تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

قلعه رودخان 

قلعه رودخان یک قلعه نظامی قرون وسطایی می باشد که در زمان امپراتوری ساسانیان برای دفاع از قسمت شمالی کشور در برابر مهاجمان عرب ساخته شد. این قلعه بزرگ در طول قرن ها چندین بار مورد بازسازی و تقویت قرار گرفته است. یکی از گسترده ترین مرمت ها در دوره سلجوقیان که قلعه به عنوان یکی از استحکامات بسیاری از دولت اسماعیلیه (یا دولت الموت) مورد استفاده قرار گرفت ، به پایان رسید.

قلعه رودخان | فومن | Rudkhan Castle
قلعه رودخان

این قلعه،در اکثر طول عمر خود ، بیشتر برای قیام ها و شورش های علیه قدرت مرکزی در کشور مورد استفاده قرار گرفته است ، و حتی اگر مقدار زیادی از خشونت و بی رحمی را پشت سر گذاشته است ، اما همچنان مستحکم ، پنهان در وسط جنگل های گیلان شمالی می باشد. در واقع ، قلعه رودخان یکی از بهترین بقایای استحکامات در ایران باستان است که به خوبی حفظ شده است.

اجاره روزانه خانه در تهران

قلعه رودخان بیشتر با آجر و سنگ ساخته شده و در بالای کوه استراتژیک در ارتفاع ۷۱۵ متری قرار دارد. فاصله آن از شهر فومن ۳۰ کیلومتر است و در نزدیکی نقطه شروع پیاده روی آن ، روستای رودخان قرار دارد. برای رسیدن به قلعه صدها پله برای بالا رفتن وجود دارد و این یکی از دلایلی است که این قلعه به “قلعه هزار پله” نیز معروف است.

قلعه رودخان | فومن | Rudkhan Castle
قلعه رودخان

برای رسیدن به قلعه باید در جنگل پیاده روی کنید. بسته به میزان آمادگی شما ، این پیاده روی از ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد. مسیر به سمت قلعه به وضوح مشخص شده و تعداد زیادی فروشنده کوچک در مسیر شما حضور دارند. مسیر شیب دار قلعه رودخان برای برخی از مسافران غیرقابل دسترسی به نظر می رسد ، اما همه کسانی که به قلعه رسیده اند موافقند که زیبایی جنگل و مسیر خود باعث ارزشمند شدن این پیاده روی است.

این قلعه از چندین قسمت تشکیل شده است که از مهمترین آنها می توان به مخزن آب ، دوازده دروازه ، زندان ، ۴۲ برج دیده بانی که سالم مانده اند ، خانه ها و محوطه های پادشاه اشاره کرد. محله های پادشاه در بالاترین نقطه قلعه واقع شده و از مناطق اطراف چشم اندازهای نفسگیر دارد.معماری این قلعه تماشایی نیز بسیار شبیه بناهای تاریخی مغولستان است. قلعه رودخان از مواد کاملاً طبیعی ساخته شده است. تمام اجزای استفاده شده در این قلعه از محیط اطراف گرفته شده است.

قلعه رودخان | فومن | Rudkhan Castle
قلعه رودخان

این قلعه خیره کننده در قلب جنگل انبوه که هنوز هم با شکوه خود پابرجاست اکنون به یکی از مهمترین نقاط گردشگری شهر فومن و استان گیلان تبدیل شده است. این قلعه تاریخی با ساختار و معماری منحصر به فرد و ویژگی های خاص استراتژیک و رزمی در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.برای اولین بار در سال ۱۸۳۰ پیش از میلاد ، دانشمند لهستانی ، الکساندر بورهکو چودکو ، هنگام تحقیق درباره بافت تاریخی گیلان ، قلعه رودخان را کشف کرد و محل این قلعه را در یادداشت های خود ثبت کرد. این قلعه مهم تاریخی که مدت ها مرکز حکام گیلان بوده است ، یکی از بزرگترین و باشکوهترین سنگرهای نظامی ایران است.

از آنجا که این قلعه تاریخی در مجاورت رودخانه ساخته شده است ، رودخان نامیده می شود. قلعه رودخان همچنین به عنوان “قلعه هزارپله” ، “حسامی” ، “ساکسار” ، “ساگسار” و “ساگسال” نامیده می شود.

قلعه رودخان | فومن | Rudkhan Castle
قلعه رودخان

قلعه رودخان از دو قسمت ارگ (محل زندگی حاکم و حرمسرا وی) و قورخانه (محل زندگی سربازان) تشکیل شده است. ارگ غربی از دروازه ورودی ، چشمه ، حوض ، آب انبار و انبار ، حمام ، شاه نشین و تعدادی از واحدهای مسکونی تشکیل شده است که توسط برج ها و پادگان ها احاطه شده اند. قلعه رودخان به طور کلی دارای دو ارگ و شانزده قراول خانه (اتاقی است که نگهبانان یک واحد نظامی در آن مستقر هستند). ارگ یا شاه قلعه در دو طبقه با آجر ساخته شده است و خانه قراول خانه دو طبقه با پنجره های متعدد است.

قلعه رودخان | فومن | Rudkhan Castle
قلعه رودخان

۴۲برج دیده بانی وجود دارد که قلعه را احاطه کرده اند ، اتاق های هشت ضلعی پوشیده از گنبد طاقدار. برج دیده بان ، با اتاق های هشت ضلعی پوشیده از طاق های گنبدی ، قلعه را احاطه کرده است. در اطراف دیوارها و برج ها حفره های شیب داری وجود دارد که برای شلیک و ذوب ریخته شده است. لازم به ذکر است که در طول تاریخ قلعه ، دشمن هرگز به این قلعه نفوذ ناپذیر نفوذ نکرده است.ورودی یا دروازه قلعه در ضلع شمالی واقع شده است. در دو طرف دروازه دو برج عظیم عظیم ساخته شده که در بالای آن کتیبه ای ساخته شده است و هم اکنون در موزه رشت نگهداری می شود.از روستای رودخان گرفته تا خود قلعه ، مناظر بسیار زیبایی وجود دارد که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. حمل و نقل با ماشین تا فاصله ۱٫۵ کیلومتری از قلعه امکان پذیر است. اگر می خواهید قلعه را ببینید ، باید ۹۳۵ (تقریباً ۱۰۰۰) پله از روستا تا خود قلعه بالا بروید ، به همین دلیل قلعه رودخان را “قلعه هزارپله” نیز می نامند که به معنی هزار پله است.

این قلعه، بزرگترین قلعه خشتی ایران و یکی از دیدنی ترین ، توریستی ترین و جاذبه های تاریخی ، در قلب طبیعت واقع شده و لذت بازدید از طبیعت گردی را با بازدید از بناهای تاریخی فراهم می کند. مسیر رسیدن به این قلعه شگفت انگیز بسیار زیباست.اگر به استان گیلان سفر می کنید ، فرصت دیدن قلعه رودخان برجسته را از دست ندهید. توصیه می شود پیاده روی خود را از صبح زود (به ویژه در تابستان که در طول روز بسیار گرم و مرطوب می شود) شروع کنید ، بنابراین می توانید از بازدید خود در یک محیط کم جمعیت بیشتر لذت ببرید