تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات باکو 

در این مقاله از وب سایت گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات باکو آذربایجان آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سوغات باکو | آذربایجان 

خرید سوغات به رسم یادگار و تحفه سفر، یکی از عادت‌های پسندیده‌ای است که از گذشته تاکنون در میان گردشگران ایرانی رواج داشته است. از طرفی، شهر باکو نیز به دلیل وجود مناسبت‌های خاص، عادت‌ها و رسوم مشترک از جمله مقصدهای پرطرفدار گردشگری شهروندان ایرانی است.انتخاب سوغات مناسب همواره یکی از دغدغه‌های گردشگران در طول سفر بوده است؛ زیرا فلسفه خرید سوغات در درجه نخست تهیه یادگاری از فرهنگ آن ناحیه و سپس، کاربرد آن در زندگی روزمره است.  اگر قصد سفر به باکو را دارید، به هنگام خرید باید توجه داشته باشید که اجناس عرضه شده برای سوغاتی در این شهر از لحاظ کیفیت و قیمت دارای تنوع بسیاری بوده و حتی از فروشگاهی به فروشگاه دیگر متفاوت است. ولی در میان این تنوع، برخی از کالاها به عنوان رایج‌ترین و مشهورترین سوغات شهر تاریخی باکو شناخته شده‌اند که در صورت تمایل می‌توان نمونه‌های مرغوب آن‌ها را از فروشگاه‌های سوغات واقع در ایچری شهر (Icheri Sheher) – ارگ باکو- برای تحفه سفر تهیه کرد.

اجاره روزانه خانه در تهران

سوغات باکو 

استکان‌های شیشه ای(آرمودو)

یکی از معروف ترین سوغاتی ها باکو که نماد فرهنگ آذربایجان را تشکیل می دهند استکان های شیشه ای می باشد.بهترین های این استکان ها به فرم گلابی شکل هستند که قیمت این استکان ها از ۵ مانات (واحد پول آذربایجان) شروع می شود و در مواردی به ۱۵۰ مانات هم می رسد که بستگی به جنس استکان دارد.اگر قصد خرید تعداد زیادی از این استکان دارید می توانید با مراجعه به قسمت قدیمی شهر آن ها را ارزان تر تهیه کنید.

سوغات باکو 

مگنت باکو

یکی از سوغاتی‌هایی که بسیار ارزان است و در تمام شهرها و کشورهای دنیا متناسب با جاذبه‌ها و دیدنی‌های آن شهر می‌توانید تهیه کنید، انواع مگنت است. در آذربایجان هم انواع مگنت‌های شیشه‌ای با تصاویر باکیفیت از دیدنی‌های آذربایجان وجود دارد که یادگاری به‌یادماندنی و زیبایی است که خاطرات سفر به آذربایجان را زنده می‌کند.

سوغات باکو 

فرش 

دیگر سوغاتی محبوب باکو، فرش است که از هنرهای سنتی این کشور می باشد. در اینجا فرش هایی با نقش و نگار ملی در مغازه های مشخصی که در گوشه و کنار باکو هستند عرضه می شوند. «آذرخلچا» از سال ۱۹۲۸ برند فرش محلی این کشور است که در نمایشگاه ها و مغازه ها، فرش های خود را به فروش می رساند. احمد فیگ هنرمند اهل باکو فرش های این کشور را به شیوه مدرن طراحی کرده است، کارهای او کم کم در حال تبدیل شدن به یکی از معروف ترین فرش های جهانی است.

سوغات باکو 

ظرف های سفالی

یکی دیگر از انواع رایج صنایع دستی در آذربایجان، ظرف های سفالی هستند. بشقاب، کاسه و دسته های انار که از نمادهای اذربایجان است، از انواع این ظروف اند.

سوغات باکو 

مربا

درست کردن مرباهای سنتی و قدیمی یک فرهنگ مرسوم در میان مردم محلی باکو است که از سالیان دراز تا به امروز در این کشور تهیه می‌شود. در آذربایجان معمولاً چای خود را به همراه انواع مختلف مربا می‌خورند. معروف‌ترین این مرباها مربای گیلاس است که از خوردن آن‌ها سیر نخواهید شد و می‌توانید چند شیشه به عنوان سوغات برای خانواده خود نیز به کشورتان ببرید.

سوغات باکو 

کلاه و روسری 

اگر علاقه‌مند به صنایع دستی و تهیه سوغات سنتی آذربایجان هستید، صنعت منسوجات بهترین انتخاب است؛ در شهر باکو می‌توان نمونه‌های بسیار زیبا و با ارزشی از جمله روسری‌های ابریشمی منقش و رنگارنگ موسوم به کلاقیی (kelagayi) را تهیه کرد. این روسری‌های زیبا و رنگارنگ با نقش بوته تزیین شده‌اند که نماد آتش در فرهنگ آذربایجان است، زیرا آیین زرتشت (آتش پرستی) دارای قدمتی تاریخی در فرهنگ این کشور بوده و نماد محافظت از ارواح شیطانی به شمار می‌رود.

سوغات باکو 

پارچه‌هایی با نماد بوتا (Buta)

بوتا یک نماد و الگوی ملی آذربایجانی است که در بسیاری از وسایل آذربایجانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نگاه اول شاید اینگونه به نظر برسد که بوتا نماد یک قطره آب است؛ ولی آذربایجان به معنی « سرزمین آتش – Land of Fire » بوده و « بوتا » نیز نمادی از آتش است. این نماد در بسیاری از پارچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به لباس‌های زنانه، رومیزی، شنل، روسری، سفره و … اشاره کرد. این پارچه‌ها می‌توانند به عنوان سوغات باکو و نمادی از کشور آذربایجان مورد استفاده قرار بگیرند.

سوغات باکو 

نقاشی رنگ روغن

یکی از مشهور ترین هنرمندان و نقاشان آذربایجان Sabir Copuroglu نام دارد.این هنرمند نقاشی های زیبا را با دست خود و بدون قلم مو می کشد.آثار های زیبایی این هنرمند توانسته خلق کند که می تواند یک هدیه ی بسیار ارزشمند و خاص به کسی که برایتان مهم است، باشد.

سوغات باکو 

نقاشی با نفت خام

هنرمند آذربایجانی «سبیر کوپورگلو» نقاشی هایی زیبا با نفت خام می کشد و برای طراحی آن ها فقط از انگشتان و ناخن خود استفاده می کند. یک همچین سوغاتی ای می تواند خیلی عجیب و جالب باشد! و حتی این هنرمند با قیمت بیشتر، عکس خود شما را هم طراحی می کند.

سوغات باکو 

تخته نرد

اگر شما به فروشگاه‌های باکو سری بزنید، تقریباً در تمام آن‌ها تخت نردهای چوبی بسیار فاخر که با نشان‌های سنتی منطقه تزیین شده را خواهید دید. هنرمندان صنعت چوب این شهر بخاطر رواج بازی تخته در جمهوری آذربایجان، دست به تولید زیباترین و هنری‌ترین تخت نردهای مختلف زده‌اند. اگر شما حتی بازی تخته را بلد نباشید بازهم تخته نرد به خاطر زیبایی ظاهری‌اش می‌تواند یک گزینه مناسب برای خرید سوغات شما باشد.

سوغات باکو