تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

فصل تابستان بهترین موقع برای سفر به مناطق دیدنی ایران است. در بسیاری از شهرهای ایران، جاذبه‌های طبیعی ناب و بی‌نظیری وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها لحظات خوشی را به همراه خانواده سپری کنید. یکی از مناظر طبیعی و بسیار جذاب در ایران، آبشار سیبیه خانی روستای کرنق واقع در شهر خلخال است که زیبایی آن در کلام نمی‌گنجد. شاید باورش کمی سخت باشد که ایران با آب و هوای گرم و خشک، نزدیک به ۳۰۰ آبشار دائم و غیرفصلی دارد که هر کدام از آن‌ها منظره و طبیعت منحصر به فرد و مخصوص به خود را دارند. بدون شک آبشار سیبیه خانی از این قاعده مستثنی نیست و طبیعت بکر آن با آبشارهای دیگری که دیده‌اید، کاملا متفاوت است.

روستای کرنق یکی از روستاهای بسیار زیبای شهر خلخال است که علاوه بر این آبشار زیبا، طبیعت فوق‌العاده‌ای هم دارد. اگر می‌خواهید برای چند لحظه از زندگی شهری و دردسرهای آن جدا شوید و خود را به دل طبیعت بسپارید، توصیه می‌کنیم حتما از این آبشار و روستای زیبا دیدن کنید. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم قرار است راجع ‌به روستای کرنق و آبشار سیبیه خانی بیشتر توضیح دهیم پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

اجاره روزانه خانه در تهران

معرفی شهر خلخال و برخی از جاذبه‌های مهم آن

یکی از شهرهای مهم و توریستی استان اردبیل، شهر خلخال است که سالانه بسیاری از مسافران به قصد دیدن این شهر وارد استان اردبیل می‌شوند. خلخال در بخش جنوبی استان اردبیل قرار داشته و به استان زنجان متصل می‌شود. نام قدیمی این شهر، هیرو یا هروآباد بوده و پس از انقلاب به خلخال تغییر کرده است. این شهر حدود ۱۲ هزار سال قدمت دارد و با اینکه الان به عنوان یک شهر سردسیر شناخته می‌شود، در گذشته هر نقطه از این شهر آب و هوای مختلفی داشته است. شهر خلخال جاذبه‌های توریستی و طبیعی زیادی دارد و بدون شک آبشار سیبیه خانی روستای کرنق، یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی این شهر است. در ادامه راجع‌ به روستای کرنق و این آبشار بیشتر توضیح می‌دهیم.

 سیبیه خانی

روستای کرنق کجاست؟

در سراسر ایران مناطق گمنام و البته فوق ‌العاده زیبای زیادی وجود دارد، روستای کرنق هم یکی از این مناطق است. این روستا از توابع شهرستان خلخال استان اردبیل بوده که طبیعت بی‌نظیر و بکر آن چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. روستای کرنق یک روستای کوهستانی با آب و هوای سرد و خنک است و می‌توان تابستان‌ دلپذیری را در آن سپری کرد. مردم روستای کرنق، تات زبان هستند و گویش آن‌ها بسیار شبیه به گویش گیلکی است. با سفر به روستای کرنق و از دیدن آداب و رسوم سنتی مردم این روستا که دچار تغییر نشده‌اند، شگفت‌ زده خواهید شد. در این روستا هنوز هم می‌توان رگه‌های زندگی قدیمی را در جریان زندگی مردم مشاهده کرد.

این روستا مناظر طبیعی زیادی دارد که معروف‌ترین آن‌ها آبشار سیبیه خانی روستای کرنق است. آبشار یکی از جاذبه‌های زیبای طبیعی است و سالانه افراد زیادی برای دیدن آبشارها به مناطق مختلف ایران سفر می‌کنند. آبشار روستای کرنق از بلندترین آبشارهای ایران است اما متاسفانه به ثبت نرسیده است و به همین دلیل هم بسیاری از افراد از وجود این آبشار زیبا بی‌خبر هستند.

