پرواز داخلی رسپینا

آبشار سیبیه خانی

آبشار سیبیه خانی روستای توریستی لرد خلخال ، آبشاری است با طول ۱۸۰ متر،ملقب  به طولانی ترین آبشار «چشمه آبشار» ایران را به خود اختصاص داده است. در ادامه همراه وب سایت گردشگری هم اقلیم باشید تا با آبشار سیبیه خانی بیشتر آشنا شوید.

این آبشار در روستای توریستی لرد ( بهشتی گمشده ) از توابع بخش شاهرود خلخال استان اردبیل با ارتفاع ۳۳۲۲ متر از سطح دریا، بالا ترین نقطه شهرستان خلخال بشمار می‌رود. در دامنه‌های این رشته کوه چشمه سارهای فراوانی وجود دارد که تأمین‌کننده آب جریان‌هایی چون میانرودان، گلبند رود، رودخانه زال و… می‌باشند.

سیبیه خانی

مهم‌ترین چشمه این ناحیه که میزان آبدهی قابل توجهی دارد، چشمه سبیه خانی است. این چشمه که در بالا قرار گرفته و آب بسیار سردی را حتی در گرم ترین روزهای تابستان دارد و خواص اعجاب انگیزی دارد،پس از خروج، آبشار بسیار زیبا و با دورنمای جالب و دیدنی و سفید رنگ تشکیل می‌دهد.سیبیه در زبان تاتی یعنی سفید و خانی هم به معنی چشمه است یعنی چشمه سفید و همان اغ بلاغ ترکی است.

وجود گونه‌های متنوع گیاهی درختی و علفی، خصوصا دارو های گیاهی مانند قارچ های طبیعی خوراکی، گلپر و . . . در پیرامون این آبشار زیبایی آن را دو چندان می‌نماید. آب این چشمه،  سر آغاز پیدایش تشکیل یکی از سر شاخه‌های اصلی رودخانه زال می‌باشد که از طریق این رود به رودخانه قزل اوزن میریزد . این چشمه و آبشار در محدوده منطقه حفاظت شده آق داغ که مهم‌ترین زیستگاه حیات وحش در استان اردبیل است، قرار دارد. نزدیکترین راه ارتباطی به آبشار سیبیه خانی، از طریق روستای توریستی لرد که در بخش شاهرود خلخال واقع شده، میسر است.

آبشار سیبیه خانی

همه ساله ،کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت، بخصوص در فصل بهار، این منطقه بکر و دست نخورده را مقصد خود قرار می دهند. اخیرا تورهای گردشگری نیز، در این منطقه برگزار میگردد و این، باعث رونق صنعت توریسم در روستا گردیده است.

بهترین فصل برای دیدن شگفتی های منطقه، شنیدن صدای کبکان و بلبلان و صدای روح بخش آب، فصل بهار، بویژه ماه های اردیبهشت و خرداد می باشد.

اجاره سوئیت و ویلا در سپنجا