تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات یاسوج

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات یاسوج آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی معروف یاسوج در ادامه با ما همراه باشید.

یاسوج از شهرهای واقع شده در شمال شرقی استان کهگیلویه و بویراحمد و مرکز این استان می باشد که در منطقه سردسیری قرار گرفته است. این شهر با موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد باعث جذب گردشگران بسیاری به پدیده‌های طبیعی متعددی همچون آبشارها، پیست اسکی و … خود شده است. این شهر که به بهشت طبیعت‌دوستان نیز شهرت دارد، دارای صنایع دستی و محصولات منحصر به فرد زیادی است. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات یاسوج بیشتر آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

گردوی یاسوج

حدود ۷ هزار هکتار باغ گردو در استان کهکلویه و بویراحمد و به تبع در شهر یاسوج وجود دارد که نشان از مستعد بودن این استان در زمینه تولید گردو است. به لحاظ کیفیت نیز گردوی یاسوج را می‌توان یکی از با کیفیت‌ترین گردوهای کشور نامید. پس اگر به یاسوج سفر کردید خرید گردو را نیز به فهرست سوغات خود اضافه کنید.

سوغات یاسوج
سوغات یاسوج

عسل

یکی از پیشنهادهای ویژه در سفر به شهر یاسوج و استان کهگیلویه و بویراحمد خرید عسل هم برای مصرف خود و هم بعنوان سوغات است. عسل یاسوج از طعم فوق العاده ای بهره مند است و آن هم بدلیل گیاهان و گل های معطر دامنه های کوه و طبیعت این منطقه می باشد. با تمام این اوصاف و طعم فوق العاده، خرید عسل را بعنوان سوغاتی از یاسوج فراموش نکنید.

1544598932 F8eG3

نان توک و نان بلوط

نان توک و نان بلوط از نان‌های سنتی و محلی این منطقه به شمار می‌رود. نان توک با یک چوب بلند پهن می‌شود و روی تابه‌ای داغ گذاشه می‌شود تا خوب برشته شود. نان بلوط نیز از میوه درخت بلوط تهیه می‌شود.

سوغات یاسوج
سوغات یاسوج

گیاهان دارویی

یاسوج در دامنه کوه ها و مناطق کوهستانی واقع گردیده است و تنوع پوشش های گیاهی آن باعث شده است، این منطقه یکی از مناطق اصلی گیاهان دارویی ایران محسوب شود. اکثر پوشش گیاهی یاسوج به عنوان گیاهان دارویی و معطر شناخته می شود. برخی از این گیاهان خواص دارویی داشته و برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان، برخی از گیاهان به عنوان دم نوش و برخی دیگر برای معطر کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرند. بنشن، بوماردان، گل گاو زبان، گل بابونه و گل لیزک از معروف ترین گیاهان دارویی این استان هستند.

N83313539 73026089

انواع گلیم

گلیم بافی مهم ترین صنایع دستی استان است و به ویژه بین زنان عشایر و روستایی رواج دارد. حال مشهورترین گلیم این دیار گچمه نام دارد. که توسط عشایر قشقایی استان بافته می شود.گچمه بافته ای است که حاشیه ش همانند قالی و زمینه اش همانند گلیم بافته می شود.از دیگر گلییم های مشهور این دیار مشته نام دارد.فقط توسط زنان روستای درغک بخش دیشموک در شهرستان کهگیلویه بافته می‌شود. گلیم مشته، گلیمی یک‌رو و ضخیم است که روش بافت منحصربه‌فردی دارد.

سوغات یاسوج
سوغات یاسوج

جاجیم

از مهم‌ترین و محبوب‌ترین صنایع دستی این منطقه می‌توان به جاجیم اشاره کرد. جاجیم یاسوج به شکل افقی و روی زمین قرار گرفته و بافته می‌شود و یکی از ویژگی‌های خاص آن، این است که بعد از پایان کار دور تا دور آن منگوله‌هایی آویزان می‌کنند که به زیبایی جاجیم می‌افزاید.

JAJIM kaloot

گبه

گبه زیر اندازی است که از پشم و موی بز بافته می شود. بافته ای گره دار با پرز های بلند است که در مقابل تابش خورشید مقاومت خوبی دارد.جنس پرز گبه‌های قدیمی از پشم خود رنگ است. و جنس تار آن ها مخلوط پشم و مو است. و  پود آن ها از پشم است.

سوغات یاسوج
سوغات یاسوج

استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج سوغات و صنایع دستی متنوع بسیاری دارد. از دیگر سوغات صنایع دستی این دیار می توان به خورجین، سیاه چادر، سفره محلی و… را اشاره کرد.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: