تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم دیدنی های بندر دیلم را به شما معرفی خواهیم کرد. برای آشنایی با دیدنی های این شهر در استان بوشهر در ادامه با ما همراه باشید.

استان بوشهر از استان های جنوبی ایران است که در حاشیه خلیج فارس واقع شده و به دلیل صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت، کشاورزی و نخلداری، از اهمیتی ویژه برخوردار است و پایتخت انرژی ایران لقب گرفته است. بوشهر بندری شبه جزیره ای محسوب می شود و یکی از زیباترین بندرهای جنوب کشور است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. یکی از بنادر زیبای این استان شهر بندر دیلم است.

اجاره روزانه خانه در تهران

بندر دیلم (Bandar Deylam) شهرستانی است که آوازه اش با شرجی و گرما، تجارت و دریانوردی، صید ماهی و میگو و غذاهای بومی و محلی همچون قلیه ماهی، مچبوس ماهی و لِلَک عجین شده است. دیلم شمالی ترین شهرستان استان بوشهر و در ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است. شهرستان دیلم  ۶۵ کیلومتر با ساحل نیلگون خلیج همیشه فارس همجواری دارد. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و امام حسن و دو شهر بندری دیلم و امام حسن بوده و دارای ۳۷ روستا از عامری در شمالی ترین نقطه آن تا شیرونک در جنوبی ترین نقطه آن است. در ادامه دیدنی های بندر دیلم را به شما معرفی می کنیم.

جاهای دیدنی بندر دیلم

بندر دیلم به عنوان یکی از شهرهای ساحلی جنوب غربی ایران، دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار است. در ادامه برخی از جاهای دیدنی مهم بندر دیلم را معرفی می کنیم:

پلاژ و ساحل ماسه ای دیلم

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری این شهرستان پلاژ فوق العاده زیبا و ماسه ای بندر دیلم است که دارای ماسه های نرم و یک دست بوده واز خور یُفره (آبراه اصلی دیلم) تا خور جِن (یکی از خورهای معروف دیلم) کشیده شده و بدون اغراق می توان گفت که یکی از بی نظیرترین سواحل استان و حتی کشور به حساب می آید. وسعت ساحل زییای دیلم و ماسه های نرم آن موجب شده تا مسافران نوروزی همه ساله با خودروهای خود تا کنار آب رفته و از نزدیک از دریا و هوای مطبوع بهاری لذت ببرند و به شنا در دریا، قایق سواری، اسب سواری، موتورسواری و ماشین سواری بر روی ماسه های نرم ساحلی بپردازند.

دیدنی های بندر دیلم
دیدنی های بندر دیلم

بندر امام حسن

بندر امام حسن در 30 کیلومتری شهرستان دیلم با وجود تفرجگا ها و جاذبه های گردشگری مکان مناسبی برای اقامت مسافران نوروزی است.وجود پارک ساحلی خلیج فارس، پارک سینیز، نخلستان و بقعه امامزاده امام حسن (ع) از مکان های دیدنی این شهر است. پارک ساحلی خلیج فارس و سینیز و همچنین چشم انداز غروب زیبای خورشید از کنار نخلستان امام حسن در کنار تاسیسات عظیم نفت فلات قاره جلوه زیبایی به این بندر داده و آنرا جزو یکی از سواحل زیبای استان بوشهر و از مناطق دیدنی شهرستان دیلم کرده است.

حسن

بندر تاریخی حماد

بندرحماد در شمال بندردیلم از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است که با طبیعت زیبا و بِکر،سایه سار درختان کهور،آرامش و سکوت جزیره،نرمی ماسه های دست نخورده و غروب زیبای خورشید جلوه ای وصف ناپذیریی از خلقت خالق یکتا را برای هر دوستدار طبیعت و گردشگری ترسیم کرده است. وجود انواع‌ گَبگابهای (خرچنگ) کوچک و بزرگ، گُچ (صدف)‌، گوش‌ ماهی، حلزون‌ و شِلَمبو (نوعی‌ ماهی‌ دوزیست‌)‌ از دیگر زیبایی های این بندر تاریخی و قدیمی است.

