تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه یکی از جاهای دیدنی قشم است که به دلیل ظاهر عجیب و شگفت انگیزش در ایران و دنیا شهرت خاصی پیدا کرده است.شکل ظاهری این تنگه حاصل فعالیت عوامل و پدیده های طبیعی است که در طی میلیون ها سال دراین مکان انجام شده است.وقتی به تنگه چاهکوه سفر کنید احساس خواهید کرد که به سیاره‌ی دیگری پا گذاشته اید.با مجله گردشگری هم اقلیم همراه باشید تا با این مکان شگفت انگیز آشنا شویم.


همچنین بخوانید : مراکز خرید قشم

photo ۲۰۲۰ ۱۱ ۱۰ ۱۲ ۲۴ ۱۷

تنگه چاهکوه کجاست ؟

چاهکوه تنگه ای شگفت انگیز و بسیار دیدنی است که در جنوب ایران و در شرق جزیره قشم قرار دارد.این تنگه که یکی از عجایب هفتگانه قشم محسوب می‌شود دارای 100 متر عمق است و صخره هایی با ظاهر عجیب و غیر معمولی در آن دیده می‌شود.

تنگه چاهکوه قشم

سازمان منطقه آزاد قشم از این منطقه به عنوان تنگه مقدس چاهکوه یاد کرده است چراکه این دره در سالیان دور از تقدس خاصی برای مردمان ایران برخوردار بوده و از آن برای ذخیره آب استفاده می‌شده است.البته با توجه به زیبایی های شگفت انگیز این دره ، هنوز هم می‌توان از آن به عنوان یک منطقه خاص یاد کرد.

دیدنی های تنگه چاهکوه

وقتی وارد این تنگه شوید تصاویر بسیار زیبایی از صخره ها و سنگ های غول آسا را خواهید دید که در هر 2 طرف تنگه قرار دارند و باید از بین آن ها رد شوید.در این مسیر باید از جاهایی عبور کنید که گذر از آن ها غیر ممکن به نظر می‌رسد.در بعضی مسیرها دیوار ها به هم خیلی نزدیک می‌شوند و برای عبور مجبورید به پهلو حرکت کنید.با همه این سختی ها ، شک نکنید که رفتن به تنگه چاهکوه شما را به یک دنیای جدید و پر از شگفتی وارد می‌کند.

کلیک کنید
مراکز خرید قشم

تنگه چاه کوه قشم

صخره هایی که در تنگه چاه کوه قرار دارند بر اثر تغییرات فرسایشی که در طول میلیون ها سال اتفاق افتاده به وجود آمده اند و شکل جالبی به خود گرفته اند.در بعضی قسمت ها خط ها و شکاف های زیبایی به چشم می‌خورد که در نوع خود جالب هستند.


در هم اقلیم بخوانید : بهترین رستوران های قشم


جدا از پیاده روی و بازدید از مناطق شگفت انگیز ، این تنگه برای کسانی که به عکاسی علاقه دارند و این هنر را به صورت حرفه ای دنبال می‌کنند بسیار جذاب و مناسب است چراکه سوژه های زیادی برای عکاسی در آن یافت می‌شود.

بازدید از این تنگه در شب نیز بسیار جذاب  است و دیدن فضای بالای سر که به آسمانی پر ستاره منتهی می‌شود یکی از شکفت انگیز ترین تصاویر سفر شما خواهد بود.

چرا نام این تنگه را چاهکوه گذاشتند ؟

بر اثر فرسایش چاله ها و حفره های زیادی به طور طبیعی در تنگه چاهکوه شکل گرفت.اهالی منطقه چنین می‌گویند که به دلیل وجود 4 حلقه چاه در نقطه شروع آن بازمی‌گردد که برای هدایت آب توسط اهالی روستای نزدیک به دره که چاهو نام دارد حفر شده اند.

تنگه چاهکوه قشم کجاست

از این چاه به عنوان محلی برای ذخیره آب باران و استفاده می‌شد و همچنین منبعی برای آب شیرین منطقه بوده است.قرار گرفتن منظم این چاه ها در کنار هم باعث شده تا تصاویر زیبایی ثبت شود.جالب است بدانید این چاه ها دارای بیش از 400 سال قدمت هستند.

بهترین زمان سفر به تنگه چاهکوه

با توجه به این موضوع که آب و هوای جزیره قشم در بیشتر روزهای سال بسیار گرم است بهتر است فصل پاییز یا زمستان را برای سفر به قشم و بازدید از این جاذبه انتخاب کنید.اما با توجه به دیواره های بلند تنگه چاهکوه ،در فصل بهار و تابستان نیز گرمای آزار دهنده ای را شاهد نخواهید بود.

کلیک کنید
چلوکبابی امید مشهد

چاهکوه

چگونه به تنگه چاهکوه برویم ؟

برای رفتن به تنگه چاه کوه باید ابتدا به جزیره قشم بروید و خود را به میدان درگهان برسانید.سپس با گذراندن مسیری 20 کیلومتری در جادبه غربی این میدان ، به سمت روستای چاهوی شرقی رفته و پس از حدود 2 کیلومتر به تنگه برسید.

در آخر پیشنهاد می‌کنیم در سفر به جزیره قشم حتما از تنگه‌ی شگفت انگیز چاهکوه بازدید کنید و ساعاتی را در آن به پیاده روی و بازدید از صخره ها زیبا بپردازید.حتما پیش از سفر کفش مناسب پیاده روی ، بطری آب و خوراکی های مقوی همراه داشته باشید تا سفری دلچسب و بدون مشکل را تجربه کنید.

اجاره سوئیت و ویلا در سپنجا