تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

روستای فهرج

در این مطلب از وب سایت گردشگری هم اقلیم شما را با روستای فهرج و جاهای دیدنی آن آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با این روستای تاریخی و زیبا بیشتر آشنا شوید.

دهستان فهرج یکی از دهستان‌های شهرستان یزد است که در ۳۰ کیلومتری شرق شهر یزد واقع در مسیر بافق-یزد واقع شده‌است. قدمت این روستای تاریخی به قبل از اسلام برمی‌گردد. آثار به‌جا مانده در این روستا، نشان‌دهنده قدمت و پیشینه آن می‌باشد. از جمله آثار مذکور می‌توان به مسجد جامع تاریخی این روستا اشاره کرد که بنای آن مربوط به قبل از ورود اسلام می‌باشد.برخی منابع تاریخی، قدمت این روستا را حدود ۵ هزار سال اعلام کرده‌اند. این روستا درگذشته دروازه الیساتیس و یکی از چهار بخش مهم و اصلی شهر تاریخی یزد بوده است.

اجاره روزانه خانه در تهران

زراعت، باغداری، دامداری و فعالیت‌های معدنی، مشاغل عمده مردم روستای فهرج می‌باشند. فهرج شاخص‌ترین روستای استان در خصوص کشت گلخانه‌ای است. محصولات عمده زراعی و باغی روستا مشتمل بر گندم و جو، ارزن، ماش، پسته، انگور، هلو، زردآلو و آلوچه است. آب مورد نیاز کشاورزی روستا از طریق ۸ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق تأمین می‌شود.

روستای فهرج

جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی

از جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی دهستان فهرج می‌توان به آثار زیر اشاره نمود:

مسجد جامع فهرج

مسجد جامع فهرج (مسجد امام حسن) مربوط به صدر اسلام است و در شهرستان یزد، بخش مرکزی ـ روستای فهرج واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۴۹ با شمارهٔ ثبت ۹۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.ساخت مسجد جامع فهرج به نیمه اول قرن اول هجری برمی گردد. این مسجد، تنها مسجدی در جهان اسلام با قدمت زیاد است که ساختمان آن از ابتدا تا کنون تغییری نکرده‌است. مسجد از نوع شبستانی و فاقد ایوان است.

روستای فهرج

آب‌انبار حسینیه

آب‌انبار حسینیه مربوط به دوره صفوی تا افشار است و در شهرستان یزد، بخش مرکزی، دهستان فهرج، روستای فهرج واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۷۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.قدمت این آب‌انبار به دوره‌های پیش از اسلام مربوط است و در حاشیه آن مراسم تقدیس آب برگزار می‌شده است. پس از اسلام نیز، این آب‌انبار مورد استفاده قرار گرفته است.

روستای فهرج

مجموعه شهدای فهرج

محوطه تاریخی مجموعه شهدای فهرج در فاصله سی و سه کیلومتری شهرستان یزد و در مسیر جاده اصلی شهرستان بافق قرار دارد. این مجموعه دارای سه حیاط است. در یکی از حیاط‌ها درخت سرو کهنسالی وجود داشت که بر اثر خشک شدن آب قنات «مریم آباد» هم‌اکنون خشک شده‌است.این عمارت خشت و گلی در گذشته مدرسه بزرگ و مجللی بود که احتمالاً در سده‌های نهم و دهم هـ. ق به خانقاه تبدیل شد. از این عمارت قطعات بسیاری از کاشی‌های معرق با لعاب سبز فیروزه‌ای که معرق قرن‌های هفتم و هشتم هـ. ق است، به دست آمده‌است و به نظر می‌رسد فضای داخلی و بخش بیرونی آن، با کاشیکاری‌های زیبا و کتیبه‌هایی از آیات قرآنی تزیین یافته بود.

روستای فهرج

قلعه فهرج

آثار و ابنیه موجود در روستای فهرج مربوط به دوره ی صدر اسلام است. قلعه فهرج نیز هم‌عصر آن بناها می‌باشد اما نمای فعلی و تزئینات نمای بنا مربوط به قرن دهم و یازدهم می‌باشد. فضای داخلی این قلعه با گذشت زمان دچار فرسایش شده و در معرض خطر ریزش قرار گرفته است. هرچند این بنای تاریخی در سال ۸۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اما ثبت ملی هم کمکی به قلعه فهرج نکرده است و همچنان در معرض فرسایش قرار دارد.

روستای فهرج

مجموعه تفریحی فهرج

کویر در دل خود دنیایی از زیبایی ها و جذابیت ها که در هیچ نقطه دیگر نمی توان مانند آن را پیدا کرد را جای داده است. در نزدیکی این روستای باستانی کمپی مسافری و گردشگری وجود دارد که می تواند از بهترین خاطرات سفر به این منطقه برای هر گردشگری باشد. کمپ کویری فهرج از کامل ترین مجموعه های گردشگری در دل کویر می باشد. در این مجموعه می توان از انواع تفربحات از جمله شتر سواری، سافاری، موتور چهار چرخ و بسیاری از تفریحات دیگر استفاده کرد. امکانات تفریحی و عمومی در این مجموعه فراهم می باشد.

روستای فهرج

سوغات و غذای محلی فهرج

در سفر به فهرج می توانید سوغاتی های خوبی را از بومی ها بخرید. محصولات کشاورزی و باغی روستا از جمله آنها هستند که در فصول مختلف به آنها دسترسی خواهید داشت. انواع قالی با طرح و نقش قالی های کرمان و خراسان نیز صنایع دستی این روستا را تشکیل می دهند. انواع آش های محلی مانند آش جو، ماش و سوپ غذاهای محلی فهرج هستند و می توانید آنها را بچشید. در کنار اینها از گیاهان دارویی و طبیعی در غالب نوشیدنی های گرم و سرد غافل نشوید و شربت شاتره، خاکشیر و چای آویشن را امتحان کنید.

روستای فهرج