تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات دزفول

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات دزفول آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات و صنایع دستی دزفول در ادامه با ما همراه باشید.

دزفول دومین شهرستان بزرگ استان خوزستان بعد از اهواز است که در شمال این استان واقع شده است. ساخت و تولید صنایع دستی در دزفول پیشینه ای بسیار طولانی دارد و به گفته برخی افراد به پنج هزار سال قبل از میلاد می رسد. دزفول سوغات بسیار متنوعی دارد که میتوانید در سفر به این شهر زیبا به یادگار ببرید. از سوغاتی خوردنی گرفته تا صنایع دستی دزفول، همه گزینه هایی مناسب برای خرید سوغاتی است. در ادامه با ما باشید تا با بهترین سوغات دزفول آشنا شوید.

اجاره روزانه خانه در تهران

کلوچه های سنتی

کلوچه های سنتی دزفول یکی از نمودهای فرهنگ محلی این شهر محسوب می شود که در جای جای مراسمات و فرهنگ این شهر حضور دارد. به خاطر طعم خوشمزه و سنتی بودن آنها، استقبال خوبی از طرف مردم شهر و میهمانان و گردشگران از این کلوچه ها شده و تولید این کلوچه در سطح شهر گسترش چشمگیری یافته به گونه ای که مغازه های پخت و عرضه کلوچه در تمام خیابان های اصلی دزفول به وفور مشاهده می شود.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

از جمله دیگر سوغات خوراکی شهرستان دزفول می‌توان به انواع کلوچه‌ی خرمایی، کلوچه‌ی شکری، کلوچه‌ی نمکی، لوزی شکری، نان شیر، معجون کنجد، ارده، شیره (سیلون)، نان کنجدی، قرص نعناع و… اشاره کرد. همچنین مرکبات از جمله پرتقال دزفول طرفداران زیادی دارد.

Halva Ardeh an alternative to snacks

صنایع دستی دزفول

و اما صنایع دستی دزفول محبوبیت بسیار بالایی دارند و همانطور که پیشتر گفتیم تولید صنایع دستی پیشینه ای طولانی در این شهر دارد تا آنجا که نام خانوادگی بسیاری از مردم دزفول از حرفه و پیشه صنایع دستی اقتباس شده است. در ادامه مهمترین صنایع دستی دزفول را معرفی می کنیم.

کپوبافی

روستای پامنار در نزدیکی شهر دزفول و کنار دریاچه شهیون را مهد تولید کپوبافی می‌دانند. کپوبافی در در واقع پیچیدن ساقه‌های جوان نخل، دور تا دور ساقه‌های کرتک است. هنرمندان به این طریق سبد، سینی، کاسه و… تولید می‌کنند. برخی هنرمندان نیز به وسیله کامواهای الوان رنگی در میان این ساقه‌ها آن را تزئین می‌کنند. کافی است گشتی در بازار قدیم دزفول بزنید تا آن‌ها را در مغازه‌های مختلف بیابید.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

خراطی و محصولات چوبی

اشیا تزئینی چوبی زیبایی را می‌تواند به عنوان سوغات دزفول از این شهر به یادگار بیاورید. بزرگ‌ترین کارگاه‌های خراطی ایران را می‌توانید در دزفول پیدا کنید. خراطی هنری است که بیش از صد‌ها سال است در شهر دزفول رونق دارد و همچنان نیز انواع وسایل کاربردی و تزئینی توسط خراطی‌های مختلف در این شهر تولید می‌شود. از قلیان، صندلی و گلدان گرفته تا ظروف تزئینی، ظروف آشپزخانه و مجسمه‌های زیبا، هنر خراطی دزفول امروزه شهرت جهانی پیدا کرده است و توانسته‌اند مهر اصالت یونسکو را نیز دریافت کنند.

خراطی چیست و خراط کیست؟

ساخت قلم نی

یکی از معروف ترین صنایع دستی و سوغات دزفول قلم نی های آن است. سال های سال است که خوشنویسان کشور، بهترین قلم نی را قلم نی دزفول معرفی می کنند. تنها قلمی که رنگ دانه دارد، تنها قلمی که صیقلی و ارتجاعی است، تنها قلمی که جنس آن از چوب نیست، تنها قلمی که از الیاف نخ مانند فشرده ساخته شده است و تنها قلمی که با جذب رنگ استحکام خودش را از دست نمی دهد، این ها همه ویژگی های قلم نی دزفول است که شهرتی جهانی هم پیدا کرده است.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

گیوه بافی

گیوه‌بافی یا گیوه‌دوزی از قدیمی ترین صنایع دستی سرزمین پارس (ایران) است و طبق سندهای تاریخی بدست آمده پیشینه این صنعت به حدود ۱۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. پای افزار گیوه، با توجه به آب و هوای معتدل ایران خنک، سبک و قابل شستشو طراحی شده‌ است و به دلیل داشتن تمامی این ویژگی‌ها در میان روستاییان و کشاورزان، از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته‌ است. گیوه دوزی در شهرهای بهبهان و دزفول رواج دارد و بیش تر کاربرد محلی دارد.

532222 1

ورشو

روزگاری هنر ورشو سازی در دزفول بسیار پر رونق بود. ورشو یا ژرمن سیلور یک آلیاژ فلزی است که در زمان قاجار رونق زیادی داشت اما در حال حاضر این آلیاژ وارد نمی‌شود و کسب و کار آن نیز محدود شده است. در بازار قدیم دزفول که قدم بزنید پدربزرگان ورشو سازی را در حال کار در کارگاه خواهید دید. موضوع ناراحت کننده اما این است که با رفتن این افراد شاید این هنر نیز به دست فراموشی سپرده شود. در سفر به دزفول بازدید از کار هنرمندان ورشو ساز را در بازار قدیم فراموش نکنید و از این هنر حمایت کنید.

سوغات دزفول
سوغات دزفول

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: