تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

راهنمای سفر با هواپیما ؛ اولین سفر با هواپیما قطعا برای همه استرس آور و همراه با کمی ترس می‌باشد. اما پس از گذراندن سفر اول، حتما از سفر‌های هوایی بیشتر خوشتان خواهد آمد. اگر می‌خواهید تمام نکات و مراحل یک سفر هوایی را بدانید و راحت و بدون دردسر سفر کنید، با هم اقلیم همراه باشید با یک راهنمای سفر دیگر و این‌بار راهنمای سفر با هواپیما.

راهنمای سفر با هواپیما

اجاره روزانه خانه در تهران

تهیه بلیط هواپیما

اولین گام برای سفر با هواپیما، خرید بلیط می‌باشد. شما به راحتی هرچه تمام‌تر، همانطور که در خانه یا محل کار خود هستید می‌توانید بلیط هواپیما را به صورت آنلاین خریداری کنید. شما می‌توانید با جستجو کردن در اینترنت سایت‌های مختلفی را در زمینه فروش آنلاین بلیط، پیدا کنید. پس از ورود به این سایت‌ها مبداء و مقصد را انتخاب کرده، همچین تاریخ سفر را هم تعیین می‌کنید.

سفر با هواپیما

پس از ورود اطلاعات، با جستجو کردن می‎‌توانید پرواز‌های مختلف با ایرلاین‌های متفاوت را مشاهده کنید که با توجه به سلیقه خود یکی را انتخاب کرده و با توجه به دستورالعمل‌های سایت، اطلاعات خود را وارد می‌کنید. سپس شماره بلیط به ایمیل شما ارسال خواهد شد. این شماره را نزد خود نگه دارید.

مدارک شناسایی برای سفر با هواپیما

سفر با هواپیما

برای سفر با هواپیما احتیاج به مدارک شناسایی دارید. برای سفرهای داخلی تنها کارت شناسایی برای تهیه بلیط کافی است. اما اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، باید پاسپورت خود را همراه با حداقل ۶ ماه اعتبار همراه داشته باشید.

بار مجاز در هواپیما

راهنمای سفر با هواپیما ؛ قبل از بستن چمدان خود از مقدار بار مجاز ایرلاین خود اطمینان حاصل کنید. با مراجعه به سایت ایرلاین می‌توانید شرایط مجاز بار سفر را مطالعه بفرمایید. مقدار بار, با توجه به ایرلاین‌های مختلف، متفاوت است. اما معمولا مقدار مجاز بار ۲۰ الی ۳۰ کیلوگرم برای هر مسافر می‌باشد. اگر مقدار بار شما بیشتر از حد مجاز باشد مجبور به پرداخت هزینه برای هر کیلو اضافه بار خواهید بود.

سفر با هواپیما

همچین شما می‌توانید حداکثر ۵ کیلوگرم بار نیز با خود به داخل کابین ببرید. سعی کنید لوازم مهم و ضروری خود را با خود همراه داشته باشید و به داخل کابین بیاورید. لوازمی مثل: پول، مدارک شناسایی، لپ‌تاپ، دوربین و…

البته وسایلی که با خود به داخل می برید محدودیت‌هایی دارند. مثلا شما می‌توانید تنها ۱۰۰ میلی لیتر از هر نوع مایعی هراه خود داشته باشید به شرطی که در یک ظرف شفاف و قابل مشاهده باشد..

حضور در فرودگاه

برای پروازهای داخلی ۲ و برای پروازهای خارجی ۳ ساعت قبل از ساعت پرواز در فرودگاه حاضر باشید. تا کارهایتان مرحله به مرحله پیش برود. دیر کرد شما ممکن است باعث شود به پرواز نرسید. خوب است بدانید نیم ساعت قبل از پرواز گیت بسته می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌توانید سوار هواپیما شوید.

سفر با هواپیما

پذیرش هواپیما

از تابلوهای راهنما کمک بگیرید و به دنبال پذیرش ایرلاین خود بگردید (Check-in). پس از مراجعه به پذیرش مدارک لازم را ارائه کنید تا کارت پرواز خود را دریافت کنید. شماره صندلی شما در این مرحله مشخص می‌شود که می‌توانید آن را روی کارت پروازتان مشاهده کنید. سپس بارها و چمدان‌هایتان را برای وزن‌کشی روی ترازو قرار می‌دهید؛ مشخصات شما را روی آن‌ می‌چسبانند و سپس بار به هواپیما منتقل می‌شود. در آخر از مسئول پذیرش کارت پرواز و پاسپورت یا کارت شناسایی خود را دریافت می‌کنید.

سفر با هواپیما

گیت امنیت فرودگاه

پس از دریافت کارت پرواز منتظر می‌مانید تا نوبت شما برسد. مراحل کار را می‌توانید از روی تابلوهای راهنما مشاهده کنید. بعد از اعلام تابلوهای راهنما به مکان مشخص شده می‌روید تا پاسپورت و کارت شناسایی شما بازرسی شود. سپس نوبت عبور از گیت امنیت می‌شود. قبل از عبور از زیر این دستگاه می‌بایست وسایل فلزی خود را درون سبد مخصوص قرار دهید. وسایلی مثل: گوشی، کیف‌پول، کمربند، ساعت، دستبند ، گردنبند و کیف همراه. پس از عبور از زیر دستگاه، می‌توانید وسایل خود را از همان سمت گیت بردارید.

سفر با هواپیما

سوار شدن در هواپیما

در مرحله آخر باید منتظر اعلام تابلو‌های راهنما باشید تا اعلام کند وقت آن رسیده است که سوار هواپیما شوید. سپس شما با توجه به تابلو، به گیت مخصوص پروازتتان میروید و با نشان دادن بلیط و پاسپورت خود به سمت هواپیما حرکن می‌کنید تا سوار آن شوید.

سفر با هواپیما

داخل هواپیما

پس از ورود به داخل هواپیما با توجه به شماره صندلی خود، آن را پیدا کرده و مینشینید. شما حق نشستن بر روی صندلی دیگری را ندارید و اگر احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید پس از سوار شدن همه، این مشکل را به مهماندار هواپیما اطلاع دهید تا در صورت امکان جای شما را با شخص دیگری عوض کند. همچنین بار و کیف‌های همراهتان را می‌توانید در محفظه بالای سر خود قرار دهید.

سفر با هواپیما

فرود آمدن هواپیما

پس از فرود آمدن هواپیما فراموش نکنید که بار و چمدان‌های خود را از قسمت تحویل بار، تحویل بگیرید. برای این کار با توجه به راهنماهای روی تابلو عمل کنید و پس از رسیدن به دستگاه، منتظر بمانید تا چمدان‌تان برسد و آن را تحویل بگیرید. امیدواریم با مطالعه موارد بالا سفری راحت و بدون دردسر داشته باشید.

سفر با هواپیما