با دیدن آبشار سیبیه خانی روستای کرنق سایر آبشارهایی را که قبلا دیده‌اید فراموش خواهید کرد، زیرا طبیعت بکر و دست نخورده این آبشار را در هیچ جای دیگری نمی‌توانستید ببینید. با سفر به شهر زیبای خلخال علاوه بر بازدید از این روستا و آبشار سیبیه خانی، می‌توانید از دیگر مناظر طبیعی و تاریخی این شهر دیدن کرده و لحظات خوشی را در کنار خانواده خود سپری کنید. همچنین در این روستای زیبا می‌توانید از باغات میوه با درختان گردو، زردآلو، آلبالو، سیب و توت دیدن کرده و طعم بی‌نظیر محصولات آن‌ها را تجربه کنید.

روستای کرنق

معرفی آبشار سیبیه خانی روستای کرنق

اگر اهل طبیعت هستید و دوست دارید به مناطق جدید سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم سفر به آبشار زیبای سیبیه خانی روستای کرنق را در فهرست اولویت‌های خود قرار دهید. آبشار سیبیه خانی روستای کرنق یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که حدودا ۱۸۰ متر طول دارد. البته به دلیل بی‌توجهی مسئولین و عدم ثبت این آبشار در فهرست بلندترین آبشارهای ایران، کمتر کسی از این مساله اطلاع دارد. طبیعت اطراف این آبشار کمتر دستخوش تغییر شده و به همان شکل اصلی خود وجود دارد. در نزدیکی این آبشار منطقه شکار ممنوعی وجود دارد که در آن حیوانات وحشی مختلفی از جمله بزکوهی، یوزپلنگ، آهو و خرس قهوه‌ای دیده‌ شده‌اند.

آبشار سیبیه خانی روستای کرنق، از کوه آق داغ جاری می‌شود و در دامنه‌های این کوه می‌توان چشمه‌سارهای متعددی را مشاهده کرد. چشمه‌سارهایی که از رشته کوه آق داغ جاری می‌شوند آب رودهای مهمی نظیر گلبند رود، رودخانه زال و میانرودان را تامین می‌کنند. مهم‌ترین چشمه رشته کوه آق داغ، چشمه آق بلاغ است که در ارتفاع ۲۷۵۰ متری از سطح دریا قرار داشته و آبدهی قابل توجهی هم دارد.

در واقع چشمه آق داغ با خروج از دل کوه منجر به تولید آبشار طبیعی سیبیه خانی شده است. آبشار سیبیه خانی به دلیل ارتفاع زیاد لقب چشمه آبشار ایران را گرفته و با ۳۳۲۲ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین نقطه شهرستان خلخال به شمار می‌رود. جالب است بدانید که سیبیه در زبان تاتی به معنی سفید و خانی هم به معنی چشمه است که معادل ترکی آن آق بلاغ می‌شود.

آبشار سیبیه خانی

طبیعت گیاهی اطراف آبشار سیبیه خانی را چه گیاهانی تشکیل می‌دهند؟

همان‌طور که می‌دانید هر کجا که آب باشد، ردپای حیات گیاهی و جانوری هم وجود دارد. وجود آبشار سیبیه خانی روستای کرنق منجر به ایجاد طبیعتی بکر و بی‌نظیر در این منطقه شده است. در محیط پیرامون این آبشار می‌توان درختان بلندقامت و گیاهان دارویی مختلفی را مشاهده کرد. از گونه‌های مهم گیاهی در اطراف این آبشار می‌توان به قارچ‌های خوراکی و گیاهان دارویی خودرو نظیر گلپر اشاره کرد. اگر با انواع گیاهان دارویی آشنایی دارید، می‌توانید در هنگام سفر به این منطقه گیاهان دارویی طبیعی اطراف آبشار را به عنوان سوغات  جمع‌آوری کنید.

همان‌طور که گفتیم آبشار سیبیه خانی و چشمه آق داغ در منطقه حفاظت شده آق داغ قرار گرفته‌اند و شکار در این منطقه ممنوع است. منطقه حفاظت‌ شده آق داغ جزو مهم‌ترین مناطق حیات وحش استان اردبیل به شمار می‌رود.

