تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

 قلعه چالشتر

چالشتر یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است که قلعه‌های تاریخی آن موزه‌هایی را دل خود جای داده‌اند.در ادامه همراه وب سایت گردشگری هم اقلیم باشید تا با موزه های قلعه چالشتر بیشتر آشنا شوید.

چالشتر در۶کیلومتری شهرکرد واقع شده است. قلعه چالشتر یا قلعه خدارحم خان حدود ۱۲۰ سال پیش در دوره قاجار توسط خدارحم خان بنا شد. این قلعه که از جاذبه های دیدنی شهرکرد  محسوب می‌شود، از دو بخش حیاط بیرونی و اندرونی تشکیل شده است در قدیم از طبقه اول برای انبار و طبقه دوم برای پذیرایی از مهمانان طراحی شده بوده است .

اجاره روزانه خانه در تهران

قلعه چالشتر و مجموعه تاریخی آن به‌همراه خانه ستوده دارای تزیینات بسیاری است که در طراحی این قلعه و تزیینات آن تلفیقی از هنر ایرانی-اروپایی دخالت داشته است . شهر چالشتر  با داشتن مجموعه قلعه‌های تاریخی مانند خدارحم خان یا قلعه چالشتر (احداث شده در سال ۱۳۲۳ هجری قمری) و خانه ستوده، زمینه‌ مناسبی جهت راه‌اندازی موزه‌های مختلف در این مجموعه‌ تاریخی شده است.

مجموعه های تاریخی قلعه سه موزه را داراست که عبارت‌اند از:

۱. موزه‌ کار و زندگی

۲. موزه‌ مردم‌شناسی چالشتر

۳. موزه‌ آثار سنگی

موزه هایی قلعه چالشتر

۱. موزه کار و زندگی

با احیای قلعه‌ خدارحم خان در چالشتر که بازسازی آن از سال ۱۳۷۹ آغاز و در سال ۱۳۸۲  به اتمام رسید و اهدای ۶۴۰ قلم اشیای مردم‌شناسی باارزش از سوی یکی از فرهیختگان و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی استان، طبقه‌ همکف قلعه‌ خدارحم خان به‌منظور چیدمان بخشی از اشیای اهدایی، به موزه تبدیل شد. این موزه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳  افتتاح و بر اساس هویت و معرفی اشیائ ارائه شده در آن، موزه «کار و زندگی» (موزه مردم‌شناسی) نام‌گذاری شد.

این موزه در زیرزمین حیاط بیرونی قرار دارد که در آن، برش‌های مختلف از زندگی مردم بومی و سنتی منطقه‌ چهارمحال و بختیاری و عشایر آن منطقه به نمایش گذاشته شده است، از جمله ابزار و اثاثیه‌ای که مردم منطقه تا صدسال پیش، از آن‌ها استفاده می‌کردند: مانند کرسی، وسایل نخ‌ریسی و لبنیات‌سازی و همین طور مجسمه‌ مردمی با لباس‌های محلی بختیاری و قشقایی که همگی از اشیای این موزه هستند. ضمن اینکه معماری این مکان هم جالب است به‌طوری که کل زیرزمین، بدون استفاده از فلز، چوب، سقف زده شده است.

قلعه چالشتر

۲. موزه حمام قلعه چالشتر

حمام قدیمی قلعه با خزینه‌اش از دیگر موزه هایی دیدنی مجموعه‌ تاریخی و فرهنگی چالشتر است. این حمام در ضلع جنوبی منزل ستوده و ضلع شمالی قلعه خدارحم خان قرار دارد. حمام مزین به کاشی‌های آبی فیروزه‌ای و سفید سربی است. این موزه در سال ۱۳۸۵  در حمام خصوصی مجموعه تاریخی چالشتر معروف به حمام خان در کنار سایر موزه‌های این مجموعه راه‌اندازی شد.

در موزه‌ حمام، مجسمه‌ خدارحم خان و محمود خان با دلاک مخصوص و همچنین دیگ هفت جوش خزینه‌ آب گرم جالب توجه است. در این موزه با به نمایش گذاشتن ابزار و وسایل مربوط به استحمام به روش سنتی و نیز ماکت‌های انسانی در ابعاد واقعی با حالت‌های مختلف استحمام، سعی شده تا آثار فرهنگی را با این موضوع به‌طور دقیق  به بازدیدکنندگان بشناسانند

قلعه چالشتر

۳. موزه سنگ قلعه چالشتر

سنگ‌های عظیم و قطور عصاری، سنگ آسیاب، شیرهای سنگی، قوچ‌های سنگی در اشکال و ابعاد مختلف، سنگ قبرهای تخت و افراشته با خطوط و نقوش و ابعاد متنوع، عناصر سنگی منقوش به کار رفته در معماری مانند چهارچوب‌های سنگی، ستون‌ها، سرستون‌ها، پاستون‌ها، ازاره‌ها و فواره‌ها، حوض یک‌پارچه‌ سنگی قاجاری، سنگ آب‌ها، دست آس‌ها و هاون‌های مختلف و متنوع در سال ۱۳۷۹ از نقاط مختلف استان جمع‌آوری و با محوطه‌سازی حیاط قلعه‌ ستوده، موزه‌ سنگ  این استان به‌صورت بازو بسته تشکیل شد و از سال ۱۳۸۰ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

قلعه چالشتر

موزه‌های چالشتر فرهنگ و زندگی اجتماعی مردم این منطقه را به تصویر می‌کشند. این موزه‌ها در دسترس بازدیدکنندگان مجموعه تاریخی قلعه چالشتر قرار دارند و گردشگران می‌توانند در بازدید از قلعه‌ها و خانه‌های تاریخی چالشتر، موزه‌های موجود در این قلعه‌ها را نیز ببینند.

 موزه هایی قلعه چالشتر