمان ساخته شد، تمام جزئیات به صورت متقارن چیده شده بودند و یک سکوی منظم هندسی را تشکیل می‌دادند. در تقاطع کوچه‌ها مجسمه‌های مرمر ایتالیایی قرن هجدهم و مهم‌تر از همه، فواره‌ها نصب شده بود. آن‌ها در قسمت‌های مختلف باغ قرار داشتند و بزرگ‌ترین فواره پنج جت در مرکز پارک قرار داشت. تمام فواره‌ها علاوه بر اینکه با سنگ مرمر و سنگ ساخته شده بودند، با مجسمه‌های طلاکاری شده نیز تزئین شدند.

در حال حاضر باغ تابستانی در واقع یک جزیره سرسبز است که توسط آب احاطه شده است. مرزهای آن رودخانه‌هایی مانند فونتانکا، نوا، مویکا و لبیاژیا کاناوکا است. این پارک حدود 11.7 هکتار مساحت دارد و دارای 3000 درخت است. بخش قابل توجهی از درختان از زمان امپراتوری حفظ شده است.

امکانات باغ تابستانی سنت پترزبورگ از گذشته تاکنون

باغ تابستانی در عرض چند سال از عمر خود به مرکز زندگی سیاسی و رسمی، مراسم دربار و جشن‌ها تبدیل شد. در باغ تابستانی سنت پترزبورگ ساختمان‌های زیادی برای زندگی و سرگرمی وجود داشت که بیشتر آن‌ها تا زمان ما باقی نمانده‌اند و عبارتند از: گالری‌ها، غار، گلخانه‌ها، ساختمان خدمات اتاق‌های انسانی، کلیسای کوچک در حصار باغ نوسکی، قصر کاترین اول، یک کاخ تابستانی جدید برای ملکه آنا یوآنونا و همچنین پارترها، حوض، فواره‌ها و مجسمه‌هایی که باغ را تزئین کرده‌اند. در ادامه توضیحاتی در مورد مهم‌ترین سازه‌های باغ خواهیم داد.

فواره‌ها

در چهار قسمت باغ چشمه‌هایی ایجاد شدکه اولین فواره‌های زیبا و منحصر به فرد در روسیه بودند و واقعا باغ را سرزنده و جذاب می‌کردند. تقریباً تمام فواره‌های واقع در قلمرو باغ نام مخصوص خود را داشتند. متأسفانه کمتر از ده مورد شناخته شده است. محبوب‌ترین آن‌ها فواره تزاریترین (ملکه) به نام کاترین اول است که مهمانانش را در آنجا ملاقات می‌کرد.

متأسفانه سیل شدید سال 1777 اکثر فواره‌ها، مجسمه‌ها و همچنین هزارتو را ویران کرد. در طول بازسازی و نوسازی سرمایه باغ تابستانی (2009-2011)، تنها 8 فواره از 50 فواره بازسازی شد. این به لطف یافته‌های باستان شناسی و مواد تاریخی امکان پذیر شد.

باغ تابستانی سنت پترزبورگ روسیه

مجسمه‌ها

ویژگی اصلی باغ تابستانی مجسمه‌های آن بوده و هستند. از 91 مجسمه، 90 مجسمه کپی هستند. این کار برای محافظت از اصل آن در مقابل خطر نابودی انجام شد. کپی‌ها از تراشه‌های مرمر با رزین ساخته شده‌اند که مجسمه‌ها و نیم‌تنه‌ها را دقیقاً شبیه نمونه‌های اصلی می‌کند. اگر می‌خواهید نسخه‌های کپی را با نسخه اصلی مقایسه کنید، به تماشای ترکیب مجسمه‌‌های “صلح و پیروزی” (اصل) بروید.

زیر ساخت

در باغ تابستانی سنت پترزبورگ همچنین می‌توانید قهوه‌خانه‌ای را ببینید که توسط کارلو روسی طراحی شده و در غار واقع شده است و یک چایخانه توسط لودویگ شارلمانی. در مقابل چایخانه مجسمه‌ای از نویسنده بزرگ روسی ایلیا کریلوف را خواهید دید که توسط مجسمه ساز پیوتر کلودت ساخته شده است.