دیدنی های بندر دیلم
دیدنی های بندر دیلم

تفرجگاه ها

علاوه بر ساحل، پارک آبی خاکی دیلم، پارک جنگلی عامری، جنگل بیدو، کوه بیکس و جنگل دره امیری نیز از جمله تفرجگاه های شهرستان دیلم است که در ایام نوروز میزبان گردشگران و مسافران نوروزی است تا اوقات خوشی را برای خود رقم بزنند.

949113

قلعه حصار دیلم

قلعه حصار قلعه‌ای تاریخی است که با ۴۰۰۰ متر مربع مساحت، در روستای حصار از توابع شهرستان دیلم قرار دارد. حدود ۱۱۰ سال پیش، این قلعه توسط آقا خان لیراوی و حاکم دهقان لیراوی ساخته شد. چهار برج قلعه محل نگهبانی تفنگ‌چیان خارک بوده‌ است. همچنین ۱۵ اتاق و یک حمام هم در این قلعه وجود دارد که حمام آن دارای خزینه با آب گرم بوده است. سقف را با بوریا و چوبی بسیار محکم به نام چندل پوشانده‌اند. در ساخت اتاق‌ها نیز از چوب ساج و ملاتی محلی به نام چاری استفاده شده ‌است. این بنا از قلعه‌های زیبای حاشیه خلیج فارس به‌شمار می‌رود.

دیدنی های بندر دیلم
دیدنی های بندر دیلم

بازار کویتی ها و بازارچه ساحلی

بازار کویتی ها در مرکز شهر و بازارچه ساحلی در انتهای خیابان ساحلی جنوبی ازدیگر جاذبه های گردشگری و قابل سرمایه گذاری این شهرستان است و یکی دیگر از عوامل حضور مهیمانان و گردشگران نوروزی در این منطقه وجود همین دو بازار مهم و معروف دیلم است.

13980103000477 Test NewPhotoFree

برپایی بازارچه فصلی دستفروشان در ایام نوروز در کنار ساحل دیلم از دیگر جاذبه های این شهر توریستی است که عرضه انواع اجناس ایرانی و خارجی در غرفه های کوچک و بزرگ به قیمت مناسب و هیاهوی بازارچه و شلوغی آن علاوه بر مسافران نورزوی، دیلمی ها رو هم در ایام نوروز به این بازارچه می کشاند. اجناس خارجی در این شهر با قیمتی کمتر از بازار ایران به فروش می رسند به طوری که از استان های همجوار و حتی دیگر استان ها برای خرید به این شهر می آیند. به همین دلیل در ایام تعطیل شلوغ ترین شهر استان بوشهر است.

دیدنی های بندر دیلم
دیدنی های بندر دیلم

اسکله صیادی و تجاری دیلم و بازار ماهی فروشان

اسکله صیادی و تجاری دیلم و همچنین بازار ماهی فروشان ازدیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان بوده که موجب شده تا گردشگران با حضور در کنار لنجهای صیادی و باری و تماشای خور و لنجها و قایق ها و خرید ماهی و میگوی تازه از این بندر زیبای جنوبی لذت ببرند.

N2902013 4433062

کمپینگ ساحلی

وجود سه کمپینگ اقامتی در خیابان ساحلی، کنار بازارچه ساحلی و گلزار شهدای گمنام این شهر که دارای پارکینگ، آلاچیق، آبخوروی، تانکرهای مخصوص شستشو، اقامتگاه مناسب و امن، مساجد قلعه و اشرف و نور، رستوارن ها و کبابی ها و امکان فروش مواد غذایی، سرویس های بهداشتی و حمام عمومی هستند، فضای مناسب و امنی را برای اقامت و حضور طولانی مدت گردشگران و میهمانان در ایام نوروز و سایر ماه های سال فراهم کرده است.

دیدنی های بندر دیلم
دیدنی های بندر دیلم

بناهای تاریخی و مذهبی

خرابه های بندر مهروبان (24 کیلومتری شمال بندر دیلم)، امام زاده حسن (شهر امام حسن)، عمارت تاریخی حاج رئیس التجار و عمارت دیلمی پور، امام زاده بی بی حلیمه، کاروانسرای حاج حسن خان لیراوی، قلعه چاه تلخ، قلعه آقاخان مسیح خان در روستای باستین، آب انبارهای سنگ و ساروج در محوطه تاریخی اسلجان در روستای شهرویران و… از آثار مذهبی و تاریخی در شهرستان دیلم است.