تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات بجنورد

بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی، ظرفیت بالایی برای توسعه‌ی صنعت گردشگری دارد و از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و ورزشی فراوانی برخوردار است. همچنین این استان سوغاتی های متنوع و رنگارنگی دارد که بسیار مورد توجه و استقبال گردشگران قرار می گیرند. در سفر به استان خراسان شمالی و این شهر نباید خرید سوغات بجنورد را فراموش کنید.

این شهر علاوه بر آب و هوای عالی و طبیعت زیبا برای گشت و گذار، خوردنی های خوشمزه نیز برای خرید سوغات دارد. در ادامه همراه هم اقلیم باشید تا بهترین سوغاتی های بجنورد را به شما معرفی کنیم.

اجاره روزانه خانه در تهران

آب نبات بجنوردی 

بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی سالهاست که با سوغاتی مخصوص خود، آب نبات که به شکرپنیر هم معروف است شناخته می شود و کام گردشگران خود را شیرین می کند. این آبنبات از خمیر کش‌ داده شده شکر که سبب سفید شدن رنگ آن می‌ گردد، تهیه می‌ کنند.گاها خمیر آبنبات را به مغز گردو، دارچین، هل، مغز پسته، پودر لیمو، کنجد و مواد دیگری آغشته می کنند و به بازار عرضه می کنند. این آبنبات های طعم دار در استان های مجاور استان خراسان شمالی، به خصوص در مشهد مشتریان زیادی دارد.

سوغات بجنورد
سوغات بجنورد

کشک

کشک، محصولی سنتی است که از جوشاندن ماست به دست می آید، این محصول دارای کلسیم بسیار بالایی بوده و با طعم خوش مورد رضایت کلیه مصرف کنندگان از جمله کودکان است.

64823719612954719415215817520819020214180

انگور

استان خراسان شمالی، ششمین تولیدکننده‌ی انگور کشور است و از نظر سطح زیر کشت این محصول، رتبه‌ی پنجم کشور را دارد. از این تاکستان‌ها، که نیمی از باغ‌های استان را تشکیل می‌دهند، ۱۰ درصد از انگور کشور برداشت می‌شود. این استان از نظر تنوع محصول نیز جزو استان‌های برتر کشور است و انواع بسیاری در آن کشت می‌شود. مهم‌ترین انواع انگور استان عبارت‌اند از کلاهداری، بی‌دانه‌ی سلطانی، شصت عروس، لعل، خلیلی، صاحبی، عسگری، سفید، صابونی و یاقوتی.

سوغات بجنورد
سوغات بجنورد

قره‌قورت بجنورد

قره‌قورت یکی از فرآورده‌های حاصل از شیر است. وجود مراتع و چراگاه‌های مناسب در خراسان شمالی رونق خوبی به دامداری داده است. قره‌قروت هم یکی از تولیدات وابسته به دامداری است. در زبان ترکی قره‌قروت را کشک سیاه هم می‌گویند. این محصول معمولا به رنگ‌های کرم روشن، زرد و قهوه‌ای تیره است. قره‌قروت طرفداران بسیاری دارد و با آوردن نام آن و به یادآوردن طعم ترشش دهان آب می‌افتد. شما می‌توانید در سفر به این شهر قره‌قروتش را به‌عنوان سوغاتی شهر بجنورد تهیه کنید. قره‌قروت در پیشگیری از پوکی استخوان مفید است.

11140477 923

صنایع دستی بجنورد

این استان از فرهنگ غنی و خاصی برخوردار است و آن هم به این دلیل که اقوام مختلف با فرهنگ‌های متفاوت به بهترین شکل در کنار هم زندگی می‌کنند. از جمله به اقوام کرد، ترکمن، فارس، تات و بلوچ می‌توان اشاره کرد. این تلفیق گاهی سبب به وجود آمدن هنری جدید از ترکیب چند هنر می‌شود که می‌توان به قالی دورو از صنایع دستی خراسان شمالی که هنری جدید است اشاره کرد. قالیچه و پشتی ترکمنی، گلیم و جاجیم، چادرشب ابریشمی، کلاه کرکی، چاروق دوزی، پوستین دوزی، زین سازی و … از مهم‌ترین صنایع دستی استان محسوب می‌شوند که نقش تاثیر گذاری در جذب گردشگران دارند.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: