تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

دروازه قرآن شیراز

در این مقاله از معرفی مکان های دیدنی شیراز شما را با یکی از مکان های تاریخی این شهر بنام دروازه قرآن آشنا خواهیم کرد. در ادامه با مجله گردشگری هم اقلیم همراه باشید.

اجاره روزانه خانه در تهران

شیراز یکی از شهر های بزرگ و محبوب ایران است که جاذبه های زیادی را در خود جای داده است.این شهر یکی از تاریخی ترین شهر های ایران و یکی از مهم ترین مکان ها گردشگری کشور عزیزمان به حساب می آید.ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۰۰ متر است و در دامنه های رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.

دروازه قرآن شیراز

همان طور که گفتیم شیراز پر است از جاذبه های تاریخی و گردشگری که هر ساله گردشگران زیادی را حتی از کشور های دیگر به خود جذب می کند.از مهم ترین جاذبه های این شهر می توان به آرامگاه حافظ –  آرامگاه سعدی –  باغ نارنجستان قوام –  مسجد نصیرالملک و … اشاره کرد. اما در این مطلب از هم اقلیم قصد داریم شما را به یکی دیگر از جاذبه های شیراز به نام دروازه قرآن آشنا کنیم.

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز در دوران آل بویه ساخته و جزو ۶ دروازه تاریخ باقی مانده در این شهر است.البته این دروازه بارها ویران و بازسازی شده است که ویران شدن آن در سال ۱۳۱۵ هجری قمری یکی از این موارد است.اما دروازه قرآن فعلی را شخصی به نام حسین ایگار ساخته و به مردم شهر شیراز هدیه کرده است.

مردم شیراز در سال های دور اول هر ماه قمری از  زیر این دروازه عبور می کردند و خود را در برابر بلاها بیمه می کردند.آن ها بر این عقیده بوند که کلام الله مجید تا پایان هر ماه آنان را از بلایا حفظ می کند.در بالای طاق این دروازه اتاقی در نظر گرفته شده و  دو قرآن در آن گذاشته شده است.

لازم به ذکر است هر کدام از این قرآن ها ۱۵ جزء را شامل بودند.جالب است بدانید هر جلد از این قرآن ها تقریبا ۵۱ کیلو وزن داشتند اما با توجه به گذر زمان و آسیب هایی که به آن ها وارد شده است هم اکنون وزن تقریبی ۲۱ کیلوگرم را دارا می باشند.

اگر به شیراز سفر کردید حتما از دروازه قرآن شیراز بازدید کنید چرا که این مکان هم مانند دگر مکان های تاریخی ایران از معماری بسیار زیبایی برخوردار است.نمای آن با کاشی های هفت رنگ ساخته شده است و جایگاه قرآن به شکل مستطیل شکل بالای طاق  دروازه ایجاد شده است.

پیشنهاد می کنیم قبل از سفر به شیراز با تخت جمشید نیز بیشتر آشنا شوید.

دروازه قرآن شیراز


مقالات بیشتر بخوانید :