تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

خانه آقازاده

در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم شما را با خانه آقازاده آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید تا با این خانه تاریخی آشنا شوید.

یکی از خانه های قدیمی شهرستان ابرکوه خانه آقازاده است این خانه در بافت قدیم واقع گردیده و از نظر معماری و بکارگیری عناصر معماری سنتی ایران در خور توجه است. این خانه متعلق به سید حسین ابرقویی از سادات و اعیان شهر ابرکوه بوده است . این بنا با مساحتی بالغ بر 820 مترمربع بصورت حیاط مرکزی بوده و عمارت در سه جبهه به منظور استفاده در فصول مختلف سال استقرار پیدا کرده است. اتاق جنوبی خانه بصورت صلیبی و شکم دریده ساخته شده است. وجود حوض سنگی در وسط حیاط خانه، فضای خانه بخصوص تالار را طراوت خاصی بخشیده است.خانه آقازاده

اجاره روزانه خانه در تهران

قسمت شاخص و جالب توجه خانه آقازاده ، بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی است که درنوع خود بی نظیراست . ارتفاع بادگیر 18 متر و مساحت آن 18 متر مربع می باشد. در دهانه بادگیر 19 عدد دریچه تنظیم هوا وجود دارد که با بادگیر دومی هماهنگی و ارتباط دارد. در کنار آن، یک کلاه فرنگی با تزئینات مقرنس کاری بسیار زیبا وجود دارد.

بادگیر و کلاه فرنگی به ترتیب حکم خنک کردن (کولر) و نور رسانی (نورگیر) فضای زیرین و تالار خانه را انجام می دهند. قدمت خانه آقازاده به دوره قاجاریه باز می گردد و در فهرست آثار ملی ایران تحت شماره 1838 به ثبت رسیده است.خانه آقازاده

وقتی از در خانه وارد حیاط می شوید، حوض بزرگی در میانه حیاط، قابل رویت است. اتاق های خانه را به دلیل خاصی در سه جهت حیاط ساخته اند، که قابل توجه می باشد. در واقع، علت این امر آن است که ساکنین خانه بتوانند در فصول مختلف سال از اتاق های مختلف استفاده کنند. برای مثال، در فصل تابستان اتاقی انتخاب می کردند که پشت به آفتاب باشد. در این صورت نور مستقیما به اتاق نمی تابید و محیط خانه خنک می ماند.

اتاق های این بنا هر کدام معماری خاص خود را دارند. اتاق اصلی این بنا به صورت صلیبی (شکم دریده) ساخته شده است. این اتاق در قسمت جنوبی حیاط قرار گرفته است.

اتاق ضربدری ۵ در دارد که درب های آن به حیاط باز می شود. اتاق های دیگر این بنا در ضلع شرقی و غربی قرار دارند. اتاق ضلع شرقی سه در و دیگری ۵ در دارد.

طراحی کلاه فرنگی این بنا به گونه ای انجام شده است که نور به راحتی وارد اتاق ها شود. وجود کلاه فرنگی باعث می شود که نور خورشید به خانه بتابد و خانه را روشن تر کند. کلاه فرنگی خانه آقازاده به صورت ۸ وجهی ساخته شده است.خانه آقازاده

اطلاعات بازدید 

  • ساعت و روز بازدید: همه روزه از ساعت هشت صبح تا ۲۱:۳۰ شب
  • هزینه بلیط (از آبان ۱۳۹۸): برای بازدیدکنندگان داخلی معادل ۳۰۰۰ تومان؛ برای بازدیدکنندگان خارجی معادل ۲۰ هزار تومان
  • نشانی: ابرکوه، میدان امام حسین (ع)، خیابان شهید باهنر، مجموعه تاریخی آقازاده