تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات رشت

رشت یکی از کلان ‌شهرهای ایران است که در استان گیلان قرار دارد. رشت بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر شمالی ایران است و سوغاتی‌های بسیار خوشمزه‌ای دارد. کافیست سری به بازار بزرگ رشت بزنید و این تنوع را در سوغات رشت ببینید.

رشت و به طور کلی استان گیلان با طبیعت زیبا و بکر خود یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایران می باشد. همچنین رشت مقصدی عالی برای خرید کردن، به خصوص خرید سوغاتی است و خوردنی های خوشمزه آن بسیار معروف است. در ادامه همراه هم اقلیم باشید تا بهترین سوغاتی های رشت را به شما معرفی کنیم.

اجاره روزانه خانه در تهران

رشته خشکار رشت

رشته خشکار یکی از شیرینی های سنتی رشت و استان گیلان می باشد که در سفر به این شهر می توانیم برای مصرف خود و سوغات شهر رشت آن را تهیه کنیم. رشته خشکار ذوق و سلیقه زنان گیلانی را نشان می دهد چون شیرینی است که بسیاری از زنان گیلانی آن را در خانه درست می کنند. همچنین نزد مسافران این خطه ی همیشه سبز محبوبیت بسیاری دارد. برای خرید این شیرینی خوشمزه می توانید به قنادی های شهر رشت سری بزنید و رشته خشکاری را که جلوی چشمتان درست و برشته می شود، تهیه کنید. رشته خشکار در واقع بریده های خمیری شکل است که در وسط آن مغز، هل و ادویه جات می ریزند و سپس در روغن برشته می کنند به همین علت چرب، شیرین و بسیار لذیذ است.

سوغات رشت
سوغات رشت

چای رشت

پس از برنج، یکی از معروف‌ترین خوراکی‌هایی که در همین جا کشت می‌شود و برای مصرف عرضه می‌شود چای است. چای رشتی در بسته بندی‌ها و مدل‌های مختلف را می‌توانید در تمامی فروشگاه‌های این شهر پیدا کنید.

800X600 5ed3c88b20ace

کلوچه فومن

در شهر فومن گیلان نوعی کلوچه مغزدار مخصوص پخت می شود که طرفداران زیادی دارد. کلوچه فومن را در همه شهرهای گیلان می توان تهیه کرد. اما کلوچه پزی های اصل در شهر فومن هستند. در وعده عصرانه این کلوچه با چای بسیار خوش طعم است.

سوغات رشت
سوغات رشت

نان برنجی

نان برنجی رشت که به آن نان تیمیجان هم می گویند نانی است که از آرد برنج تهیه می شود و از لحاظ شکل ظاهری گرد و نازک می باشد. نان برنجی را زنان با ذوق و هنرمند گیلانی مخصوصا برای عید و مهمانان خود پخت می کنند. نان برنجی بدلیل آرد برنجی که دارد طعم شیرینی دارد و خود رشتی ها آن را با حلوا ارده مصرف می کنند که بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد.

40d75fb4 b670 4962 879c 636769c8d6eb

پنیر سیاهمزگی

پنیر در سبدغذایی مردم خیلی از کشورها جایگاه ویژه‌ای دارد. پنیر سیاهمزگی یا سیامزگی انقدر خوشمزه است که می‌تواند با پنیرهای معروف جهان رقابت کند. این پنیر در منطقه شفت تهیه می‌شود. پنیر سیاهمزگی را بدون گرفتن خامه از شیر درست می‌کنند.

سوغات رشت
سوغات رشت

برنج رشت

برنج رشت، شهرتش شاید به خارج از مرزهای ایران نیز رسیده باشد. با توجه به اینکه برنج مهم‌ترین ماده غذایی ما ایرانیان است، خرید برنج از رشت به عنوان سوغاتی برای خانواده می‌تواند بهترین گزینه انتخابی شما باشد.

file 61

ماهی سفید

ماهی سفید یکی از ماهی‌های شمال ایران و دریای خزر است که در رودخانه‌های استان گیلان به‌وفور یافت می‌شوند. ماهی سفید مرغوب‌ترین ماهی شمال است و تیغ‌های زیادی دارد.

سوغات رشت
سوغات رشت

زیتون

زیتون دارای خواص بسیار زیادی است، هرچه از خواص آن بگوییم باز هم کم است. محصولات و فرآورده های زیتون نیز به اندازه خود آن دارای خواص درمانی هستند. رشت یکی از منابع زیتون کشور بحساب می آید. بازار رشت و بازارهای رودبار و منجیل پر از فروشگاه های زیتون فروشیست که در کنار زیتون روغن آن و زیتون پرورده نیز می فروشند. زیتون سیاه و سبز دو نوع آن هستند که در کشور ما فقط زیتون سبز به طور طبیعی یافت می شود.

زیتون 740x414 1

رب انار

رب انار یکی از بهترین و خوشمزه ترین سوغاتی های خوراکی رشت بحساب می آید. رب انار نیز دارای خاصیت های درمانی و دارویی زیادی است که می توان آن را در غذا و نیز به صورت جداگانه مصرف کرد. خورشت مخصوص شمالی ها یا همان فسنجان با رب انار تازه درست می شود. رب انار را می توانید به صورت فله در بازار رشت پیدا کنید که در این صورت یک رب انار خوشمزه و تازه تهیه کرده اید. رب انار ترش محلی گیلان بسیار طرفدار دارد تا حدی که بسیاری برای سفارش سوغاتی از سفر کنندگان به این استان طلب رب انار می کنند.

سوغات رشت
سوغات رشت

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: