سوغات و صنایع دستی میناب

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم شما را با سوغات میناب آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با سوغات و صنایع دستی میناب در ادامه با ما همراه باشید.

صنایع دستی تولید شده در میناب معمولا نه تنها در هرمزگان بلکه در همه استان های ایران معروف می باشند. در استان هرمزگان بسیاری از صنایع دستی کوچک و بزرگ از «سِوِند»، «تَک»، «سِرگ» و «جَهله» گرفته تا صنایع حصیری، سفالی، صدفی، چاقوسازی و… جزو صنایع دستی مطرح هستند.

بسیاری از صنایع دستی هرمزگان به دست بانوان این دیار ساحلی ساخته می شود که خود در لباس هایشان بهترین تزیین ها را به کار می برند و آنها را با «گلابتون دوزی»، «بادله دوزی» و «تلی بافی» می آرایند. گردشگران ایرانی و خارجی به صنایع دستی و سوغات میناب، توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند. در ادامه همراه ما باشید تا برخی از بهترین سوغات و صنایع دستی میناب را به شما  معرفی کنیم.

سفال گری

یکی از مهم ترین و زیبا ترین صنایع دستی شهر میناب، سفال گری می باشد. ظروف سفالی دارای زیبایی منحصر به فردی می باشند. از معروف ترین محصولات سفالی که در میناب تهیه می شود، کوزه آب می باشد. اغلب بومیان میناب این کوزه را به نام کوزه جهل می شناسند.

سوغات و صنایع دستی میناب
سوغات و صنایع دستی میناب

حصیر بافی

یکی دیگر از صنایع دستی میناب که بسیار هم زیبا و با ارزش می باشد، حصیر بافی است. محصولاتی که با حصیر بافی تهیه و تولید می شوند، دارای تنوع بسیار زیادی می باشند. از جمله محصولات حصیری تولید شده در میناب می توان به سوند، تک، گفه، سپ، باد بزن، کندوک نونی، جارو پیشی، و… اشاره کرد.

5 نکته اساسی در مورد شرایط دریافت ویزای شینگن برای سال 2021،که شما ویزا اولی ها باید بدانید

زردوزی

زردوزی که در نقاط مختلف ایران به «کم دوزی»، «گلدوزی»، «برودری دوزی» و «کمان دوزی» شهرت دارد، در اکثر نقاط ایران رواج دارد و در استان هرمزگان بویژه شهرهای بندر لنگه، بندر عباس و میناب رونق بسیار دارد. از گلابتون دوزی برای تولیداتی نظیر دمپایی، سر آستین، پیش سینه، دور یقه، لبه پرده، دیوارکوب، پشتی، کوسن، سجاده، جلد قرآن و تابلو استفاده می کنند و در صنعت دوخت طرح های زیبا و منقش بر روی پارچه با نوارهای طلایی و در تزیین لباس های محلی زنان نیز به کار می رود. طرح اصلی آن از لباس های محلی زنان هند و بنگال اقتباس شده است.

سوغات و صنایع دستی میناب
سوغات و صنایع دستی میناب

تلی بافی

هنر بادله دوزی یا تلی بافی که از به هم پیوستن چند نوع زری با یکدیگر بافته می‌شود و معمولاً برای لبه شلوارهای زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز بسیار در این جنوب کشور، به ویژه در بندرعباس رواج دارد. سفالگری، چادرشب‌بافی، گلابتون‌دوزی، شک‌دوزی و «شیریکی پیچ» هم از دیگر صنایع دستی میناب به شمار می‌رود.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

Load More In راهنمای سفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *