تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

دریاچه هامون

دریاچه هامون،تالاب وسیع در شمال استان سیستان و بلوچستان همچینن دارای اقلیم گرم و خشک است.در ادامه همراه وب سایت گردشگری هم اقلیم باشید تا با این دریاچه در نزدیکی زابل بیشتر آشنا شوید.

دریاچه هامون

اجاره روزانه خانه در تهران

معرفی تالاب هامون

هامون یک تالاب وسیع در شمال سیستان و بلوچستان با مساحت کل ۱۵۱۹۷ کیومتر مربع و ارتفاع از دریا حدود ۴۷۸متر،در این منطقه ۳۰ رو یخبندان و ۹ ماه نیز خشک است.

اقلیم این منطقه گرم و خشک است دارای باد های مداوم و خشک که به باد های ۱۲۰ روز نیز معروف  از نیمه اردبهشت تا نمیه شهریور ادامه دارد.

این باد ها ازشمال تا شمال غربی می رودسرعت آن به بیش از ۱۴۰ کیلومتر در ساعت است ،در ادبیاتجهان نیز به فرسایش بادی به شمار می رود.

هامون در بخش دشت سیستان وبلوچستان قرار گرفته و شامل شهرستان همچون،هامون،هیرمند،نیمروز،زهک،زابل  و در حدود بیش از ۴۰۰ هزار نفر است.

این منطقه تا قبل از خشکسالی  جنگل های با ۶۱۰۰۰ هکتار و اراضی کشاورزی در حدود ۱۳۰ هزار ،و ۵۰ هزار هکتار اراضی ماسه زار است.عمق هامون از ۱ متر تا ۷ متر نیز هست.

آب این دریاچه شیرین است و رودهای که به دریاچه میریزد اکثرا دائمی بوداست.و از طریق شاخه  پریان،رودهیرمند،رودخاش،خوسپاس  تغذیه می کند.این تالاب بخاطر وسیع بودن بخش در کشور افغانستان در استان نیمروز حدود ۳۳۰ کیلومتر مربع قرار گرفته است.

دریاچه هامون

تاریخچه دریاچه هامون

تیمور لنگ میگوید: امیر سیستان من را سوار بر کشتی کرد و روی دریاچه هامون گردش داد و گفت در زمان رستم وسعت این دریابیش تر از الان بود .

در تاریخ ۱۱ مردادسال ۱۳۹۴  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تلاش برای ثبت تالاب هامون به عنوان یک ذخیره گاه زیست کره  در بین دو کشور افغانستان و ایران اقدام کرد.

برای حفاظت تالاب بین المللی هامون سلسله اقدامات ملی ادامه دارد به عنوان ذخیره گاه مرزی بودجه های بین تالاب افزایش یافت است و با جدیدت در حال دنبال کردن است.

حمله تیمور به سیستان و رهبر سیفور زروانی راه شکستن سد را به تیمور گفت اگر سد بشکند سیستان نابود می شود و همه سیستانیان خواهد مرد.

در این صورت تیمور فاتح سیستان خواهد بود سیفور در ادامه صحبت با تیمور گفت:با این سیستان را از شر دیو های مهاجم و فراریان ایران نجات خواهد داد.

تیمور سد را شکست.تمام مردمان را کشت به جز زروانی ها که سوار بر توتن شدند و خود را نجات دادند.

دریاچه هامون

زروانی ها در تاریخ  به اقلیت دینی خطرناک و کافر،شیطان پرست خائن به شمار می رفتند و مراد نوری،سامیار نوری از بزرگان زروانی بودند که از زروانیان اهریمی قلمداد می شدند که وقتی توسط مسلمین محاصره شدند مسلمان شدندو آتکشده آنها بر روی کوه اوشیدا متروکه یاقی ماند.

دریاچه هامون

مقالات مرتبط