حصار باغ تابستانی

یکی دیگر از شاهکارهای هنری باغ حصار آن است که توسط یوری فلتن طراحی شده است. این پروژه از سال 1773 تا 1786، 14 سال طول کشید. این حصار شامل 36 ستون گرانیتی با گلدان‌ها و کوزه‌ها است که توسط شبکه فلزی با جزئیات طلایی به هم متصل شده‌اند. در آنجا می‌توانید یک پلاک یادبود را مشاهده کنید که نشان می‌دهد این مکان جایی است که در سال 1866 کاراکوزوف انقلابی الکساندر دوم را تیرباران کرد.

حصار باغ تابستانی سن پترزبورگ

امروز در باغ‌های تابستانی چه می‌توانید ببینید؟

از قرن نوزدهم، باغ تابستانی به مکانی مورد علاقه برای پیاده روی و تفریح برای شهروندان و مهمانان شهر تبدیل شده است. در سال 1934، باغ تابستانی وضعیت موزه را دریافت کرد، که هنوز هم بخشی از موزه دولتی روسیه است. آنچه در باغ تابستانی وجود دارد شامل: کاخ تابستانی پتر اول (اکنون موزه)، ساختمان‌های دیگر (غرفه‌ها)، کوچه‌ها و مسیرهای پیاده‌روی، کافه‌ها، مکان‌هایی برای تفریح، حوضچه، فواره‌ها، مجسمه‌ها، بناهای تاریخی و نمایشگاهی از تاریخ باغ تابستانی سنت پترزبورگ.

کاخ تابستانی پتر کبیر

در کاخ تابستانی کاوش کنید تا نگاهی اجمالی به زندگی درباری قرن هجدهم بیندازید، جلوه‌های شخصی پتر کبیر و همسرش را ببینید و دکوراسیون داخلی، آثار هنری و مبلمان دوره را تحسین کنید. علی‌رغم سیل و آسیب‌های ناشی از جنگ، این کاخ تحت بازسازی‌های گسترده‌ای قرار گرفته است. امروزه این کاخ موزه‌ای با نمایشگاه دائمی در تالارها و اتاق‌های بازسازی شده کاخ است که در آن می‌توانید برخی از مبلمان، اشیا و لباس‌های قرون گذشته را مشاهده کنید.

باغ‌ها

قدم زدن در اطراف باغ تابستانی یک بعد از ظهر کاملاً آرام را برای شما رقم می‌زند. بازدیدکنندگان می‌توانند از فواره‌های زیبا، حوض‌ها و مجسمه‌های مرمری لذت ببرند و پرچین‌های هزارتوی و تونل درختی طولانی را کشف کنند.

موزه باستان شناسی

این نمایشگاه کوچک در غرفه Dovecote واقع شده است که شامل آثار باستانی جالبی است که در حین بازسازی باغ‌های تابستانی کشف شده‌اند.

موزه باستان شناسی

سخن آخر در مورد باغ تابستانی سنت پترزبورگ

باغ تابستانی در طول سالیان عمر خود بارها و بارها به دلایل مختلف آسیب دیده و ظاهر آن دستخوش تغییر شده است. آخری بازسازی باغ تابستانی در سال 2012 تکمیل شد. فواره‌های بزرگ و ساختمان‌های تاریخی باغ بازسازی و تعمیر شدند. باغ تابستانی امروزه توسط موزه دولتی روسیه اداره می شود.

باغ تابستانی بسیار بزرگ است و مکانی عالی برای بازدید همه در هر زمان از سال خواهد بود. بنابراین اگر قصد سفر به روسیه را دارید، بازدید از باغ تابستانی سنت پترزبورگ را در لیست خود قرار دهید. شما می‌توانید برای مدت طولانی در امتداد آن قدم بزنید و نه تنها از مناظر زیبا و متنوع لذت ببرید، بلکه تاریخ بزرگ سن پترزبورگ را نیز لمس کنید. امیدواریم از این مطالب اطلاعات لازم را در مورد باغ تابستانی سن پترزبورگ بدست آورده باشید.