تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات قم

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات قم آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی معروف قم در ادامه با ما همراه باشید.

شهر قم یکی از قطب های مذهبی با اهمیت کشور است و بارگاه حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران در آنجا قرار دارد. قم هر روزه پذیرای زائران بسیاری است، که به قصد زیارت به این شهر سفر می کنند. علاوه بر دیدنی های بسیار زیاد و جاذبه های تاریخی و طبیعی زیبا و منحصر به فرد در قم که نشان از اهمیت این شهر دارد، قم سوغاتی بسیار متنوع از جمله خوراکی های بسیار لذیذ و مخصوص خود را دارد. در ادامه همراه هم اقلیم باشید تا با بهترین سوغات قم آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

سوهان قم

سوهان قم از بهترین شیرینى هاى محلى این استان بوده که به ذائقه تمامى مردم دنیا خوشایند است. از جمله سوهان‌های متنوعی که به‌عنوان سوغات قم طرفداران زیادی دارند می‌توان به سوهان‌ عسلی، سوهان کنجدی، سوهان لقمه‌ای، سوهان تخته‌ای، سوهان بادامی، سوهان آجیلی، سوهان گزی و سوهان کره‌ای در انواع طعم‌ها و شکل‌ها اشاره کرد.

سوغات قم
سوغات قم

نان کسمه

نان کسمه یکی از شیرینی های سنتی قم و نیز یکی از مرسوم‌ترین سوغاتی‌های این شهر است. این شیرینی از ترکیب آرد، تخم مرغ، زرچوبه، زعفران، شیره و یا شکر تهیه می‌شود.

836 768x613 1

حلوای قم

حلوای قم از دیگر سوغات قم به شمار میرود که البته امروزه در این شهر کمتر پخت میشود. از نمونه های حلوای قم میتوان به حلوا شادونه و حلوا ارده قمی اشاره کرد.

سوغات قم
سوغات قم

صنایع دستی قم

قالی ابریشم

شهر قم بزرگ‌ترین مرکز تولید فرش ابریشمی در جهان است و ۹۰٪ از تولیدات آن به خارج از ایران صادر می‌شود. نقشه‌های قالی‌های قدیمی قم را طرح‌های مشهور به لچک و ترنج شاه عباسی، محرمات، محرابی و شکارگاه تشکیل می‌دادند. این طرح‌ها که با اقتباس از نقشه‌های کاشان و اصفهان تهیه شده بود به‌ سرعت با تغییراتی که طراحان قم در آن دادند دچار تحول شد و سبک جدیدی در صنعت قالی‌بافی ایران پدید آورد. این سبک با ویژگی‌هایی نظیر هماهنگی نقوش و رنگ‌آمیزی بدیع و کم‌نظیر به «سبک فرش قم» مشهور شد. فرش ابریشم قم از نوع بادوام است و بیشتر جنبه تزئینی دارد.

4834

خرمهره سازی

از دیگر سوغاتی استان قم می‌توان از خرمهره صحبت کرد که از قدیم تا به اکنون علاقه‌مندان بسیاری مجذوب آن شده‌اند. خرمهره درواقع از سنگ‌های فیروزه‌ای یا آبی‌رنگ درست شده‌اند که به قول قدیمی‌ها برای دوری از چشم و نظر بکار برده می‌شود. البته رنگ آبی به روح و روان آدم آرامش خاصی وارد می‌کند و انرژی‌های منفی را از انسان دور می‌کند. طبق اسناد برجای‌مانده از زمان‌های گذشته، قدمت خرمهره به حدود ۵۰۰۰ هزار سال پیش یعنی در دوران حکومت اشکانیان و هخامنشیان بازمی‌گردد که مردم آن زمان از خرمهره استفاده می‌کردند. جالب است بدانید که این سنگ بعد از تولید در ایران به‌وسیله‌ی یکی از شاهزادگان ایرانی به کشور مصر هدیه داده می‌شود. این سنگ‌های زیبا در کشورهای اروپایی مانند آلمان هم کاربرد فراوانی دارد که به آن تکنیک قم می‌گویند.

سوغات قم
سوغات قم

مرواربافی

مرواربافی که یکی دیگر از صنایع دستی نو و مطرح قم است، شکل خاصی از حصیربافی است. ترکه ای که در آن بکار می رود مروار نام دارد. هنر مروار در قم قدمت چندانی ندارد و از صنایع نوپا است.

1396032216403573211129824 e1601627357227

معرق

یکی دیگر از صنایع‌دستی و سوغات قم تابلوهای معرق است که هنرمندان حاذق به آفریدن آن مشغول هستند. در معرق‌کاری روی چوب طرح سنتی را ایجاد می‌کنند و توسط چکش، قلم و وسایل نجاری داخل آن را خالی می‌کنند، سپس جای خالی را با چوب‌های رنگی، فلزی، سنگی، سرامیکی و صدفی پر می‌کنند.

سوغات قم
سوغات قم

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: