تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

دره آکواریوم داراب

استان فارس بسیاری از جاذبه های گردشگری ایران را در خود جای داده و افراد در سفر به این استان می توانند از جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار زیاد و متنوعی بازدید کنند.یکی از دیدنی های طبیعی استان فارس دره آکواریوم است که در شهرستان داراب قرار دارد.

داراب یکی از شهرهای باستانی استان فارس است که به تنهایی جاذبه های متنوع زیادی را در خود جای داده و هر ساله از گردشگران زیادی استقبال می کند.در این شهر می توانید شاهد انواع جاذبه های تاریخی و طبیعی مانند آبشارها،تنگه ها و کوهستان های زیبا باشید.همانطور که گفتیم یکی از دیدنی ترین جاذبه های این شهر و استان فارس دره آکواریوم است که در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم قصد معرفی آن را داریم.با ما همراه باشید.

اجاره روزانه خانه در تهران

دره آکواریوم

آشنایی با دره آکواریوم در استان فارس

این دره زیبا در نزدیکی بخش فورگ قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۳۰ متر است.آبشار ها و حوضچه های اطراف این دره چشم اندازهای بسیار ویژه و زیبایی را برای گردشگران ایجاد کرده است.اگر به طبیعتگردی علاقه دارید بازدید از این دره می تواند یکی از خاطره انگیز ترین تجربه های شما باشد.

شهر داراب در جنوب شرقی استان فارس واقع شده و فاصله آن با شهر شیراز مرکز استان فارس ۲۴۵ کیلومتر است.موقعیت مکانی دره آکواریوم نیز در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی داراب است.موقعیت ویژه این دره باعث می شود تا روزی پر از آرامش و زیبایی را در این دره داشته باشید و در دل طبیعت خاطره سازی کنید.

برخی از افراد آبشار موجود در این منطقه را با نام کاس رود می شناسند.این نام رودی پر از آب است که از وسط دره آکواریوم می گذرد و پنج آبشار به آن سرازیر می شود.کاسه رود به خاطر سرازیر شدن از آبشارهای بلند و وارد شدن در جوی های کم عمق یکی از دلایل محبوب شدن دره آکواریوم در بین گردشگران به شمار می رود.

علاوه بر کاسه رود رود دیگری هم در سمت غرب دره آکواریوم وجود دارد که به این دره می ریزد.افراد محلی نام این دو رود را نریون و مادیون گذاشته اند.

پوشش جانوری و گیاهی دره آکواریوم

دره آکواریوم داراب

پوشش گیاهی این منطقه به دلیل دارا بودن آب و هوایی کوهستانی بسیار غنی است.در این دره انواع نیزارها و درختانی مانند نخل،انجیر،بید و گیاهان گوناگون وجود دارد که باعث زیباتر شدن چشم اندازهای منطقه می شود.نکته جالبی که در هنگام عبور از تنگه با آن برخورد می کنید قلقلک دادن پاهای شما توسط ماهی های کوچک و بزرگ درون تنگه است.حیوانات دیگری مانند آهو نیز در سال های پیش در این منطقه زندگی می کردند که امروزه به علت شکارهای غیر قانونی خبری از آن ها نیست.


همچنین بخوانید : آبشار نیاسر کجاست؟


بهترین زمان سفر به دره آکواریوم

اگر قصد دارید بیشترین لذت را از سفر به دره آکواریوم ببرید در فصل بهار و ماه اردیبهشت به آن سفر کنید.اکثر گروه های کوهنوردی در این زمان به این منطقه سفر می کنند.توجه داشته باشید هنوز که هنوز است دره آکواریوم یکی از بکر ترین مناطق استان فارس به شمار می رود بنابراین بابت شلوغ شدن نگرانی نداشته باشید.

تجهیزات لازم برای سفر به دره آکواریوم

اگر می خواهید بدون مشکل و با خیال راحت روز خاطره انگیزی را در این دره بگذرانید بهتر است تجهیزاتی مانند طناب برای فرود،کلاه کاسک و لایف،کفش مناسب پیاده روی و جلیقه نجات را به همراه داشته باشید.

مسیر رفتن به دره آکواریوم شیراز

دره آکواریوم شیراز

همانطور که گفتیم این دره در شهرستان داراب در استان فارس قرار دارد.برای دسترسی به آن باید ابتدا به شهر شیراز و سپس به داراب بروید.وقتی به داراب رسیدید به سمت جنوب شرقی شهر و به سمت شهر بندرعباس حرکت کنید.در مسیر معروف داراب به حاج آباد ورودی دره آکواریوم را خواهید دید که از آن جا می توانید به این دره بروید.برای اینکه طول دره را طی کنید می بایست از ۱۰ صخره و ۵ آبشار گذر کنید و در برخی جاها بر خلاف جهت آب حوضچه ها شنا کنید.

در انتهای مسیر دره آکواریوم به یک گودال می رسید که دارای آب بسیار زلالی است.نکته جالب در مورد این حوضچه این است که آب آن بالا نمی آید و تمام آب آن از چشمه های زیر زمینی تامین می شود .

پس از عبور از دره آکواریوم به یک پل هوایی خواهید رسید که عنوان زیباترین پل هوایی ایران را داراست.این پل ۴ دهانه ۳۵ متری دارد و ارتفاع آن ۸۴ متر است.این پل که از بتن ساخته شده به صورت قوسی بین دو تونل ۳۵۸ و ۲۷۸ متری ساخته شده است.یکی از لذت بخش ترین کارهایی که باید در سفر به این منطقه انجام داد تماشای دره آکواریوم از روی این پل است.