تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

روستای فشکور

در این مطلب از مجله گردشگری هم اقلیم شما را با روستای فشکور ، یکی از مناطق ییلاقی در منطقه چالوس آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

روستای فشکور یکی از روستاهای پر جاذبه ایران است روستایی که در نزدیکی چالوس و در استان مازندران واقع شده است. این روستا یکی از دهکده های توریستی و ییلاقی است که دارای جذابیت های زیادی است از طبیعت زیبای این روستا می توان به پوشش های گیاهی سرسبز، مراتع جنگلی، چشمه ها و کوه ها اشاره کرد همچنین این روستا دارای قدمت تاریخی و بناهای تاریخی است.

اجاره روزانه خانه در تهران

روستای فشکور چالوس از آن دسته از روستاهای بسیار دیدنی و خوش آب و هوای کشورمان محسوب می شود. این روستا با چند هزار سال قدمت در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا و در میان رشته کوه های البرز با مناظر طبیعی زیبا از کوه، دره، جنگل، مرتع و چشمه های جوشان است که بی شک طبیعتی بسیار بکر را در دل خود پنهان کرده است.

روستای فشکور

پیشینه تاریخی روستا

همانطور که بیان شد این روستا قدمت تاریخی بسیار زیادی برخوردار است و یکی از جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار مهم در چالوس است شواهد تاریخی مهمی که از این منطقه یافت می شود نشان می دهد که این دهکده یک دهکده تاریخی است آثار تاریخی و قدیمی که از این منطقه باقی مانده است دارای اهمیت است.

در بخش هایی از ارتفاعات این منطقه دفینه هایی یافت شده اند همچنین قلعه های سنگی که در طی دوران تاریخی در این منطقه دیده شده اند از اهمیت زیادی برخوردار هستند. از قلعه های سنگی این روستا که بگذریم باید به خانه های کاهگلی و کلبه های چوبی آن اشاره نمود خانه هایی با نمای چوبی و ریسه های زیبا که که دارای معماری قدیمی هستند بسیار جذاب می باشند هر یک از این خانه ها نیز دارای قدمت تاریخی هستند و به دلیل معماری خود از جاذبه های برجسته محسوب می شوند.

آب و هوای روستای فشکور به علت قرار گرفتن در ارتفاعات سرد و کوهستانی است حتی در فصل تابستان نیز هوا سرد است و در اکثر مواقع مه آلود است بارش برف های سنگین در زمستان منظره بسیار زیبایی به وجود می آورد.

شغل اصلی مردم دهکده فشکور کشاورزی و دامداری است و محصولاتی از قبیل حبوبات، گردو، فندق، سبزیجات پرورش می دهند و همچنین به پرورش گاو، گوسفند و اسب نیز می پردازند.صنایع دستی نیز در این روستا به وفور دیده می شود و عبارتند از : گلیم بافی، کاموا بافی، چادر شب دوزی، فرش بافی، نمد زنی و صنایع چوبی …لبنیات زردک و عسل فشکور و چادر شب ها از جمله مواردی هستند که در فشکور به دست فراموشی سپرده شده اند.

روستای فشکور

دسترسی به روستای فشکور

برای دسترسی به روستای فشکور باید خود را به شهرستان چالوس، توابع مرزن آباد برسانید. بدین منظور در کیلومتر بیست و پنج جاده چالوس وارد حاشیه جنوبی مرزن آباد شویدجاده ای فرعی به طول ۵۰ کیلومتر وجود دارد که روستاهای طویر، مرس، کنسدره، فشکور ، بیجدنو، ناتر، دالیر و الیت را به هم متصل می کند.