چگونه می‌توان به روستای کرنق سفر کرد؟

تا چند سال پیش، روستای کرنق و طبیعت بکر آن برای اکثر مردم ناشناخته بودند اما اخیرا برخی از شرکت‌ها و گروه‌های کوهنوردی در این منطقه تورهای مختلفی برگزار کرده‌اند که باعث رونق صنعت توریسم و گردشگری این روستا شده است. اگر قصد سفر به روستای کرنق و بازدید از آبشار سیبیه خانی روستای کرنق را دارید، بهتر است از خودروی شخصی استفاده کنید. دلیل این امر این است که خودروهای عمومی که به سمت این آبشار می‌روند، بسیار کم هستند.

اگر ماشین شخصی ندارید هم می‌توانید با اتوبوس، قطار و یا هواپیما به استان اردبیل سفر کرده و سپس با اتوبوس به شهر خلخال بروید و خودتان را به این روستای زیبا برسانید. نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به این آبشار زیبا، از طریق روستای لرد از توابع شاهرود خلخال امکان ‌پذیر است. برای بازدید از آبشار سیبیه خانی روستای کرنق نیازی نیست هزینه‌ای پرداخت کنید.

نکات مهمی که برای سفر به روستای کرنق باید به آن‌ها توجه کنید

برای تجربه یک سفر لذت بخش و بازدید از آبشار سیبیه خانی روستای کرنق، لازم است قبل از عزیمت به این روستا به یک سری نکته توجه کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکاتی را که قبل از سفر به روستای کرنق باید به آن‌ها توجه کنید توضیح می‌دهیم.

  • حتی اگر در فصل تابستان قصد سفر به این روستا را دارید، لباس به اندازه کافی با خودتان به همراه داشته باشید. زیرا این روستا یک روستای کوهستانی بوده و هوای بسیار سردی را به خصوص در مسیر آبشار تجربه خواهید کرد.
  • یادتان باشد پس از دیدن این آبشار و گذراندن لحظاتی خوش در طبیعت بکر آن بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، محل اقامت خودتان را به همان شکل اول درآورید.
  • از آسیب به مزارع، گیاهان و حیوانات این منطقه شدیدا خودداری کنید و در حفظ طبیعت کوشا باشید.
  • از کندن و شکستن شاخه‌های درختان برای روشن‌کردن آتش خودداری کنید و تجهیزات تهیه آتش را به همراه داشته باشید.
  • اگر آتش روشن کردید، حتما قبل از خروج از این منطقه آن را خاموش کنید.
  • کیسه زباله حتما به همراه داشته باشید و از رهاکردن زباله در اطراف آبشار سیبیه خانی روستای کرنق و تمام مناطق طبیعی پرهیز کنید.
  • کیسه خواب، چادر مسافرتی و پاوربانک حتما به همراه داشته باشید، به خصوص اگر قصد دارید شب را در اطراف این آبشار به صبح برسانید.
  • از ورود بدون اجازه به باغات میوه اکیدا خودداری کنید.

روستای کرنق

سخن پایانی

ایران دارای آب و هوای گرم و خشک است و بخش زیادی از آن را مناطق گرم و کویری تشکیل می‌دهند. به همین دلیل بسیاری از مردم ایران ترجیح می‌دهند تابستان و تعطیلات خودشان را در مناظر طبیعی خنک و کوهستانی سپری کنند. بهترین فصل برای سفر به شهرهای کویری نظیر خلخال فصل بهار است که هوا خنکی دلپذیری دارد. اگر قصد دارید یک سفر به یاد ماندنی و خاطره ‌انگیز را تجربه کنید، توصیه می‌کنیم از سفر به شهر خلخال و دیدن آبشار سیبیه خانی روستای کرنق غافل نشوید. این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای ایران بوده و به دلیل عدم ثبت آن، دارای طبیعتی دست نخورده و بکر است. علاوه بر این شما می‌توانید از روستاهای اطراف روستای کرنق و مناظر طبیعی آن‌ها نیز دیدن کنید.