تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات سمنان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات سمنان آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات و صنایع دستی سمنان در ادامه با ما همراه باشید.

شهرهایی چون شهمیرزاد، گرمسار و دامغان در استان سمنان هر کدام محصولی منحصر بفرد را تولید می کند که از آن ها بعنوان معروفترین سوغاتی های سمنان می توان یاد کرد. سوغات سمنان تنوع بسیاری دارد. انواع محصولات کشاورزی مرغوب در این شهر به چشم میخورد. همچنین صنایع دستی این استان نیز گزینه ای عالی برای خرید سوغاتی است. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات سمنان آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

نان چای

نان چای نام یکی دیگر از سوغاتی های خوشمزه ی سمنان است که طرفداران خاص خود را دارد. این نان در واقع همان نان بقسمات است که با مرور زمان خشک شده و تحت عنوان نان چای به فروش می رسد.

سوغات سمنان
سوغات سمنان

نان شیرمال

اگرچه نان شیرمال، اختصاص به شهر خاصی ندارد، اما سابقه پخت نان شیرمال در سمنان به بیش از ۱۰۰ سال پیش برمی گردد. اگر به سمنان رفتید، از این نان های خوشمزه نوش جان کنید و تفاوت را احساس نمایید.

شیرمال

نان بقسمات

نان بقسمات یا بغسمات که به نان سمنانی نیز شهرت دارد یکی از نان های سنتی این استان است که بسیار معروف می باشد. برای تهیه ی این نان، خمیری با  آرد، مایه نخود و شکر تهیه می کنند و سپس آن را به چونه های کوچک تبدیل می سازند. برای پخت، چونه ها را باز نمی کنند و آنها را در کوره ی مخصوصی به نام داش قرار می دهند. این نان در صبح ها و به هنگام صرف صبحانه، مصرف بیشتری دارد.

سوغات سمنان
سوغات سمنان

شیرینی کاک

یکی از شیرینی های سنتی سمنان که بیشتر در شهرستان شاهرود پخته می شود، کاک نام دارد. شیرینی کاک، بسیارخوشمزه، سرشار از انرژی و سبک است و  از آرد گندم ، شکر یا آرد قند ، تخم مرغ ، دارچین ، روغن ، هل و آب تهیه می شود.

طرز تهیه کاک ، شیرینی سنتی کرمانشاه ساد 600x360 2

حلوای سیاه

آرد سبوس‌دار، مغز گردو، شکر، شیره انگور، فلفل سیاه، هل، دارچین، زرچوبه، میخک، زنجبیل و زیره مواد تشکیل‌دهنده یکی از سوغاتی‌های خوشمزه سمنان است که حلوای سیاه نام دارد. به دلیل تیره بودن رنگ حلوا به آن حلوای سیاه می‌گویند که به هنگام خوردنش مزه تند آن را بیشتر از سایر مزه‌ها احساس می‌کنید.

سوغات سمنان
سوغات سمنان

پسته دامغان

پسته خندان مهم‌ترین و معروف‌ترین سوغاتی شهرستان دامغان، این شهر کویری می باشد که مرغوب ترین پسته جهان است. علاوه بر این، نان‌ها و شیرینی‌های محلی دامغان و نوعی نان محلی به نام «دادچه» نیز از سوغاتی‌های معروف دامغان است.

pistachio nuts e1603177873605

پارچه قلمکار دامغان

پارچه قلمکار دامغان نیز شهرت فراوانی دارد و زیباترین سوغات و صنایع‌دستی استان سمنان است، دست‌بافته‌های خانگی مانند حوله، چادر شب، دستمال، سفره و… در امیریه دامغان و خرما، سیر و شلغم در طرود دامغان و گردو در تویه دروار دامغان نیز از دیگر سوغاتی‌های این شهرستان است.

سوغات سمنان
سوغات سمنان

فرآورده‌های لبنی مهدیشهر

بهترین سوغات شهرستان مهدیشهر فرآورده‌ی لبنی می باشد که توسط عشایر ایل سنگسر تولید می‌شود، ماست، کشک، پنیر، آروشه، کره محلی و چیکو و… از معروف‌ترین سوغاتی‌های امروز این منطقه خوش آب و هوای استان سمنان است. همچنین چمشک یا دوندی نیز که یک نوع کفش با پاپوش چرم است، از مهم‌ترین سوغاتی‌های مهدیشهر است، پارچه‌های ابریشم، پارچه‌های سوزن‌دوزی شده و ظروف چینی نقشدار از دیگر سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی شهر مهدیشهر است.

ارشه مهدیشهر

گردوی شهمیرزاد

علاوه بر آلو و گردوی شهمیرزاد، لواشک‌های محلی و نان‌های محلی این شهر توریستی مانند شیرخس، تمبلک گردویی و… از مهم‌ترین سوغاتی‌های این منطقه کوهستانی و گردشگری استان سمنان است.

سوغات سمنان
سوغات سمنان

آب نبات، حلوای سیاه و انگور شاهرود

در سفر به شهرستان شاهرود که به قاره‌ی کوچک اشتهار یافته می‌توانیم سوغاتی‌های زیادی نظیر نان محلی، نان فتیر و نان کاک، آبنبات، حلوای سیاه، حلوای کنجدی، انگور و زردآلو را در چمدان سفر خود به سوغات ببریم، هم‌چنین سفال، سرامیک و نمد و ظروف مسی که از گذشته‌های دور تا به امروز در این شهرستان رونق بسیار داشته از دیگر سوغات و صنایع‌دستی این شهر زیبای شرق استان سمنان است.

3aebd977 ddde 4991 9008 f92993f39f85

صنایع دستی سمنان

استان سمنان از استان‌های صاحب نام در زمینه‌ی صنایع دستی است. در کنار خوردنی های بسیار متنوع که می توانید به عنوان سوغاتی بخرید اگر به صنایع دستی فرهنگ های مختلف علاقه دارید، صنایع دستی سمنان نیز می تواند گزینه خوبی برای سوغات باشد. از مشهورترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • سفالگری
  • گلیم‌بافی
  • چاپ قلمکار
  • منبت چوب
سوغات سمنان
سوغات سمنان

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: