تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات بندرعباس

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات بندرعباس آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات و صنایع دستی بندرعباس در ادامه با ما همراه باشید.

بندر عباس یکی از مهمترین بنادر تجاری ایران می باشد و علت محبوبیت آن در بین مردم ایران وجود بازارها، دریای زیبای خلیج فارس و جاذبه های تاریخی آن است. به همین دلیل هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری می باشد که به قصد تفریح و تجارت به این شهر سفر می کنند.

اجاره روزانه خانه در تهران

سوغات و صنایع دستی بندرعباس تنوع بسیاری دارد که بعضی از آن ها بومی شهر بندرعباس و بعضی از دیگر شهرهای استان هرمزگان به بندرعباس آورده می شوند. در ادامه لیستی از بهترین و معروف ترین سوغات بندرعباس را به شما معرفی می کنیم.

خرمای بندرعباس

خرمای بندرعباس، بسیار خوش طعم و مرغوب است. استان هرمزگان به دلیل آب و هوای گرم و خشک بستری مناسبی را برای بعمل آمدن خرما فراهم نموده است. شهرستان حاجی آباد، میناب، رودآب که در نزدیکی شهر بندر عباس قرار دارند از عمده تولیدکنندگان خرمای استان می باشند. سالانه حدود بیست درصد از خرمای هرمزگان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اروپا، آسیای میانه و آمریکا صادر می شوند و بخشی از آن برای مصرف داخلی است. انواع درجه ۲ و ۳ آن را برای فرآورده هایی چون چیپس خرما، عسل خرما، شیره ی خرما و … استفاده می کنند.

سوغات بندرعباس
سوغات بندرعباس

مرکبات بندرعباس

از سوغاتی دیگر بندر عباس که میتوان به آن اشاره کرد مرکبات بندرعباس و فرآورده‌های حاصل از آنهاست. بندر عباس و شهرستان‌های استان هرمزگان دارای باغات مرکباتی هستند که سالانه درصدی از نیاز استان‌های اطراف خود و کشورهای حاشیه خلیج فارس را در این زمینه تامین می‌کنند. مرکباتی که در استان هرمزگان کشت می‌شوند و در شهر بندر عباس به چشم میخورد نارنگی، پرتقال، لیمو لیسبون، لیمو شیرین، نارنج، گریپ فروت و لیموترش است. در فصل بهار اگر سفری به شهر بندرعباس داشتید میتوانید این میوه‌های خوش طعم را تهیه کنید و از خوردنشان لذت ببرید.

bandar abas souvenir 03

میوه گوآوا یا زیتون محلی بندرعباس

گوآوا میوه ای وارداتی است که گیاه آن سال ها پیش وارد ایران شد و در قسمت های جنوب و شمالی ایران کاشته شد تا میوه ای خوشمزه به بار بیاورد. این درخت زیبا در بهمن و اسفند ماه به گل می نشیند و پس از آن در بهار میوه می دهد. درختچه گوآوا برگ های بیضی شکل و موازی هستند و میوه ی آن گوشتدار می باشد، همچنین میوه ی گوآوا دارای خواص بسیاری نیز می باشد.

سوغات بندرعباس
سوغات بندرعباس

ماهی و میگو

بهترین ماهی‌های جنوب ایران را می شود در بندرعباس و اطرافش پیدا کرد. بازار ماهی فروشان این شهر هم به عنوان یک جاذبه گردشگری دیدنی است و هم می‌توانید ماهی و میگوی تازه از آن خریداری کنید و به شهرتان ببرید. فراموش نکنید این کار را در روز آخر سفر انجام دهید و از فروشنده بخواهید اطراف ماهی‌ها یخ نگذارد. چون هر گونه مایعات در بار هوایپیما ممنوع است و می‌تواند دردسرهایی برای شما ایجاد کند.

ماهی

صنایع دستی بندرعباس

خطه ی جنوب ایران با وجود دستان هنرمند مردان و زنانی معنا پیدا میکند که برای نشون دادن هنرشان منتظر امکانات پیشرفته نیستند. برای مردم خوب بندرعباس برگ های درخت خرما، صدف های کنار ساحل و نخ های رنگی کافی هستند تا زیباترین صنایع دستی رو بیافرینند.

چنته

چنته از صنایع دستی و سوغات بندر عباس به شمار می آید که توسط زنان این منطقه و بر روی دارهای زمینی بافته می شوند. چنته شامل اشکال هندسی و ذهنی متنوعی می باشد. این صنایع دستی زیبا با صدف های دریایی و منگوله های رنگارنگ تزیین می شوند و غالباً از آن برای تزیین کپرها استفاده می کنند. چنته ها از سوغات های محبوب و  رنگارنگ زیبای بندرعباس به شمار می آیند.

سوغات بندرعباس
سوغات بندرعباس

صنایع دریایی

اگه تا بحال لذت قدم زدن در ساحل خلیج فارس نصیبتان شده باشد، مطمئنا متوجه تنوع بالای صدف های زیبا در  این منطقه شده اید. شاید ما براحتی از کنار این صدف ها بگذریم، اما مردم هنرمند جنوب اینها را به عنوان یک فرصت و سرمایه ی اقتصادی می بینند. برای اون دسته از دوستان و عزیزانتان که عاشق وسایل تزئینی هستند، خرید صنایع دریایی بندرعباس میتواند گزینه ی خوبی باشد.

seashell crafts

گلابتون دوزی

گلابتون که نوعی زردوزی در قدیم بوده ، یکی از زیباترین صنایع دستی سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان هست که جلوه ی بسیار خاصی دارند. امروزه گلابتون دوزی دیگر مثل قدیم با نخ های نازک از جنس طلا بافته نمی شوند ، اما هنوز هم نقش و طرح طلایی روی پارچه های رنگی این هنر را منحصر به فرد میکند.

سوغات بندرعباس
سوغات بندرعباس

بادله دوزی

در طول سفرتان به بندرعباس به لباس زنان و دختران جنوب دقت کنید، چیزی جز هنر روی این لباس می بینید؟ پایین شلوار زنان جنوب طرح های گلدوزی شده ی رنگارنگی را می بینید که معروف به بادله دوزی هستند. بادله دوزی یکی از صنایع دستی بندرعباس می باشد که با نخ های ابریشمی دوخته می شوند.

گلاب

صنایع دستی حصیری

به دلیل وجود نخل‌های خرما در بندرعباس ، مردم صنایع دستی زیادی با حصیر این درختان می‌سازند. لوازمی متنوع از وسایل کاربردی آشپزخانه تا سبد‌هّای تزیینی که همه کیفیت بالا و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند.

سوغات بندرعباس
سوغات بندرعباس

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: