تور های پاییزی سلام پروازلحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات سرعین

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات سرعین آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با معروف ترین سوغات و صنایع دستی سرعین در ادامه با ما همراه باشید.

سرعین یکی از زیباترین شهرهای استان اردبیل است که به طبیعت زیبا و داشتن آبگرم‌های فراوان اش معروف است. بسیاری از گردشگران به قصد آب درمانی به این شهر سفر می‌کنند. فاصله این شهر تا مرکز استان (اردبیل) فقط 30 کیلومتر است و عمدتا در طول سال دارای آب و هوای سردی است که شما را وادار می‌کند در فصل‌های بهار و تابستان به آنجا سفر کنید.

اجاره روزانه خانه در تهران

گرچه اکثر گردشگران به قصد آب درمانی و بهره از آبگرم های بی نظیر سرعین به این شهر سفر می کنند، اما نمی توان به این شهر سفر کرد و از سوغات آن غافل شد. سوغات و خوراکی های شهرهای استان اردبیل بسیار متنوع و لذیذ هستند و بسیاری از آنان، همچون عسل یا سرشیر اردبیل نزد تمام ایرانیان شناخته شده و از مجبوبیت بسیاری برخوردارند. در ادامه لیستی از بهترین و معروف ترین سوغات سرعین را به شما معرفی می کنیم.

باقلوا

از شیرینی های رایج در اقصی نقاط ایران، باقلواست که در هر شهر و استان با توجه به ذائقه ی مردم و اقلیم حاکم بر آن روشی متفاوت برای عمل آوردنش اتخاذ می کنند. در برخی شهرها این سوغات محبوب را به صورت لوزی و چندلایه درست می کنند، یا از پسته و نارگیل و زعفران برای ارائه ی طعمی دلچسب تر بهره می گیرند. باقلوای اردبیل هم از این قاعده مستنثنی نیست و روش های طبخ خودش را دارد و یکی از بهترین سوغات این استان است. باقلوا را می توانید به راحتی از شیرینی فروشی های تمام شهرهای اردبیل تهیه فرمایید.

سوغات سرعین
سوغات سرعین

عسل طبیعی سرعین

سرعین به خاطر داشتن طبیعت پربار و جذابش از قدیم محلی مناسب برای پروش زنبور عسل بوده است که بدین طریق بومیان این منطقه عسلی طبیعی و خوشمزه را به بار می‌آورند. شما می‌توانید انواع عسل های طبیعی سرعین را حتی با موم‌های طبیعی آن خریداری کنید. در سطح شهر مغازه های فراوانی وجود دارد که اختصاصا به فروش عسل طبیعی سرعین مشغول هستند.

maxresdefault 1024x576 1

کره و سرشیر سرعین

سرزمین اردبیل و سرعین خوراکی های خوشمزه خود را مدیون موقعیت جغرافیایی خود و طبیعت پیرامون است. دامنه های سرسبز سبلان سبب رونق دامپروری در اردبیل شده اند و تولید فرآورده های لبنی بی نظیر شده است.کره و سرشیر سرعین در کنار عسل صبحانه کاملی را تشکیل می دهند. یکی از بهترین کره ها و سرشیر ها را در منطقه سرعین می توانید پیدا کنید.

سوغات سرعین
سوغات سرعین

حلوای سیاه (قره حلوا)

یکی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌های سنتی استان اردبیل حلوای سیاه است که بسیار معروف است و تاریخچه‌ای حدود یک قرن دارد. مردم این شهر حلوا سیاه را هنگام سرما با چای نوش جان می‌کنند.

حلوای سیاه اردبیل 1 768x457 1

حلوای زنجبیل اردبیل

حلوا زنجبیل اردبیل یکی از شیرینی‌های لذیذ استان اردبیل است که مقوی است و از ارزش غذایی خوبی برخوردار است. این شیرینی لذیذ در برخی از مناطق دیگر کشور ایران چون استان گلستان و آذربایجان هم طبخ و توزیع می‌شود و مردم از خوردن آن لذت می‌برند.

سوغات سرعین
سوغات سرعین

رسته

رسته نام یکی از شکلات های محلی و قدیمی در منطقه سرعین است که در اکثر روستا های منطقه تهیه می شود که ترکیبی از شیر، شکر، گلوکز، کره طبیعی، خامه مخصوص سرشیر، مغز گردو و کاکائو است.اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که خواهان تجربه طعم های جدید و متفاوت هستید حتما رسته را امتحان کنید و مطمئن باشید که طعم دل پذیرش را فراموش نخواهید کرد.

1848858

قچکورگی

با فرارسیدن سال نو زنان هنرمندان اردبیلی با ذوق و سلیقه‌ی خود شیرینی‌های خوشمزه‌ای را طبخ می‌کنند. قچکورگی یکی از این خوراکی‌ها است که عطر و طعم بی‌نظیری دارد. مردم استان اردبیل این شیرینی را بر سر سفره‌ی هفت سینشان می‌گذارند که رنگ و جلوه‌ی بی‌نظیری به سفره می‌بخشند. گردشگران هنگامی که این شیرینی را میل می‌کنند، ناخوداگاه شیفته‌ی طعم فوق‌العاده‌اش می‌شوند.

سوغات سرعین
سوغات سرعین

صنایع دستی سرعین

مسگری

استان اردبیل در صنعت مسگری تاریخچه‌ای قدیمی دارد و مردم این شهر انواع ابزار و ظرف‌ها را با استفاده از مسگری درست می‌کردند. اما امروزه این صنعت در استان اردبیل وجود ندارد و تنها بازاری به اسم مسگران در این شهر دایر است.

IR000191 2

مصنوعات چرمی

به طبع دامپروری گسترده ای که در سرعین و مناطق اطراف وجود دارد. تولید چرم و به دنبال آن محصولات چرمی از پیشه های مهم این منطقه می باشد. کیف، کمربند و … از جمله محصولات چرمی این منطقه است.

سوغات سرعین
سوغات سرعین

جاجیم

مهم‌ترین محصول صنایع دستی این شهر جاجیم است که در طرح‌های مختلف بومی، و متریال‌های طبیعی محلی توسط هنرمندان و بیشتر زنان محلی این منطقه تهیه می‌شود.

سوغات سرعین 1024x560 1

نمد

نمد مالی یکی از روش های سنتی تولید زیر انداز و از سخت ترین صنایع دستی است. نمد بهترین زیر انداز در مناطق مرطوب می باشد که غیر از زیرانداز استفاده‌های دیگری نیز داشته و دارد. در گذشته، کلاه و لباس نمدی رواج داشته است و امروزه کاربرد تزیینی نیز دارد.

سوغات سرعین
سوغات سرعین

جوراب پشمی

جوراب پشمی بافته ای است که با پشم گوسفند و یا بز بافته می شود. از آنجایی که آب و هوای استان اردبیل سرد و خشک است. بافتن این نوع جوراب های پشمی و استفاده از آنها در فصل سرد بسیار رایج است.

jorabbafei e1605341252252

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: