تور های تابستان 1403لحظه آخراجاره خودرو در دبی

سوغات مازندران چیست؟ استان مازندران هم مانند سایر استان‌های ایران، سوغات و صنایع دستی خاص خود را دارد که در نوع خود جالب و بی‌نظیر هستند.اگر از کسانی هستید که قصد سفر به مازندران را دارید و نمی‌دانید سوغات مازندران چیست، در این مطلب با مجله گردشگری هم اقلیم همراه باشید.

شیرینی های سنتی مازندران

از سوغاتی‌های محبوب استان مازندران شیرینی‌های سنتی هستند که خیلی از گردشگران با آن ها آشنایی ندارند. در ادامه به چند مورد از این شیرینی‌های خوشمزه اشاره خواهیم کرد.

اجاره روزانه خانه در تهران

سوغات مازندران

آغوزنون

آغوزنون از شیرینی‌های سنتی و خوشمزه استان مازندران است که در مراسمات و جشن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. زنان خانه دار این استان هر ساله برای جشن شب یلدا این نوع شیرینی را طبخ می‌کنند و میل می‌کنند. البته میل کردن آغوزنون به همراه سایر تنقلات لذت بیشتری دارد.

آغوزنون مازندران

این شیرینی دوست داشتنی از کنجد و گردو تشکیل شده و از مواد معدنی و مغذی مثل فسفر، کلسیم، آهن و ویتامین دی سرشار است. پیشنهاد می‌کنیم اگر راهی مازندران هستید از این شیرینی برای دوستان و آشنایان به عنوان سوغاتی خرید کنید.

پشت زیک

پشت زیک هم یکی از شیرینی های سنتی معروف استان مازندران است که به سوهان کنجدی هم شهرت دارد.اسم این نوع شیرینی از پرنده ای به نام زیک گرفته شده است.پشت زیک سرشار از ویتامین است و خوردن آن به همراه چای در زمستان پیشنهاد می‌شود. برای تهیه این شیرینی از گردو،کنجد،عسل،کره،شکر و هل استفاده می‌شود.

شیرینی پشت زیک

قماق

از دیگر سوغات مازندران می‌توان به شیرینی سنتی قماق اشاره کرد که در تهیه و پخت آن به هیچ عنوان از شکر استفاده نمی‌شود. برای طبخ این شیرینی از موادی همچون شنبلیله، آرد گندم، تخم مرغ، کره، شوید و جعفری و پیاز استفاده می‌شود.

رشته به رشته

نوع دیگری از شیرینی‌های پرطرفدار استان مازندران، رشته به رشته است که طعم فوق العاده‌ای دارد. خانم‌های مازندرانی این شیرینی را از ترکیب موادی مثل گردو، رشته، خاک قند، هل و روغن تهیه می‌کنند.

سوغات مازندران

کماج مازندرانی

نان کماج از دیگر شیرینی‌های معروف استان مازندران است که سوغات مازندران نیز محسوب می‌شود. این نان در استان همدان نیز به شکل دیگری طبخ و استفاده می‌شود. برای تهیه این شیرینی از برنج، تخم مرغ، شکر، زعفران، وانیل، زدچوبه و گلاب استفاده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم نان کماج را تهیه کنید و همراه با چای نوش جان کنید.

نان کماج مازندرانی

نان ییلاقی

معمولا در هر نقطه‌ای از ایران نان مخصوصی برای آن منطقه وجود دارد. نان ییلاقی که یکی دیگر از سوغات مازندران است، از شیرینی‌های سنتی آمل محسوب می‌شود. این شیرینی مزه‌ای مانند شیرمال دارد و برای ماه رمضان و سفره افطار بسیار مناسب است. در طبخ این نان از آرد، تخم مرغ، مایه خمیر، شکر، شیر یا ماست، روغن و آب استفاده می‌شود. برای تهیه مواد میانی این نان هم از گردو، هل و یا شکر استفاده می‌شود.

نان کوهی مازندران

صنایع دستی استان مازندران

از شیرینیها که بگذریم به بخش دیگری از سوغات مازندران یعنی صنایع دستی می‌رسیم. در استان مازندران شاهد هنرمندان زیادی در زمینه‌های گلیم بافی، سرامیک سازی، چرم سازی، منبت کاری، حصیر بافی، عروسک سازی، صنایع دستی دریایی، جاجیم بافری و سفالگری خواهید بود.

گلیم بافی

گلیم بافی یکی از مهمترین صنایع دستی استان مازندران است و امروزه در بیشتر روستا ها و شهرهای استان خیلی از مردم به این هنر اشتغال دارند. معمولا نقش ها و رنگ‌های گلیم‌هایی که در مازندران بافته می‌شود الهام گرفته از طبیعت پیرامون و رنگ‌های غالب بر آن است.

جاجیم بافی

جاجیم بافی از اصلی ترین دست بافت‌های مازندران محسوب می‌شود و کاربرد‌های همچون زیر انداز، پتو، سجاده، رختخواب پیچ و … دارد. در این استان بافت جاجین اصولا توسط زنان انجام می‌شود و مردان فق در تهیه پشم نقش دارند.

سفالگری

سفالگری

سفالگری در استان مازندران به وفور دیده می‌شود. دلیل روی آوردن مردم استان مازندران به سفالگری وجود خاک رس بسیار زیاد در این استان است. هنرمندان مازندرانی کوزه‌ها و جام‌های سفالی زیبایی درست می‌کنند که مورد استقبال گردشگران نیز قرار گرفته است. بنابراین یکی از سوغات مازندران کوزه‌های سفالی است که می‌توانید برای دوستان و آشنایان خود تهیه کنید.